От „Да спасим пловдивските паркове” предлагат и сформиране на доброволчески отряд за опазване на околната среда
Паулина Гегова
Напоследък темата за околната среда събира все повече обществена енергия и привърженици. Много природозащитници и любители на зелените, диви площи, се събират с желанието да променят нещата в държавата. Това се случи и в Пловдив, вчера, в клуб Отсреща. Там гражданската инициатива „Да спасим пловдивските паркове” организира среща на тема „ Идеи за зелените площи в Пловдив: каква ще е съдбата на парковете в града ни?”. За година и половина ентусиастите в инициативата са правила редица акции, протести, както и две пресконференции.
Събитието се разви чрез метода Световно кафене, в което присъстващите дебатират, обменят идеи и предложения и научават нещо ново. В кафето се събраха архитекти, хора на изкуството, ученици, кулинар, доцент по социология, но нито един представител на Общината. Споделянето в неформален кръг обхвана както парковете, така и тепетата, река Марика, Гребната база, изобщо всяка част свързана с природата. Споделяха се проблемите и в други градове, като трафика в Морската градина във Варна, застрояването на Бедечка в Стара Загора и други.
Как виждаме сегашното състояние на зелените пространства? Какво ни харесва и какво не? Това бяха основните въпроси, чийто отговори се търсиха в дискусията. Присъстващите не скриха, че са доволни от това, че има паркове, някои от тях формирани точно за спорт, че се поддържат сравнително чисти, както и че тепетата все още пазят дивата си природа. Но много от тях споделиха негативните си мисли, които бяха не само логични, но и подсилени от факти и лични примери. Наблегна се върху мръсотията на междублоковите пространства, това, че градът не разполага с Еко парк, или с други думи – парк без бетон, изграден единствено от естествени материали. Общината хвърля всичките си сили само в централната част на града, докато парковете по крайните квартали като Тракия и Кършияка се занемаряват. Като цяло не се спазва екологичното законодателство, унищожават се твърде много зелени площи за застрояване на модерни съоръжения и сгради, паркинги и още много други, което ощетява гражданите и намалява притока на свеж и чист въздух, смятат обединените в гражданската инициатива пловдивчани. Отново бе споменат и проектът за Втори гребен канал. Природозащитниците подчертаха, че ако той бъде рестартиран, каквито намерения има администрацията, ще последват протести.
Друг въпрос бе какви са мечтите ни свързани със зелените пространства? Отговорите бяха малко, но доста интересни. Да се създаде доброволчески отряд за опазване на околната среда. Да се подобри въздухът. Всяка кооперация или блок да преустрои покривите си в озеленени. Една наистина добра мечта, която би вкарала не само свежест, но и красота в града. И разбира се, една от основните теми – река Марица отново да се превърне в плавателна.
Третият и най-важен аспект бе какво можем да направим заедно като граждани, за да имаме повече зелени площи? Като начало е нужна ясно формулирана цел и повече зелени системи. Да се организират информативни сбирки, където членовете да обменят опит и да си разпределят задачи. Да се създаде Зелена полиция, каквато има в Созопол. Всяко домакинство да поддържа междублоковите градини, да засаждат дървета. Да се провеждат туристически обиколки из парковете и тепетата, били те с кореняци или с чужденци. Този метод може да се приложи и с учениците. В парковете има много културни и исторически паметници. Тепетата и реката, всяка една част от Пловдив има дългогодишна история, която може да бъде представена на подрастващите в реална среда, по развлекателен начин, който не само да ги обогати образователно, но и да възроди в сърцата им обич към природата. Същите могат да бъдат водени да чистят веднъж седмично или месечно, различни проблемни райони, отбелязаха присъстващите на срещата вчера.
Интерактивната среща даде основа на много идеи и предложения, които тепърва ще бъдат вкарани в действие, за едно по-добро и зелено бъдеще.