Стенописецът ЖабовскиХудожникът Аркадиуш Жабовски изрази с писмо становището си около меко казано спорното решение на дядо Николай да облепи храм „Св.Марина” с гръцки тапети. Мнението си Жабовски изказва от позицията на магистър стенописец, възпитаник на Националната художествена академия. А реакцията му дойде след текста в Под тепето за ремонта на храма, който разбуни духовете в града. Ето и позицията на стенописеца:
„ В България професията стенописец съществува, тъй като май някой е забравил. Аз съм такъв. Всяка година академията в София напускат от 10 до 15 души със степен магистър стенописец. Отделно излизат около 15 реставратори на стенописи. Това е достатъчна бройка от хора за всички храмове и параклиси в България. За съжаление, в момента всеки, който се смята за художник, краде работата на професионалистите. Затова църквите и параклисите са изрисувани толкова некадърно. Професията стенописец включва предмети като „Технология на материалите”, „Технология на стенопистта” и куп други детайлни неща, което я прави незаменима. Човек от улицата никога няма да постигне нито живопис, нито технологично обработена стена, която да издържи да речем седем века. Църковните настоятелства спестявайки пари или по-лошо, отклонявайки средства, обричат българските църкви и параклиси да нямат трайни стенописи, които и в момента избеляват след едва две-три години. Една църква се изписва или реставрира десет години. Никой не може да ме убеди, че парите разложени във времето за тази работа, са някаква голяма сума. Пампоровската църква, доколкото ми е известно от гилдията, е била изписана за не повече от 250 лева за квадратен метър. Сумата не е толкова ужасяваща, при положение, че са я изписвали професори на Академията.
Където имахме специален предмет, в който изучавахме каноните на православната църква. При положение, че патриархът и митрополитите толкова яростно бранят канона и не правят никакъв компромис за нищо, безочливо го нарушават, ако става въпрос за стенописите. Според канона, църквата задължително трябва да е построена от камък, което вече не се прави, да има специална подготовка на стените, която се прави от стенописците, а не от дюлгерите. И след това има няколко технологии, които са канонични, които са известни само на стенописците и които са единствено допустими в канона. В никой случай тапетите. Професията стенописец е оцеляла 14 века. Била е на почит и уважение столетия, а за 20 години е тотално унищожена. Самият аз, от завършването на академията нямам нито едно предложение за работа, защото параклисите, които се строят около моето местообитаване, рисуват любители. Да не говорим за проблемите с договарянето на работа, където не талантът е важен, а връзките и ракията на масата. Даже и най-некадърният професионален стенописец обаче оставя някаква следа, която поколенията след това ще разчетат. А какво могат да оставят принтерите? Каква духовност има в печата? Все пак църквата е духовна, а не материална, и трябва да носи божия дух. При положение, че православието от векове плюе западното християнство, вече няма никакво право да го прави, защото в момента католицизмът издига художниците и стенописците до нивото на апостолическата църква и признава, че творците също са помазани от Господ и носят неговия дух”.
ESFuIW Hey, thanks for the blog. Much obliged.