МненияПод ножа

Архитекти и интелектуалци сезират прокуратурата за „Св. Марина”

Image title
Казусът „Св. Марина” отива в прокуратурата. За нарушение на Закона за културното наследство обвинителите ще сезират 30 пловдивски архитекти, подписали се под обръщение до министъра на културата Вежди Рашидов и главния секретар на Светия синод. Ще ги подкрепят поне още толкова интелектуалци- писатели, художници, галеристи, артисти, преподаватели. В понеделник тръгва и подписката из целия град, с която хората с позиция ще поискат съхранение на храмовете, културните паметници и дух.
Пловдивското дружество към Съюза на архитектите в България е в потрес от обезобразяването на паметника на културата „Св. Марина“. В писмо, подписано от арх. Васил Шилев, специалистите изразяват позицията си по въпроса. Архитектурната колегия в Пловдив е учудена от демонстрирания непрофесионален подход към паметници на културата от национално значение. Последните промени в интериора на църквата „Св. Марина” в Пловдив са посегателство не само към историята и архитектурата, но и към държавността и морала на народа, смятат архитектите. Те подчертават, че старите стенописи, рисувани от екип на проф. Георги Богданов, са замазани най-напред с бяла боя, а сега и със зелена боя, върху която са залепени печатни хартиени колажи. Архитектите негодуват и срещу окепазяването на уникалния владишки трон, изработен през 50-те години на 19 в. от представители на Дебърската школа от патинирано орехово дърво, вече базвъзвратно боядисан в златно. Негодуват и срещу унищожаването на старата каменна настилка, изхабена на места от множеството богомолци, стъпвали върху нея през годините. И заменянето й с полиран лъскав китайски гранит. Българският дух, морал и естетика, усещането за историчност и наслагване на епохи, за пренесена през вековете култура, каквито излъчваше Митрополската църква преди последните строителни намеси, вече са заменени с кичозна първенющина и чуждоземска помпозност, пишат в писмото си архитектите. И питат дали Министерството на културата е съгласувало проектната документация и намерения, попадащи в обхвата на чл. 83, ал. 1 и чл. 84, ал. 1 от Закона за културното наследство и ако не, то ще бъде ли приложена санкция? Министерството и неговите структури пазител ли е на закона и българската културна идентичност или е само наблюдател? Такава ли съдба да очакват и останалите църкви в Пловдивската, а и в други епархии? Ако юридическата собственост на сградата на „Св. Великомъченица Марина” не буди съмнение, то не са ли нацията, народът и обществеността нейни духовни собственици? Ако сме наследили от поколения българи духовни и материални ценности, не трябва ли да ги предадем на следващите след нас, или ще им завещаем нашето тщестлавие и разбиране за „лукс”?, завършват архитектите. Тази вечер зад тяхната позиция се обединиха и куп пловдивски интелектуалци. На специално организирана по казуса „Св. Марина” сбирка художници, писатели, галеристи, артисти, реставратори и историци решиха да сезират всички институции с идеята да съхранят храмовете, културното наследство, старините и духа.   
А Под тепето научи защо г-н Николай е изгонил втората комисия, пратена от Министерството на културата. Тъй като документът, с който експертите влезли в „Св. Марина” бил подписан от Тодор Чобанов, който вече не е вице на Вежди Рашидов. Николай казал, че Чобанов не е зам.-министър на културното ведомство и няма право да подписва заповеди, след като прочел заповедта. След което повелително подчертал, че няма да предостави никакви документи и достъп до храма, ако не получи молба лично от министъра на културата Вежди Рашидов. После обаче се посъветвал с юрист и сам пуснал молба до министъра за трета комисия.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина