АктуалноГласовеМненияНовини

Близо половината българи очакват в следващата една година доходите им да намалеят чувствително

Една трета от анкетираните се опасяват, че могат да изгубят работното си място

80 на 100 от българите смятат, че след тази пандемия светът няма да е същият

Социолозите отчитат повишена тревожност за социално-икономическите последици, заради ситуацията около COVID-19. Само 1/4 от българите споделят, че не се опасяват за работното си място, а всеки четвърти вече е изгубил своята работа. Това сочат резултати от изследване на общественото мнение* на Тренд, което е втора част на мащабното проучване по време на извънредното положение. Вижте подробностите:

Отчитаме повишена тревожност за социално-икономическите последици, заради ситуацията около COVID-19. 33% от анкетираните споделят опасения, че може да изгубят работното си място.

Една четвърт пък споделят, че не се опасяват. 4% са тези, които декларират, че вече са изгубили своята работа.

43% смятат, че вследствие на ситуацията около коронавируса следващата една година доходите им ще намалеят чувствително. Малко над една пета смятат, че доходите им ще намалеят в известна степен. 16% са тези, които считат, че доходите им няма да претърпят промяна. Едва 3% посочват, че доходите им ще се повишат.

В същото време 43 на 100 споделят, че могат да издържат със спестяванията си един месец, ако се окажат без доходи. Малко над една пета (21%) са тези, които декларират, че нямат спестявания. 12% са тези, които посочват, че могат да издържат два месеца без доходи, а 8% са тези, които декларират, че биха издържали три месеца. 8% са пък тези, които посочват „повече от три месеца“.

Близо три четвърти (73%) са чули за икономическите мерки, които предприема правителството вследствие на кризата с коронавируса, а 18% пък не са разбрали за тях.

Очакванията към държавата за още по-силна икономическа намеса са налице. 27% от деклариралите, че са чули за мерките, са на мнение, че те са достатъчни за ситуацията към момента. Повече от половината (56%) пък са на мнение, че икономическите мерки не са достатъчни към момента.

Не се отчитат високи нива на притеснение за евентуален недостиг на различни продукти и консумативи. Повече от половината (55%) от анкетираните не се опасяват, че по време на извънредното положение може да свършат или да има недостиг на хранителни продукти. На противоположното мнение са 42%, споделящи опасения. По отношение на евентуален недостиг или липса на консумативи за дома – една трета споделят опасения, а 64% не се опасяват. Една четвърт се опасяват от недостиг на горива по бензиностанции, но над две трети (69%) не споделят тези опасения. Половината от анкетираните (50%) се опасяват от това да свършат някакви лекарства. В малко по-малка степен – 46% не споделят подобни опасения.

80% от българите смятат, че след тази пандемия светът няма да е същият. 10% са на противоположното мнение и смятат, че няма да има промяна.

* Проучването е проведено от 1-5 април 2020 г, сред пълнолетни граждани с ефеткивни интервюта сред 1005 души.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина