БългарияВластНовини

Журналистите остават без достъп до кулоарите на парламента

Народното събрание ще откаже на журналистите достъп до кулоарите на парламента, е станало известно след кратко – около петминутно – обсъждане на т. нар. председателски съвет. Това научи „Дневник“ неофициално от източници в ръководството на Народното събрание. Предвижда се обаче все пак да има някаква възможност за неофициални срещи с народни представители, стига той/тя да е поканил даден репортер.

Председателският съвет е формат, който се провежда преди началото на заседанията и в него участват председателят на парламента (Росен Желязков от ГЕРБ), заместниците му (Росица Кирова от ГЕРБ, Никола Минчев от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Цончо Ганев от „Възраждане“, Филиз Хюсменова от ДПС, Кристиан Вигенин от БСП, Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“), както и председателите на парламентарните групи: Десислава Атанасова от ГЕРБ, Кирил Петков и Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Костадин Костадинов от „Възраждане“, Делян Пеевски от ДПС, Корнелия Нинова от БСП и Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.

Според неофициална информация на „Дневник“ от участници в заседанието на него е обсъдено, че ще се предприемат стъпки по всички точки от подписката, в която участваха повече от 80 журналисти, с изключение на достъпа до народните представители. Желанието на журналисти за достъп до кулоарите не е просто проява на нездравословно любопитство, а е важна част от усилията на репортерите да се ориентират в общата политическа картина, извън контролираните от пиари изявления, както и възможност за предварителна подготовка по теми от дневния ред на страната.

Журналистите по-далече

В подписката на журналистите са посочени пет искания, като към всяко има аргументация. Най-обобщено исканията на репортерите се свеждат до:

  • Подобряване на интернет покритието
  • Създаване на условия за работа пред пленарната зала, където са и най-често изказванията на политиците
  • Повече достъп за снимащите журналисти
  • Отваряне на кулоарите на достъп, без право на заснемане и записване, за да не се нарушава личното пространство на депутатите
  • Проверка и допълване на изискванията за журналистическа акредитация

Според неофициална информация партиите са възразили единствено срещу достъпа в кулоарите, а по останалите точки „нещо ще се работи“. Включително „Продължаваме промяната – Демократична България“ не се е застъпила за достъпа на журналистите, с изключение на Никола Минчев.

Ако журналистите получат възможност за срещи по покана на народен представител, това би било стъпка в правилната посока, но тя е работеща само за вече установени контакти. Не помага в случаите, когато даден политик и журналист не се познават.

По неофициална информация част от формациите са демонстрирали подигравателно отношение към искането пространството пред пленарната зала да се превърне в работно място: „Добре де, ще им сложим един контакт“, казал народен представител.

„Не е нормално…“

Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) разпространи позиция с подкрепа за исканията в подписката за по-добри условия на работа. Организацията е ангажирана с казуса още от началото на септември, когато Народното събрание се премести отново в сградата на бившия Партиен дом.

„АЕЖ намира за нередно, че повече от три месеца след повдигането на въпроса все още не са осигурени нормални условия за работа на журналистите и се налага те да излизат с открито писмо. […] Не е нормално депутатите да увеличават собствения си комфорт чрез смяна на сградата, като в същото време ограничават възможността на журналистите да вършат работата си и да информират обществото“, гласи част от позицията.

„Има такъв народ“ видя в казуса с условията за работа на журналистите отново възможност да атакува управляващите от ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (и ДПС).

„Либералните и демократични представители се отнасят по най-долния комунистически начин със свободата ви. Пеевски каза нещо от сорта, че ви е тъмно тук, може би трябва да ви засилят малко светлината. И аз веднага го обръщам на метафора и може би е правилно да имате по-засилена светлина, за да гледате как Кирил Петков постоянно излиза от стаята на Пеевски“, коментира Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ пред журналисти в Народното събрание, цитиран от Българската телеграфна агенция (БТА).

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина