Ловджийско знаме на 120 години и Законъ за лова на Княжество България показват в Панаира
Авджийте и рибарите празнуват с историческа изложба 120 години на сдружението
За първи път в Пловдив гостува част от музейната сбирка на Съюза на ловците и риболовците в България
Историческа изложба с реликви на най-голямата и най-стара неправителствена организация у нас заема центъра на Палата № 3 в панаирното градче в Пловдив. Експозицията слага началото на серия от събития, с които Националното ловно-рибарско сдружение „Съюза на ловците и риболовците в България“ ще отбележи своята 120-годишнина.
За първи път в Пловдив гостува част от музейната сбирка на сдружението и тя може да бъде видяна в рамките на ХХІV Международна изложба „Природа, лов, риболов“ от днес до 25 март, включително в Панаира.
Показваме за пръв път оригинални и неизлагани досега знамена на ловни дружини от страната, изтъкна Васил Василев, новият председател на организацията.
Около пресъздадена гора с езерце и дивеч са подредени музейните витрини с оригинални знамена и печати от най-старите ловни сдружения в страната, както и първото ѝ знаме, извезано през 1898-ма година.
Изложена е първата значка на организацията, почетни знаци, билети за право на лов и риболов от 19-ти век и други. Посетителите на изложението ще могат да видят и първият брой на списание „Ловецъ“, който излиза на 1 август 1895 г.
Още по интересен е Законъ за лова от времето на Княжество България, чийто чл.1 гласи: „Дивечът, гдето и да се намира той в пределите на Княжеството, е собственост на държавата, освен в имоти, принадлежащи на частни стопани, заградени здраво с тараба (стобор) зид (каменна ограда) или с гъст и висок плет. Ползуването от дивеча въобще се урежда от настоящия закон.“
Пълния текст четете в КАПАНА.БГ