ГласовеМнения

Министерството на културата казва ОК за паркинга под Пеещите, пази Деметра

МК публикува позицията си по казуса с Цар Симеоновата градина с 2 месеца закъснение

Без забрани, само препоръки и леки критики в доклада

Фонтанът на Деметра за бъде запазен и реставриран, искат от Министерството на културата
Фонтанът на Деметра за бъде запазен и реставриран, искат от Министерството на културата
Министерството на културата най-накрая публикува позицията си по казуса Цар Симеоновата градина. Докладът след проверката на инспектората на място в парка цъфна на сайта на МК преди два дни. Което е твърде странно, тъй като той е бил готов още в края на ноември, както обяви представител на министерството в петък. Документът почти няма забранителни нотки към общината и проекта за реконструкция и обновяване на парка. От МК дават зелен светофар и за изграждане на паркинг под Пеещите фонтани, но категорично държат да бъде запазен и реставриран фонтана на Деметра, тъй като в проекта е имало планове за махането му от градината и монтиране на реплика на негово място. „Да не се извършват предложените в проектното решение намеси по отношение фонтанът на Деметра. Той следва да се запази в автентичния си вид и за него да се предвидят единствено същински консервационно – реставрационни работи, съгласувани с Министерството на културата”, подчертават от МК. Всички ние – Министерство на културата, община Пловдив, проектанти, архитекти, неправителствени организации, имаме голяма отговорност пред обществото да съхраним за поколенията величието и паметта на „Градина Цар Симеон”, шедьовър на парковото изкуство на швейцареца Люсиен Шавалас и италианския скулптор Арналдо Дзоки /Фонтан Деметра/, създаден по случай Първото българско земеделско-промишлено изложение през 1892 г.

Министерството на културата, чрез Главна дирекция „Инспекторат по опазване на културното наследство”, ще осъществява контрол и мониторинг, съгласно ЗКН, по изпълнение на всички дейности и строително-монтажни работи при изпълнението на проекта за реконструкция на недвижимата културна ценност на парковото и градинско изкуство „Цар Симеонова градина” в Пловдив до неговото финализиране и въвеждането в експлоатация, казват в доклада си от министерството.

Ето и какво казва документът:

Във връзка със започналата на 27.01.2014 г. реализация на проект: „Цар Симеонова градина”, УПИ І, кв. 130, по плана на ЦГЧ гр. Пловдив – реконструкция и обновяване на зелените площи, обслужваща социална и техническа инфраструктура, съществуващи водни площи”, съгласно заповед №РД09-566/04.11.2013 г. на заместник-министъра на културата г-жа Велислава Кръстева е извършена цялостна проверка на място и по документи от Главна дирекция „Инспекторат по опазване на културното наследство” при Министерство на културата, като за резултатите от проверката е изготвен доклад.

  От проверка на място, по сигнали, по документи, както и по проектна документация, в НИНКН и в община Пловдив е констатирано:

1. От проверката на място в „Цар Симеоновата” градина, по сигнали:
    1. Оригиналните чешми в парка са подменени с нови, извън стилистиката на парка, предвижда се тяхната подмяна по проект.
    2. Катерушките в детските площадки са накичени с рекламни материали, предвижда се тяхната подмяна по проект и премахване на рекламните материали.
    3. Сформирани са З паркинга върху зелени площи – ресторант „Симфония”, Библиотека, ДКЦ „Медикус Алфа”, като всички нерегламентирани паркинги с реализацията на проекта се предвижда да бъдат премахнати.
    4. Поставени са 2 бр. охранителни кабини на общинска охранителна полиция, с проекта се предвижда да бъдат премахнати
    5. Ресторант „Бизнес” до ДНА е извън регулационните граници на парка, разположен е в имот – собственост на МО. Ако е налице навлизане в зелените площи, общинската администрация е необходимо да предприеме действия по съблюдаване и защита на регулационната граница на парка в тази негова част.
    6. Археологическите разкопки към площада са засегнали 3 дървета, извършват се на основание договор между община Пловдив и археолог Елена Кесякова, с договор №13ДГ85/25.03.2013г. със срок до февруари 2014 г. и Разрешение на Министерството на културата за редовно археологическо проучване №57/25.04.2013г. Археологическите разкопки са в регулационните граници на „Цар Симеоновата” градина и трябва да бъдат отразени в проекта.
    7. Камиони с износ на земни маси от археологическите разкопки преминават през алеите на парка, като трасето и времето на преминаване не са регламентирани от община Пловдив.
    8. Площадката за кучета е във връзка с Наредбата за отглеждане на кучета на територията на община Пловдив, чл. 12, ал.1, т.5 – (изграждане обособени места в паркове /оградени и оборудвани/ за разходка на кучета и осигуряване на поддържането им).
    9. Парапетът на езерото с мечката е неподходящо боядисан, предвижда се неговото реновиране по проект.
   10. По отношение на археологическия терен с пещите се предвижда находките да бъдат подходящо оградени, експонирани и обозначени в територията, съгласно проекта.
   11. Пред ресторант „Бизнес” в зелената площ се поставя надуваем батут.
   12. В центъра на парка се поставя периодично надуваем атракцион.
   13. В центъра на парка се поставят и временни сцени за концерти.

2. От проверката по техническо съоръжение – подземен паркинг за 170 места и техническа инфраструктура на водното съоръжение:
    1. Комплексният инвестиционен проект по чл. 150 от ЗУТ е изготвен на основание съгласувано техническо планово задание по реда на чл. 84 от ЗКН, с изискване подземният паркинг да се реши в едно ниво.
    2. С проект за изменение на ПУП за УПИ І – Парк, кв.130 по плана на ЦГЧ гр. Пловдив, като съставка от инвестиционния проект по чл. 150 от ЗУТ, са актуализирани регулационните граници на парка, съобразени с регулационните граници на парка, Решение №344, на основание Протокол №12/10.07.2003 г. на Общински съвет Пловдив. Предвидено е отреждане на територията за ТПИ – територия на парковото изкуство, с норма за озеленяване – 60 %, която норма е постигната в баланса на територията в проектната разработка. Техническото съоръжение – подземен паркинг, е коректно отразено с пунктир в плана.
Във връзка с това, че територията на парка е зона с широк обществен достъп и това, че в Наредба №2 на МРРБ за Планиране и проектиране транспортно – комуникационни системи на урбанизирани територии не са нормирани необходимия брой паркоместа за „Парк” конкретно, тази норма е изведена от община Пловдив по метода на интерполацията и чрез проучване и преброяване на текущата посещаемост на парка, и като се вземат предвид увеличаване на активностите на парка вследствие проектната реконструкция, като за цялата територия са необходими 240 бр. паркоместа.
Подземният паркинг под езерото не е част от транспортната схема на гр. Пловдив и е автономно съоръжение на техническата инфраструктура на парка, съвместно с инфраструктурните съоръжения, разположени и обслужвани на същото ниво, отнасящи се до водното съоръжение: технически помещения за филтри, помпи и воден резервоар за фонтаните. Подземните съоръжения не засягат съществуваща едроразмерна растителност, не противоречат и на чл. 62, ал.1, чл. 62, ал.7, т.3 от ЗУТ.
От конструктивна гледна точка не е желателно ползването на бетоновото легло на сегашното съоръжение, насипване на нивото и осъществяване на изкопни работи и частично разбиване на бетони – дъно и амфитеатър, за изграждането на технически водни съоръжения и промяна на конфигурацията на водната площ, с възвръщане на визията й от 1936 година, заложено като изискване в съгласуваното по реда на Закона за културното наследство планово задание.
На парка – паметник на градинското и парковото изкуство, към момента на даването му на статут на недвижима културна ценност през 1992 г., вече е била нанесена през 1978 г. една напълно агресивна интервенция с изграждане на огромна урбанизирана бетонова геометрична водна композиция, извън стилистиката и живописността на парка, компрометирана във времето от конструктивна и хидротехническа гледна точка.
Изпълнението на новата бетонова конструкция предвижда достигане до здрав терен и усвояване на подземното ниво „за паркинг” под водното огледало, като се реализират две съоръжения на едно място.

3. Констатации:
    1. Към проектната документация, утвърдена по реда на Закона за културното наследство, не е представена схема на тази част от територията на парка, която е част от Форумен комплекс – Римски форум – запад – археологически паметник на културата, с категория “национално значение”.
    2.Местоположението и културно-историческата значимост на археологическия паметник дават основание да бъде включена и тази територия на парка „Цар Симеон” в плановото задание и в бъдещия проект за цялостно решаване на Площад Централен Пловдив, като се ползват архитектурното и геодезическо заснемане и доклада от извършеното археологическо проучване на Римски форум – Запад.
    3. Писмо №37/12.01.1993 г. на Директора на НИПК до община Пловдив за „Режими за опазване на историческите зелени площи ЦГЧ Пловдив, обявени за паметници на културата на градинското изкуство и определяне на охранителните им зони и режими на градоустройствена намеса”, и режими за опазване на „Цар Симеоновата градина”, имат препоръчителен характер, тъй като не са утвърдени от Министъра на културата, съгласно действащото към момента законодателство ЗПКМ и Постановление №222/07.11.1991г. на МС, ДВ бр. 95/19.11.1991г. за изменение и допълнение на Правилник за устройството и задачите на НИПК, по §7 .

4. Препоръки:

4.1. Препоръки към община Пловдив:

1. Към проектната документация за допълнително утвърждаване по реда на Закона за културното наследство да се представи схема на парк „Цар Симеон”, като част от Форумен комплекс- Римски форум – археологически паметник на културата с категория “национално значение”, и се отразят всички защитени територии на недвижимото културно наследство с техните охранителни зони и режими на опазване, както и етапи на проектиране.
2. Територията на „Цар Симеоновата” градина да бъде включена в плановото задание и бъдещия проект за цялостно решаване на Площад Централен Пловдив.
3. Архитектурното и геодезическо заснемане и докладът от извършеното археологическо проучване на Римски форум – Запад да се предоставят в НИНКН към Национален документален архив и Археологическа карта на България.
4. Всички мероприятия и временни съоръжения, за които община Пловдив осигурява разрешителен решим, да бъдат съобразени със статута на недвижимата културна ценност и да демонстрират уважение към историята и обогатяване пространствената визия на парка с обем, цвят, звук, светлина ( при необходимост – и с промяна на наредби на Общинския съвет на община Пловдив), като не допуска поставянето на мобилни кампанийни съоръжения в парка.
5. Да не се извършват предложените в проектното решение намеси по отношение фонтана на Деметра. Той следва да се запази в автентичния си вид и за него да се предвидят единствено същински консервационно – реставрационни работи, съгласувани с Министерството на културата.
6. Тъй като към момента на проверката на място се установяват и моменти на самодейност в разполагането на монументално – декоративни елементи в парковата среда, е необходимо община Пловдив да подготви документация за оценка от Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства към МК на модерното монументално изкуство и неговото групиране и ситуиране в парка.
7. Община Пловдив да регламентира cъс заповед трасето и времето за преминаване на товарни автомобили през територията на парка.
8. Предвид заниженото качество на поддържане на парка и подмяна на посадъчен материал от ОП „Паркове и градини”, община Пловдив да извърши и проверка по поддържането на парка – недвижима културна ценност.
9. Всички направени препоръки към община Пловдив следва да бъдат изпълнени в срок до 30 април 2014 г. и за резултатите бъде информирано Министерство на културата, което ще осъществи проверка по изпълнението им.

4.2. Препоръки към НИНКН:

1. Да внесе за разглеждане от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство /СЕСОНКЦ/ и утвърждаване от Министъра на културата Актуализация на „Режими за опазване, определяне на охранителните зони и градоустройствена намеса на „Цар Симеоновата” градина, Пловдив”, обявена за паметник на културата на градинското и парково изкуство с категория „местно значение”, с отразената информация от археологическото проучване на Римски форум – Запад, част от територията на парка.

Очаквайте реакции по повод позицията на Министерството утре

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина