БългарияЖивотНовини

Почина журналистката Даниела Кънева

На 87 години почина една от емблематичните журналистки на БНТ Даниела Кънева, съобщава Mediapool.

Тя е първият не само български, но и чужд, кореспондент в Япония и „то жена, и то млада“ в началото на 70-те години на ХХ век, както казваше приживе.

Кънева е автор на множество репортажи, интервюта и документални филми. Беше абонирана да отразява темите за Индия или Япония в централната информационна емисия на БНТ. Колегите ѝ на „Сан Стефано“ 29 я наричаха Ди Ди Кей, а историите в дългата ѝ кариера са впечатляващи, като най-одумваната е тази с джаз легендата Рей Чарлз.

„Завинаги ще я помним като „самурай на словото“, чийто глас и поглед към света вдъхновяваха поколения български журналисти и зрители“, се казва в съобщението на БНТ.

Започва кариерата си като „пишеш журналист“ в БТА през 60-те години на миналия век. След завръщането си от Япония през 1976 г., тогавашният генерален директор на БНТ Иван Славков я изкушава и тя отива в единствената национална телевизия тогава.

Следват емблематични репортажи, интервюта и филми от горещите точки на света.

„Най-много ме помнят с последното интервю с Раджив Ганди, което стана световна новина през 1991 година. И до ден днешен се излъчва по целия свят в деня на годишнината от смъртта му – 21 май. Но аз взех и първото с него като политик, веднага след убийството на Индира Ганди. Отвлякохме кола на индийската телевизия с един осветител. Стигнахме единствени от стотиците чужди кореспонденти до военните патрули по пътя до Раебарели – 110 милионния щат Утар Прадеш. Беше последният ден от предизборната кампания. Посред нощ, с масивна охрана се появи и самият Раджив Ганди. Но аз съм бивша гимнастичка. Прескочих за изненада на всички предната част на колата, охраната му ме сграбчи. Успях да му изкрещя: „Раждив Ганди“ и той ме спаси. След 30 минути в неговата палатка взехме първото му телевизионно интервю като политик. На неговия генератор. Само 13 минути. След това, за съжаление, взехме и последното – на борда на 6-местния му реактивен самолет „Чесна“, разказва Даниела Кънева пред изданието „Филтър“ малко преди да навърши 85 години. Журналистката е родена на 22 август 1938 г.

Сред емблематичните ѝ интервюта са и тези с външния министър на СССР Андрей Громико и особено с музиканта Рей Чарлс.

По коридорите на „Сан Стефано“ се носят легенди за любовната история на Ди Ди Кей със световната джаз звезда Рей Чарлс. Дори се твърди, че той е идвал заради нея у нас. За него тя казва: „С Рей бяхме истински приятели, но някои хора не го разбират“. Журналистката не се е омъжвала и няма деца.

Даниела Кънева впечатляваше всички със силата на духа, професионализма и сърдечността си. Тя беше един от най-значимите и уважавани журналисти в страната, оставила дълбока следа в българската медийна история, отбелязва БНТ.

През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния значим принос към българската журналистика.

Четири години по-рано името ѝ излиза в списък на агенти и секретни сътрудници на Първо главно управление на Държавна сигурност, където е била под псведонима Искра. Тя се води на отчет от 1966 г. Всички кореспонденти на БТА в чужбина по това време задължително трябваше да са доносници на ДС. Снета е от отчет през 1974 г., по нейни признания не се оказала „надежден доносник“. Това, че името ѝ и излезе в тези списъци не омаловажава постигнатото от Даниела Кънева в българската журналистика.

Не случайно Япония я награди през 2011 г. с високото си отличие – Ордена на изгряващото слънце със златни и сребъни лъчи, за изключителния ѝ принос в укрепването на българо-японските отношения.

Поклон пред паметта ѝ!

Снимка: БНТ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина