ГласовеМнения

Социализирането на Марица- фантазия или реалност?

Експерти след година проучвания: Реката не може да бъде плавателна, намесите в коритото трябва да са минимални

Възможни са 10-километрови пешеходни и велоалеи по поречието, съживяване на остров Адата също

Марица е безопасна в момента, категорични са авторите на анализа от УАСГ  

Социализирането на Марица е голямата мечта на поколения пловдивчани, много кметове и администратори, блян за знайни и незнайни бизнесмени. Фантазия или реалност е животът по коритото на реката? На този въпрос се опитва да отговори експертният екип от УАСГ, работил повече от година в предпроектни проучвания за укрепване и социализиране на Марица. А заключението е едно- реката може да бъде вписана като жива част от градската среда, а не да бъде просто нейно украшение. Това може да се случи с много условности и много пари, естествено.

Близо година се разработва този проект. Той е един аналитичен труд, на база който вече може да се мисли върху бъдещето на реката. А то е една от най-важните задачи за града ни въобще. От днес влизаме в дебат за това как трябва да изглежда коритото на Марица, какво да бъде направено там. Влизаме в обществен диалог за концепцията за развитие на реката. Време е да обърнем града към нея, да я направим част от социалния, културния , търговския дори живот на Пловдив, коментира преди представянето на анализа кметът Тотев. Сега е най-важният период- на диалога преди започване на процедурата по изработване на техническия проект. Най-важният период започва от днес. Нека Пловдив говори за Марица, призова през медиите градоначалникът.

Докладът ще бъде качен на сайта на общината, като всеки ще може да се запознае с него. Той всъщност казва какво е състоянието на реката и какви евентуални намеси могат да бъдат направени в нея. Анализът е от няколко части, като всяка една е отделен, самостоятелен аналитичен труд. Близо десет километра е дължината на градската Марица, от най-източната точка до най-западната точка. Всички показатели на коритото в тази дължина са включени в подробния геоложки доклад на експертите от  УАСГ, работили под ръководството на доц. Николай Лисев. Той включва изследване на химичните и биологични качества на водата, през хидрологията, морфологичния и хидравличния анализ. Техническите решения за бъдещето- ние не можем да ги посочим, но можем да препоръчаме такива на база изследванията ни. Неприемливи са големите намеси в речното корито. Там може да има големи зелени площи за рекреация, пешеходни и велоалеи, които да свързват най-източната с най-западната част на реката в рамките на Пловдив. При екстремни води алеите могат да бъдат заливани. Вариант е издълбаване и разширяване на коритото. Идеите за водно огледало около остров Адата не са приемливи, тъй като реката ще наводни околните терени. Такова е възможно само на северния ръкав. Може да се мисли и за връзка с острова от бреговете, за да се социализира и самият остров. Марица не може да бъда плавателна, но може да се превърна в чудесна градска зона с минимално вмешателство в основните рамки на реката. Бетонирането е невъзможен вариант, както и всички други подобни мероприятия в реката. Има много възможни решения, но много от тях са изключително скъпи. Колкото самото изследване- идеята за него не е нова. Има много такива изследвания през годините, като ние обединихме проучванията до момента и с новите данни сглобихме този цялостен анализ, показа част от него пред медиите един от участниците в екипа инж. Владимир Кокурин.

Сегашното състояние на Марица е добро. Има няколко обрушени места по бреговете, но те не представляват опасност от преливане. Коритото е добре почистено. Преливане може да има само по най-западната част, ако има екстремна вода. Състоянието на мостовете също е сравнително добро, коментира актуалното състояние на реката в града инженерът. Проблемните зони са изброени детайлно и са препоръчани мерки за отстраняването им.

От тук трябва да се мисли за най-правилното решение. С анализа има три технически решения. Те трябва да бъдат огледани също. Със завършването на експертния доклад стартира процесът за намиране на пълен консенсус за развитието и бъдещето на Марица. След това ще се стигне до конкурси и технически проект. Дотогава обаче трябва да се организират куп кръгли маси, експертни съвети, обществени обсъждания, каза от своя страна кметът. Той подчерта, че не може да вкара целия процес във времеви рамки. Рано е да се каже кога можем да говорим за проекти и финансиране. Когато сме готови- тогава. Ясни са няколко важни неща- реката не може да е плавателна и допуска минимални интервенции, допълни Тотев.

Трудно е задаването и на финансови рамки. Сигурно е едно- че идеите за инвестиции от порядъка на 200 милиона, които плуваха в общественото пространство преди десетилетие, са абсолютна фантастика. От общината обаче са на мнение, че социализирането на реката няма да е хипер скъпо и може да се случи срещу 30-40 милиона лева.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Не пипайте Марица, реката си е река, не предизвиквайте Господ, просто само я почистете, спрете да строите, г-н кмете оправи Гребния канал, сега застрой и Марица

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина