АктуалноИзпод тепетоМненияНовини

Повечето студенти в Пловдив държат на присъственото обучение въпреки COVID-19

Засега ВУЗ-овете се справят успешно в условията на коронавирус епидемия

Стаи-изолатори са подготвили в общежитията на МУ

Повечето от студентите в Пловдив държат на присъственото обучение в условията на коронавирус епидемия. Такъв извод за направили в началото на академичната година ръководствата на петте най-големи университета в града. Всички ВУЗ-ове залагат на хибридна форма на обучение и са готови да пренастроят програмите си при влошаване на ситуацията с разпространението на заразата. Това се разбра при подписването на меморандума за сътрудничество между висшите училища и общината днес.

„Проблемите ги решаваме и ще ги решаваме в движение, ако се налага. В тази ситуация най-добре действа хибридният начин на обучение- онлайн и присъствено, за да има връзка между преподавателите и студентите. Самите те го искат”, обясни ректорът на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева- Новак.

„ Започнахме годината присъствено. Голяма част от занятията се провеждат на нашите опитни полета- разполага с 2 хиляди декара земя. Имаме гъвкав график, тъй като се изисква присъствие. Работим на малки групи. И сме в готовност за излизане в онлайн среда”, заяви ректорът на Аграрния университет проф. Христина Янчева. Тя отбеляза, че от началото на годината във ВУЗ-а няма доказан случай на коронавирус.

Лекциите в Медицинския университет са в електронен формат, но присъствието е задължително в практическите упражнения. „Готови сме за изолация на студенти при доказани случаи на коронавирусна инфекция. В общежитията има стаи- изолатори”, обясни ректорът на МУ проф. Мариана Мурджева.

Смесен ще е принципът на обучение в новата академична година и в УХТ. Тя ще стартира на 5 октомври. „Залагаме на модулното обучение- една група кара от начало до края всички упражнения, после започва следващата група. Иначе за първокурсниците първата седмица на учебната година ще е присъствена, за да се запознаят с преподавателите и средата”, каза проф. Пламен Моллов, ректор на Университета по хранителни технологии.

„Много е трудно да се издаде унифицирана заповед за всички факултети в ПУ „Паисий Хилендарски”. Позволих на деканите, съобразно броя на студентите и учебните зали, да преценят и синхронизират начина на обучение. Също залагаме на хибридна форма, но имаме възможност за качествено обучение и в двете форми. Но студентите масово предпочитат на живо да чуят преподавателите. Стремим се да се съобразяваме с тях, като същевременно се стараем да ги пазим”, обясни на свой ред ректорът на ПУ проф. Румен Младенов.

Той не скри, че се появява проблем със студентските общежития в града и е нужно университетите съвместно да работят в тази посока. Разбра се, че от Министерството на образованието са отпуснати седем милиона за ремонт на общежитията „Чайка 2” и „Марица”. Дейностите са започнали, но заради тръжни процедури студентите не могат да бъдат настанени.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина