АктуалноГрадътНовиниРазследване

Община Пловдив иска нерегламентирано PСR-тестове от служителите си

Зам.-кметът Анести Тимчев разпоредил социалните работници, които се връщат от отпуск, да представят отрицателни резултати за  COVID-19

Дани Каназирева: Това изискване е извън алгоритъма на Министерство на здравеопазването.

„Може, ако средствата са за сметка на работодателя,“ коментира областният управител пред Под тепето

Служители на общинските социални служби са били задължени да представят отрицателен PCR-тест, при завръщането си на работа след отпуск. За неправомерното изискване алармираха работещи в дирекция „Социално подпомагане“ към Община Пловдив в редакцията на Под тепето.

В сигнала до медията ни социалните работници изразиха притеснение от нерегламентираната заповед и факта, че трябва сами да плащат за изследването, а за никого не е тайна размера на заплатите в тези служби.

Тук е мястото да припомним, че до ден днешен няма желаещи да заемат местата на двамата уволнени, след скандала за нехуманно отношение в Дома за възрастни хора с деменция. Уволняват двама болногледачи от Центъра за хора с деменция “Св. Георги” в Пловдив

Отделен е въпросът, че повечето от тези служители работят в рискова среда.

Нареждането на ресорния заместник-кмет Анести Тимчев е било разпратено до ръководителите на отделните служби, а текстът с указанията за отрицателен тест е болтнат (с удебелен шрифт).

Потърсихме за коментар шефката на Дирекция „Социална политика“ в Община Пловдив Веселина Ботева.

„Не е заповед, а писмо от заместник-кмета Анести Тимчев. Възникнаха много въпроси, които служителите отправиха към него и после имаше допълнителни пояснения,“ уточни тя пред наш репортер.

 Тя коментира, че в действителност няма такова разпореждане на национално ниво.

„От хората се очаква да платят тестовете с лични средства, а всички знаем размера на заплатите в сферата,“ напомни Ботева.

Пред Под тепето заместник-кметът по „Европейски политики и социални дейности“ каза, че до момента има две писма по темата, спуснати по административната верига от него.

„Първото беше веднага, след като скочи чувствително броя на заразените, затова поискахме тест с отрицателен резултат. Пристигнаха много въпроси по имейл от служителите и техните ръководители. Затова изпратих втори имейл, за прецизиране,“ каза Анести Тимчев.  

По думите му, във второто писмо са дадени указания на ръководителите на отделните служби по своя преценка да изискват отрицателните тестове от отпускарите, в зависимост от това колко дълго са били в отпуск, къде са го прекарали и дали са посещавали страни с висока заболеваемост, както и да бъде отчетен здравния статус на ползвателя/ите на социалната услуга, когото (или които) конкретния социален обслужва.

На уточняващ въпрос от наша страна, кога е изпратено второто писмо, той провери и каза 13 юли (понеделник) 17 часа. С него той възлага отговорността за изискване на тестовете на ръководителите на отделните служби.

„Те ми зададоха въпроса „защо на нас прехвърляте тази отговорност“, а на кого питам аз. Абсолютна отговорност на ръководителите на служби е да опазят служителите и ползвателите от разпространение на коронавируса,“ категоричен е зам.-кметът Тимчев.

На въпрос на Под тепето, дали неговото разпореждане на противоречи на регламента на Министерство на здравеопазването, в който е описано в кои случаи се прави задължителен  РCR-тест, ресорният зам.кмет отговори така:

„В Общтностния център успяхме да наложим тази забрана и така спасихме двама души от заразяване от съпрузите им, които бяха контактни с пастора в Перущица. И нека не забравяме, че запазихме през цялата пандемия домовете за стари хора, а хиляди умираха в тях в Европа.“

По темата за заплащането на тестовете от самите служители, моето лично мнение е, че трябва да има безплатни тестове. Особено за служителите на общината в социалните звена, коментира Тимчев.

В края на разговора ни той съобщи, че вече нямало напрежение сред социалните работници, защото им е казал да не се притесняват и, че процедурата е прецизирана.

Хората обаче не са на същото мнение, изискването си остава, а преценките са субективни, категорични са служителите. Стои и въпросът със заплащането на тестовете от нашия джоб, напомнят те.

Според областният управител и координатор на Областният кризисен щаб, спуснатият алгоритъм от здравното министерство е ясен.

„Задължителен PCR-тест се прави при наличие на симптоми за коронавирус. Дори контактните лица не се подлагат на тестове, ако нямат симптоми. При тях процедурата е 14-дневна карантина – всички се изолират,“ припомни Дани Каназирева.

Случаят е идентичен както стана и при изискването за PCR-тест при постъпване в болница. Това бе обявено, че е незаконосъобразно, напомни областният управител.

„Всякакви такива забрани са извън алгоритъма на МЗ,“ категорична е тя.

„Разбира се, че всяка една институция е длъжна да предприема мерки за предотвратяване на разпространение на вируса, но ако има задължаващо изискване за PCR-тест от работодателя – независимо кой е той – може, ако средствата са за сметка на самия работодател“, коментира още Дани Каназирева.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

4 коментари

  1. Нормално за Намести, на него цял живот му снасяха и донасяха ченгетата и клетите работещи, за да има да зелебва…куманизите така са научени, ядене и пиене и друг да им плаща сметките.

  2. ПРАВИЛНО ЛИ ПОИСКАХА ОТ ДОМА В ДЖУРКОВО ОБЩ ЛЪКИ PCR ТЕСТ НА СИНА МИ,КОЙТО Е 100% ИНВАЛИД , СЛЕД ДЕСЕТДНЕВЕН ДОМАШЕН ОТПУСК ? ТЕСТЪТ Е ОТРИЦАТЕЛЕН ,НО ВЪПРЕКИ ТОВА Е ПОСТАВЕН ПОД 14 ДНЕВНА КАРАНТИНА ! ЦЕЛИЯТ ПЕРСОНАЛ ВЛИЗА И ИЗЛИЗА ВСЕКИ ДЕН БЕЗ PCR ТЕСТОВЕ , А САМО ПОТРЕБИТЕЛИТЕ СА ПОТЪРПЕВШИ !!!

  3. Тези луди ли са?! Защо хората ден се плашат тестове, че ходят на работа?! Ами общинарите като излизат в отпуска дали си правят тестове за тяхна сметка? Кмета беше на море – той прави ли си тест като се върна? Господ гледа !

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина