
Автор: Виктория Тодорова
Проучване на Евробарометър от края на месец март показва, че 61% от младите европейци са оптимисти за бъдещето на Европейския съюз. Най-голяма част от запитаните, посочват, че сигурността и отбраната, би трябвало да са най-приоритетните теми за Съюза. В унисон с настроенията сред младите хора, през последните седмици Европейската комисия предложи три стратегически документа, които да укрепят сигурността на Европейския съюз и безопасността на гражданите. Това са Бялата книга за европейска отбрана, Европейската стратегия за вътрешна сигурност и Стратегията за изграждане на Съюз на готовност при заплахи и кризи.
Тригодишната война в Украйна е само едно от бойните полета, които застрашават сигурността в Европа. Заплахите пред Европейския съюз днес са по-сложни и по-взаимосвързани от всякога, заяви европкомисарят по управление на кризи Хаджа Лахбиб при представянето на Стратегията за изграждане на Съюз на готовност за предотвратяване и реакция на възникващи заплахи и кризи.
„Бойните полета са в джобовете ни, в телефоните ни, в компютрите ни, в електроцентралите ни, в банките ни, във веригите ни за доставки, в суровините ни и в медиите, в социалните мрежи, които консумираме всеки ден. Всички те са бойни полета и се използват като оръжие, за да застрашат нашия европейски начин на живот и нашите демокрации.“
Горски пожари, земетресения, ураганни ветрове и наводнения – това са част от природните бедствия, които са все по-често явление и в нашата страната. Сложете и двете войни близо до територията на България, добавете и дезинформацията, кибератаките, интернет измамите и изтичането на данни. Броят, силата и честотата на заплахите нарастват.
Европейският съюз има два начина да отговори на тези заплахи, посочи Хаджа Лахбиб. Можем да си заровим главата в пясъка и да действаме сякаш нищо не се случва. Или да се изправим пред тези заплахи очи в очи и да приемем, че това е реалността, пред която сме изправени и ще се подготвим.
Още от самото създаване на Европейския съюз държавите членки се подготвят за различни заплахи. Това е процес, който се развива с времето и има своите пикове и спадове през годините. Такъв пример е Механизмът за гражданска защита на ЕС, който е създаден преди повече от 20 години, за да подобри координацията при отговор на извънредни ситуации и природни бедствия, както в Съюза, така и извън него.
От създаването на Механизма за гражданска защита на съюза през 2002 г. исканията за помощ са нараснали над 10 пъти, подчерта еврокомисарят управление на кризи. Появи се, разбира се пандемията от Ковид през 2020 г., както и войната в Украйна през 2022. Действаме не само в Европа, но и по света, като работим за преодоляването на различни по вид кризи. И това ясно показва, че Механизмът за гражданска защита на съюза е по-важен от всякога и затова ще го направим дори по-силен.
Със стратегията за подготовка на Европейския съюз, Комисията предлага да се въведат минимални изисквания за готовност на болниците, училищата, далекосъобщителните мрежи, транспорта и водоснабдяването, да се подобри състоянието на държавния резерв.
Препоръчва се в училищата да се преподава подготовка за действия при кризи и редовно да се правят учения с участието на въоръжените сили, Гражданска защита, полицията, пожарната и здравните работници.
Комисия насърчава всеки един гражданин на Европейския съюз да бъде подготвен със запаси за оцеляване за поне 72 часа.
Европкомисарката по превенция и управление на кризи Хаджа Лабиб показа какво трябва да съдържа един комплект за оцеляване в рамките на три дни. Всеки европейски гражданин трябва да подготви раница с най-необходимите вещи. В своята раница Лабиб взима очила, документ, прибран във водоустойчива торбичка, фенерче, кибрит или запалка, вода, швейцарско ножче, лекарства, храна, пари в брой, зарядно и захранваща банка, тесте карти, и радио.
Видеото предизвика противоречиви реакции у хората, които приеха стратегията с обратен знак.
Това е безумие, коментира случаен минувач в центъра на София. Няма да имаме време за 72 часа, ако се стигне до война. Смешно е. Поредният абсурд на Европейската Комисия. Реално няма заплаха. Някъде да виждате заплаха? Пожари и земетресения.., те подготвят пакет, за да се защитим от война. Това не е пакет при бедствия и аварии. За война е, това е моето мнение. Аз не бих се подготвил по този начин.
Ръководителката на Представителството на Европейската Комисия в България Йорданка Чобанова коментира:
Стратегията е многоаспектна. Тя има за цел действително да идентифицира максимално широк спектър от рискове и заплахи. Всичко, за което можем да се сетим. Колкото по-добре го направим, толкова по-добре. И тук хващаме, както природни заплахи, като например наводнения, горски пожари земетресения. Видяхме дори и в България и в Петрич, в региона лятото колко пожара се включиха. Колкото по-подготвени сме за това, бедствия, казахме, които са причинени от хората, хибридни заплахи, кибератаки, саботаж на критична инфраструктура. Само си представете какво би се случило, ако бъде прекъснато електричеството или водоснабдяването. За всички тези рискове трябва да бъдем подготвени. Да, тук влизат и геополитическите, кризи, въоръжени конфликти и т.н. Това е един от аспектите, за който също трябва да бъдем подготвени. Той е част от този комплексен интегриран риск-анализ, за който населението трябва да бъде осведомено. Много голям аспект е включването на тази готовност и в учебните програми за училищно образование. Малките деца още от детската година да бъдат подготвени какво се прави при земетресение, какво се прави при пожар.
Целта на тази стратегия е, да не изваждаме само определени елементи от нея и да всяваме напрежение или страх в хората, а напротив да покажем ясно, че това е една много комплексна стратегия и тя цели да ни помогне на всички нас в едни извънредни ситуации да бъдем готови. А, не това, което много често се случва, все сме хванати изненадани и стотици хора губят живота си. Това не трябва да се допуска. Има много добри практики в Европейския съюз, има страни, които вече са си подготвили стратегии как да реагират в такива ситуации. И тук точно това е логиката. Целият Европейски съюз да постигне едно добро ниво на подготвеност, да можем да опазим хората и населението.
Съдържанието е предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.