ГласовеМнения

България е сред водещите страни по броя на хора, станали жертви на трафик

Около 75% от целта на трафика на хора в Европа е свързана със сексуална експлоатация, жертвите често са деца и то на около 12-годишна възраст

Екатерина Стоянова

Има различни статистики за глобалния брой на жертвите. Каквото и да е числото, то няма да е съвсем точно. Огромна част от жертвите никога няма да бъдат намерени.

Една статистика, обаче, която се прави на база оценка в глобален мащаб, е, че в света има около 27млн жертви на трафик. Числото е изключително голямо, всъщност това е най-големият брой на роби в историята на човечеството. Всъщност трафикът на хора е робство.

Робството – това е да отнемеш нечия свобода, за да го експлоатираш. Това е обяснението и за трафика на хора. Много хора се заблуждават, чувайки думата „трафик“, като я свързват задължително с преместване. Това не е така. Човек може да бъде жертва на трафик в собствения си град. На лице е необходимо да бъдат само тези два фактора – някой да отнеме свободата  на човек или част от нея, за да бъде експлоатиран той.  Това може да стане дори като му вземат личната карта. Трафикът на хора е престъпление срещу човечеството, мащабите му са такива. По дефиниция това е набирането, транспортирането, прехвърлянето, укриването, ИЛИ приемането на хора, независимо от изразената от тях воля, когато се извършва отнемане на свободата, с цел експлоатация. Ключовата дума е „или“. Тоест всяко от посочените действия, само по себе си, представлява трафик на хора.

Около 75% от целта на трафика на хора в Европа, е свързана със сексуална експлоатация. В Европа расте и трудовата експлоатация (около 20%). Това се дължи на безработицата, липсата на перспектива и работа. Човек се доверява и тръгва. Сред другите видове трафик са продажбата на органи (около 6%) и бебета, просията и домашната  експлоатация. За съжаление, има майки, които продават своите новородени деца.

Най-голям процент от жертвите се състои от жени, но в момента мъжете се превръщат в много висока цел, заради труда, който могат да полагат. Те, от своя страна, се срамуват да признаят, че са жертви на трафик на хора и заявяват, че просто са ги излъгали.

Водещите страни, източници на жертви на трафик на хора в Европейския съюз са България и Румъния.

Трафикът на хора е най-бързо растящата престъпна индустрия в света. Печалбите се равняват на 150млрд долара годишно. Индустрията е изключително добре организирана и добре снабдена с ресурси. Интересното е, че това престъпление носи  висока доходност на извършителите и минимален риск. Престъплението е трудно доказуемо – за да се докаже, жертвата трябва да е съгласна да свидетелства. Това често не се случва – потърпевшите са принудени със заплаха, със сила да извършват определена дейност и това ги пречупва. Те се страхуват да кажат каквото и да е.

Дори когато престъплението бъде доказано, виждаме по-ниски присъди на хората, извършили го, спрямо други сериозни престъпления като продажбата на наркотици, например.

Статистиките са базирани на изчисления и оценки, но не са абсолютно точни, след като наистина няма как да бъдат – не всички жертви биват открити. Но със сигурност тези числа показват ясно проблемите. Според тях, около 2млн деца проституират, в глобален мащаб се говори за различна средна възраст, най-ниската от която е 12г.  Сред децата има и 7, 8 и 9-годишни.

Стотици хиляди жертви на година биват депортирани и една статистика сочи, че около 1% от тях се спасяват. Стане ли веднъж жертва на трафик, човек е почти невъзможно да се измъкне.

Голяма част от хората, които успяват да се спасят, са потенциални жертви на трафик отново. Когато се спасят, те се връщат там, където са били. Отново нямат работа, имат проблеми и трафикантите знаят къде са.

По дефиниция, на лице е един от следните актове: набиране, транспортиране, преместване, укриване или приемане. Средствата, които трафикантите използват, са доста разнообразни. Те могат да въвлекат и някои посредствени измами или посредствена заплаха.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина