
Търговци, които формират цените си недобросъвестно в периода на двойно обозначаване в левове и евро, може да бъдат глобени с имуществени санкции от 5 000 до 1 млн. лева. Това предвиждат предложения за промени в законопроекта за въвеждане на еврото, внесени между първо и второ четене от депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС – Делян Добрев, Йордан Цонев и Деница Николова.
Санкциите ще зависят от тежестта на нарушението, оборота на търговеца и рецидив. За компании с оборот над 50 млн. лв. санкцията може да е процент от оборота – до 0,5% при първо нарушение и до 1% при повторно, но не повече от 1 млн. лева.
Сред новите задължения е и ежедневното публикуване на цените на основни потребителски стоки от търговци с оборот над 10 млн. лв., вместо седмично, както беше предвидено първоначално. Данните трябва да са в машинночетим формат, а Комисията за защита на потребителите ще създаде централен онлайн портал за следене на ценовите движения.
Променя се и дефиницията за „обективни икономически фактори“, които могат да оправдаят покачване на цените – това вече включва документирани разходи, нормативни промени и форсмажорни обстоятелства.
Въвежда се и понятие – „стоки от първа необходимост“, включващи хляб, мляко, яйца, електро- и топлоенергия, вода и лекарства. При „рязко и значително“ увеличение на цените им, Министерският съвет ще може да прилага временни мерки.
Предложени са и промени в правомощията на контролните органи. НАП и КЗП ще могат да изискват ограничена и мотивирана информация от търговците, без да засягат данни отпреди 1 януари 2025 г., освен ако това не е необходимо.
Някои партии обаче искат ограничаване на регулациите. ПП-ДБ предлага отпадане на забраната за недобросъвестно повишаване на цени и намаляване на правомощията на НАП, КЗП и МС. „Възраждане“ настоява МС да действа само с решение на парламента и иска удължен срок за предоставяне на документи – поне 5 работни дни.
Законопроектът ще бъде разгледан утре на второ четене от Комисията по бюджет и финанси.