АктуалноВластГрадътКултураНовини

Америка за България за Голямата Базилика: Загрижени сме

Кметът оттегли точката за изменения в Правилника за дейността на ОИ “Старинен Пловдив

Удостоиха фондацията с Почетен знак на Пловдив

За изключителен принос в подпомагането, опазването, развитието и обогатяването на културното наследство на града на фондация  “Америка за България” да бъде връчен Почетен знак на град Пловдив. Това реши местният парламент на свое редовно заседание днес.

Отличието се присъжда на независимата неправителствена и неполитическа американска благотворителна организация за дългогодишната работа по проекта за “Консервация, реставрация, експониране и покритие на северен кораб и притвор на Епископската базилика на Филипопол и изграждане на обществено пространство”.

Решението бе взето с мнозинство от 32 гласа “За”, 7 “Против” и 1 “Въздържал се”.

На заседанието днес Об С трябваше да гласува промени в Правилника за дейността на ОИ “Старинен Пловдив”, свързани с управлението на Епископската базилика. Точката обаче бе оттеглена от вносителя. Изтеглянето се наложи, заради включените в промените допълнителни 20 щатни бройки за служители.

Припомняме, че те вече бяха гласувани на предишно заседание на съвета през миналия месец, в сряда стана ясно, че новото служебно ръководство на Министерството на културата настоява за отмяна на решението на общински съвет да прехвърли 20 щатни бройки от Археологическия музей на ОИ „Старинен Пловдив” и го определи като незаконосъобразен акт.

Здравко Димитров: Решението за Епископската базилика ще бъде отменено, заяви пред репортер на Под тепето вчера кметът.

В тази връзка от Фондация „Америка за България“ разпространиха своя позиция. Вижте пълния ѝ текст:

“Eпископската базилика на Филипопол отвори врати за посетители на 19 април 2021 г. Само за месец тя е приела близо 10 000 посетители. Базиликата е не само нова забележителност в богатия исторически пейзаж на Пловдив, но бързо се превръща в една от най-посещаваните туристически атракции, което генерира приходи за местната икономика. Оперативното й управление обаче остава неразрешено и ние сме загрижени, че продължаващата несигурност около него застрашава потенциала й да постави Пловдив и България още по-видно на картата на световното културно наследство и рискува шанса за успешна кандидатура за списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Когато Фондация „Америка за България“ предприе тази инвестиция от 13.4 милиона лева, беше водена от две основни съображения – 1) културно-историческата стойност на Епископската базилика и нейните мозайки, археология и историческа роля в контекста на България и света и 2) икономически аспект – потенциалът й да постави България на световната карта на културния туризъм и с това да привлича повече местни и чуждестранни посетители и съответно приходи за местната и национална икономика.

В съответствие с тази визия, Общинският институт „Старинен Пловдив”, поради своята мисия и експертиза, е най-добре и уникално позициониран да управлява Епископската базилика на Филипопол, като осигурява необходимата постоянна поддръжка на древноримските мозайки, създава културно съдържание и привлича туристи.

Като част от публично-частното партньорство между Фондация „Америка за България“, Община Пловдив и Министерството на културата, и с оглед на кандидатурата на римското мозаечно наследство на Филипопол за ЮНЕСКО, ние анализирахме оперативните и управленски нужди на Епископската базилика и препоръчaхме добавянето на 20 служители плюс съответния оперативен бюджет към ОИ „Старинен Пловдив“, за да се осигури адекватната дългосрочна поддръжка и управление на този паметник на културата от световна класа заедно с останалите културни обекти от портфолиото на ОИ „Старинен Пловдив“.

Културното наследство е източник на гордост, но и на отговорност.

Навременното прехвърляне на оперативното управление на Епископската базилика на Филипопол на ОИ „Старинен Пловдив“ и на 20-те допълнителни служители и бюджет към неговата структура ще осигурят устойчивост за нарастващата популярност на този български паметник на културата от световна класа.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

3 коментари

  1. Старият опитен авторитетен утвърден пловдивски АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ има предостатъчно ЕКСПЕРТИЗА ЗА МОЗАЙКИТЕ. Опитни високообразовани специалисти. Великата ЛИЛИЯ БОТУШАРОВА разкри Античния, а не софийски гастрольори или заможни шопски лелки с бая ресурс.

    Даже Гого ТРАКа е по-отракан от умилкващото се състудентче на гъдуларите Грозев. Срещу когото подписаха с имената и адресите си 676 възмутени пловдивчани. Липсва му ЕКСПЕРТИЗА не само, ами обикновенНо ВИ’ШО. Точка. Period.

    1. 1.Ако „тоя льохман“ според теб е баскетБОЛНИЯТ мозъклия, то даже непоклатимата софийска Фандъковна я махнаха мрънкащите елементи. Пловдив обаче е „айляк“, та . . .
      2.Ако имаш предвид ослепително кадърния софиянски среднист Грозен (докато ‘зима Генер. ДИРЕКТОРСКА заплата он студентства за АртМениджСергиджи в АМТИ +И) ТО ТОГАВА „…добавянето на 20 служители плюс съответния оперативен бюджет към ОИ „Старинен Пловдив“, за да се осигури адекватната дългосрочна поддръжка и управление . . .“ Е ОБРЕЧЕНО НА ПРОВАЛ.
      АмЗаБГ са частници, докато археологията е ДЪРЖАВНА, Национална, не е махленска. Мерсиме за дарението, ама МУЗЕЯТ Е ДЪРЖАВЕН И НАПЪЛНО СПОСОБЕН ДА СТОПАНИСВА ВСИЧКИ НАХОДКИ.
      Каквото има да се донаглася =макар и без кулТурския Рашидоолу Ефенди от милия ГЕРБ= Министерството отговаря, вместо МУТРИТЕ.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина