Шефът на „Рефан“ Ангел Попов дава рамо за градежа на залата на клуб „Пловдив айкидо“
Като влезе в залата, човек на мига се преобразява. Започва да говори тихо, чинно слага кимоното, покланя се и се подготвя в следващите час-два да се вглъби в себе си. През прозорците струи светлина, ароматът на санталово дърво допълва атмосферата. С влизането на японските инструктори се дава начало на тренировката по мисоги и зазен. Гостите от Страната на изгряващото слънце, начело със сенсей Хирута Котаро, са представители на класическата школа по двете пречистващи техники. Камбана дава тон на половинчасовата групова практика.
Мисоги пречиства белите и черните дробове, а правилното дишане е ключът да разбереш света, казват Пламен Бояджиев и Димитър Антонов. Двамата ентусиасти са в основата на клуб „Пловдив айкидо“. След като обиколили цяла Европа, за да изучават традиционната японска култура и бойни изкуства, те решили да черпят директно от извора и така се озовали в университет, който се ръководи от племенника на откривателя на мисоги Мурихей Уешима. За две години упорити занимания по 5 часа на ден, придобили черни колани. Като се върнали в Пловдив, решили да отворят школа и в момента вече имат повече от 100 ученици от 7 до 50 години. В лицето на шефа на козметична компания „Рефан“ Ангел Попов намират съмишленик, който им дава рамо да направят уникална зала – 400 квадрата, оборудвана по всички правила, заедно със съблекални и бани.
„Идеята е човек да се отпусне и да забрави за неволите, а обърне поглед навътре към себе си. Щом имаш енергия да ходиш, значи имаш енергия и да тренираш. Дайдо кан доджо няма състезателен характер, а така атакуваш агресора, че той сам да се откаже. Постига се добър тонус, ясна мисъл, тялото става гъвкаво и всякакви проблеми със съня изчезват“, обяснява Пламен Бояджиев. При мисоги, което всъщност е пречистваща техника, се диша с корема и така е възможно диафрагмата да се разтегне до 6 сантиметра и, вместо 60, да дишаме 20 пъти в минута. По този начин се щадят органите и се забавя стареенето. Зазен е със 700-годишна история, която тръгва от дзенбудистките храмове и води до стабилизиране на физиката. Зазен всъщност е седяща медитация, при която се пеят и сутри.
„Философията е любов и братство между хората, които трябва да живеят в разбирателство и хармония“, казва Димитър Антонов и добавя, че три години са нужни само да се положат основите на техниките.
Клубът е поканил за открит семинар и друг учител по традиционно японско изкуство – Джуба Нур. Той е сенсей по айкидо и оръжия – 6 дан и пристига в Пловдив през септември, за да преподава бой с дървен меч и дървена тояга. Тренировките ще са безплатни и отворени за всички желаещи.
„Амбицията ни е да дадем възможност на хората да осъзнаят собствения си потенциал. Практиките помагат тяло, дух и ум да станат едно, казват Пламен и Димитър и канят всички в залата си на „Коматевско шосе“.