КИД „Будител” иска помощ от Европа, за да се върне музейният статут на „Св. Неделя” и да се спасят костите на загиналите батачани
Митрополитът се поставя над законите, опитва се да налага средновековни догми, алармират те
Една от снимките на Под тепето, с които Будителите илюстрират как бе сложен кръстът на покрива на костницатаЕвропейският Парламент и конкретно комисиите по Култура и образование, и по Човешки права, ще бъдат подробно запознати с делата на Николай Пловдивски в храм-костницата в Батак. Членовете на КИД „Будител” разпространиха отворено писмо, което ще пътува на френски език още до централата на ЮНЕСКО и Българо-Американската фондация „Макгахан”. В него те призовават за спасението на Българския пантеон на свободата- църква-костница и музей „Св. Неделя” в Батак. Будителите на дълго и широко описват целия казус с прехвърлянето на костницата към пловдивската епархия, действията на Николай Пловдивски в нея и последствията днес. Те мотивират отвореното си писмо заради мълчаливия отказ и бездействия от страна на институциите да изпълнят законовите си правомощия и отменят „незаконното приватизиране на недвижими и движими културни ценности – публична собственост”, както пишат будителите. И допълват в мотивите си: Този акт е направен чрез заблуждаване на държавната власт и българската общественост,извършвайки престъпления съгласно НК чрез съставянето на документи с невярно съдържание за незаконно присвояване на национален паметник на културата – църква-костница и музей „Св.Неделя“ в гр. Батак, обл. Пазарджик, България, ведно с музейните експонати – костите на загиналите за Освобождението на България от турско робство през 1876 година българи-батачани. Целта е извличане на лична облага за Пловдивска митрополия в частна полза, под претекст, че е извършена канонизация. Канонизацията е символичен религиозен акт на Православната ни църква и няма никакви правни последствия”.
Будителите споделят притесненията си, че историческите доказателства за жестокото потушаване на Априлското въстание са в процес на заличаване. Костите мухлясват вследствие микробиологични процеси след незаконно измиване с вино, масло и вода, извършено от Пловдивския митрополит. Следите от кръв и куршумите по стените се заличават от саждите отделяни от ежедневно незаконно палене на свещи. Има и сигнали за незаконна търговия с костите, алармират авторите на отвореното писмо. Човешките права са потъпкани , моралните норми и закони са нарушени, смятат те.
В текста си те призовават Европейският парламент да настоява българското правителство да приложи законите на страната, гарантиращи съхранение и опазване на църквата-костница и музей „Св.Неделя“ в Батак в едно с музейните експонати-веществени доказателства за Априлското въстание от 1876г., което е и Европейско културно наследство съгласно ратифицираните конвенции. Призива си те отправят във връзка с директивите на „Конвенция за защита на архитектурното наследство на Европа“,“Европейска конвенция за защита на археологическото наследство“, „Конвенция за защита на човешките права и свободи“.
Будителите държат да бъде отменен Актът за Частна общинска собственост, тъй като според тях промяната на Публичната държавна собственост на църквата-костница става незаконно. А заради фалшифицирането му държат и наказание за кмета на Батак съгласно закона. Искат още да се издаде Акт за Публична държавна собственост на костницата, както и да се възстанови музейният статут и автентичен вид на „Св. Неделя”.
Искаме още да се наложи изрична забрана върху паленето на свещи в църква-костница и музей „Св.Неделя“, за да се запазят историческите доказателства за жестокото потушаване на Априлското въстание през 1876г. Настояваме министърът на Културата да направи инвентаризация на костите, за да се констатира липсват ли музейни експонати, като имаме предвид сигналите за незаконната търговия с кости. Настояваме още костите (основен музеен фонд) да бъдат обследвани спешно от учени-микробиолози и антрополози, за да се установи степента на тяхното увреждане вследствие микробиологични процеси, причинени от измиването с вино, масла и вода. Настояваме след това костите на дедите ни да бъдат консервирани отново. Искаме да се наложи забрана върху печатането и продажбата на иконата и „Житие и акатист на светите Баташките новомъченици”, с които е извършено Национално предателство срещу нашето Отечество-България чрез фалшифициране на истинската история за Априлското въстание през 1876г. и неговото потушаване, настояват будителите.
В писмото си те накратко описват историята на костницата. Настоящето пък илюстрират със снимки на Под тепето. Става въпрос за фотосите, които направихме от побиването на кръста на покрива на църквата, където никога не е имало разпятие, от рокера Малено. Който извърши този акт със свастика на коженото си яке.
В качеството на потомци на революционерите от Априлското Въстание от 1876 г., ние Ви информираме за съдбата на църквата-костница и музей „Св.Неделя“ в Батак. Паметникът на Свободата е подложен на унищожителна експлоатация от Пловдивския митрополит, който не признава род и родина и българското културно-историческо наследство, пишат още будителите. И допълват пред отвореното си писмо, което пускат към Европа на френски език, че Канонизацията на Баташките въстаници през 2011г. е символичен религиозен акт на признание от страна на Българската православната църквата, който няма никаква юридическа защита и никакви юридически последствия. Според българските
закони България е светска държава със светска власт, със светски съдилища, задължително светско образование и всички български граждани са длъжни да спазват законите на Република България. Но…. митрополит Николай се поставя над законите на републиката и се опитва да налага на цивилизованото българско обществото средновековни догми от преди 1000 и повече години.
Ние питаме Европа-люлката на цивилизацията и прогреса, ще позволи ли костите на загиналите за най-великото човешко право Свободата, да бъдат търгувани и подарявани незаконно с лъжата, че имат чудодейна сила на мощи на светци?, питат в писмото си будителите.