АктуалноГрадътИзбор на редактораКултураНовини

Универсално одобрение за проекта на Форум-юг и Форум-изток

Търсят се около 11 млн. лева за изпълнение на проекта, нужна е само политическа воля

Представянето на работния проект за реставрация и социализация на разкритите части от т.нар. „Форум-юг“ и „Форум-изток“ около Пощата бе посрещнато с универсално одобрение от пловдивската общественост. Събитието се проведе в Малката конферентна зала в ГДК и трудно побра желаещите да видят презентацията на екипа, спечелил обществената поръчка за проектирането. Експерти от различни сфери изразиха възхищение от детайлната разработка, описване на всички археологически части и внимателното подреждане на пъзела, изваден от земята през годините по време на разкопките.

Критични мнения имаше предимно върху вариантите за социализация на обекта и опасността той да остане едно красиво пространство, което обаче ще остане бездушно. Роля тук може да има сградата на Пощата, но тя е извън рамките на конкретния проект, а поне в обозримо политическо бъдеще няма как да попадне в ръцете на Община Пловдив и тя да се разпорежда с нея. Различни граждани и специалисти в различни сфери имаха лични забележки и по други конкретни елементи.

Акцент в проекта са „вдигането“ на няколко колони и колонади в огромния обект. На първо място това е представянето на Източните пропилеи в почти пълния им блясък. От запазените елементи и с частично допълване, по подобие на дейностите във вече реализираните Форум-запад и Форум-север, ще се реконструират 2 цели колони от парадния източен вход на Агората, както и част от самия вход, арка и фронтон.

„Запазени са два капитела, но те не са в достатъчно добро състояние да носят тежест. Те ще бъдат поставени на двете колони, които няма да се възстановяват в цялата им височина. Другите две колони, над които ще се изгради фронтон, ще имат капители-копия“, обясниха от екипа на въпрос на „Под тепето“ за детайли от този акцент в проекта.

В другия край – южно от Пощата ще се възстановят няколко колони със запазени капители и елементи от архитрава на аристократичния дом, разкрит в инсулата, южно от Форума. Там ще бъдат представени и Южните пропилеи, но без да бъдат вдигани колони – само с голямото стълбище, подобно на Западните пропилеи пред Цар Симеоновата градина. Също по подобен начин ще се изгради стълбище, което ще слиза от нивото на площад „Централен“ до античната улица, а встрани от стълбите ще има седалки за сядане.

Ново стълбище ще свързва пл. „Централен“ и археологията близо до южния вход на Пощата

В ъгъла на Агората ще се възстановят и две колони – от втория и четвъртия етап на строителство на античния пазарен комплекс, съответно дорийска от пясъчник и коринтска от мрамор. Те са от колонадата, която е възстановена и в реализираните вече Форум-Запад и Форум-Изток. Тя се подава малко под Пощата, като двете колони ще са на различни нива във височина, отговаряйки на автентичното археологическо ниво.

Античните улици, които съществуват и в момента ще бъдат почистени и третирани със специални материали против растителност, но няма да бъдат преправяни, а оставени в автентичния им вид. Нови пешеходни зони се оформят от вътрешната страна на форума, като с ажурни метални пасарелки ще се преминава над магазините на няколко места. Идеята е социализацията на археологическия парк да се впише максимално в ежедневието на гражданите, обясниха от проектантския екип.

Източните пропилеи ще бъдат частично възстановени

В обекта ще има множество указателни табели с информация за Агората. На две места ще бъдат поставени и мощни прожектори, с които ще се прави 3д-мапинг на фасадата на Пощата. „Те ще се поставят в малки метални сгради 2х2 метра на нивото на сегашните тротоари“, обясниха от екипа. С въпрос за повече детайли, относно това решение за намеса в градската среда се включи арх. Пламена Андонова, която е специалист в проекти, свързани с културно-историческото наследство.

Другите съвременни постройки, които ще се изградят е будка за охрана, която ще се намира зад спирката на „Тримонциум“, както и обществена тоалетна на пешеходната част от подлеза на Гладстон – място, което и в момента, но без нужната инфраструктура, също се ползва за тоалетна.

Сравнение с Античния театър и неговата реставрация, но и социализацията му и непрекъснатото участие в съвременния живот на града направи арх. Антоанета Топалова. Тя похвали екипа и изрази възхищението си от проекта, но чрез сравнението насочи вниманието към социализацията – този обект трябва да стане част от живота на града. „Ако не се мисли в тази посока, любопитните хора ще прочетат информационните табели, ще научат повече за форума, но нищо няма да ги привлича да се връщат там“, коментира тя.

Генералното мнение на около 10-ина от осмелилите се да споделят позиция гости на дискусията бе изключително положително, одобрявайки консервативния подход с уважение към археологията, без хипотетични възстановки. Проектантският екип в презентацията си дори се спря на детайли, свързани с метода на издигане на различните колони и новите елементи, които ще свързват автентичните запазени части. Някои от новите структури ще бъдат изградени от мрамор, но те няма да се изработват в пълен детайл, а само със загатната форма – така ще изпъкват детайлите само на автентичните запазени структури, уточниха още от екипа.

Проектът е готов за изпълнение, но за неговото реализиране са нужни бюджетни средства. Нужни са около 11 млн. лева, научи „Под тепето“. В момента, в който такива има отделени, може да се пусне обществена поръчка за изпълнение и проектът да мине в реализация, тъй като има всички необходими одобрения, включително и от Националния институт за недвижимо културно наследство.

Общественото представяне се състоя по инициатива на зам.-кмета по култура Пламен Панов и кмета на район „Централен“ Георги Стаменов. В представянето участваха проектантите: инж. Петър Рафаилов, арх. Венета Петкова, арх. Койчо Пенчев, арх. Иван Стоянов, инж. Данаил Цолов, л.арх. Ивайло Мизов, инж. Венцислав Стоянов, рест. Аглика Икономова и, археолозите: Светла Петрова, Доц. Д-р Иво Топалилов и Д-р Елена Кесякова.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

5 коментари

  1. Добре е, че проектантите са се отказали от напълно измислените навремето арки от колектива на Вера Коларова, иначе доказан специалист, дала на града ни възстановения Античен театър.

    1. След инДжинеринга на Мамин ИМПЕРИАЛист Тотев, който нахално озаглави своето просто и скъпо-прескъпо ОПЛОЧВАНЕ на МегданЦентрал като „ФОРУМ“ (от което то стана мръсна дума) вече сме се примирили, че ллалвато и оперетна декоративна бутафория ни пробутат по поръчка „отгоре“ става

      НОВОТО НОРМАЛНО.

      „АНАСТИЛОЗА“ ще наричаме всяка бетонова античност без да забелязваме как светът ни се смее че сме хем ДРЕВНИ пък ВЕЧНИ.

      „АРХ“ се радва, че поне измислените АРКАДИ отпадат от съчинението, но не се знае дали няма да се върнат и то в резедаво под вещото лидерство на Архео-Кул-Туриста г-н Панов засилен да настигне и да надмине челния опит с Динозаврите на привлекателното НОВО СЕЛО

        1. При всяко споменаване на

          АНТИЧНИЯ ТЕАТЪР

          нека напомним, че Градът го дължи на

          ЛИЛИЯ БОТУШАРОВА

          на две кутии Слънце-ПЪРВО която десетилетия се пребори с кметове, бюрократи, собственици, партийци и фелдфебели като пропусна да се задоми и да завъди челяд за разлика от нейната сянка арх. Коларова, БКП

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина