ЖивотЗабавлениеНовини

Младежи раздават храна, усмивки на столетници в Карлово

Десетгодишната Илияна е в четвърти клас и въпреки че участва в доброволчески кампании от седемгодишна, това е първото ѝ национално бедствие.

Гена Серкьова е на 105 години и принадлежи на поколение, преминало през Испанския грип от 1918 г., за което образованието обикновено приключвало в четвърти клас – четвърто „отделение“ тогава.

И двете са част от доброволческата инициатива „Силата е в нас“ – Илияна като доброволец, Баба Гена – като домакин, в която младежи доставиха хранителни продукти, маски и дезинфектанти на възрастни хора, самотни родители и семейства в риск в пет села и един отдалечен град в Община Карлово. Младежите са доброволци към Младежкия информационен център в Карлово, инициатива на Община Карлово и сдружение „Младежки и граждански инициативи в Розовата долина“, което насърчава активното участие на младите в общественозначими каузи. Хранителните пакети и предпазни средства бяха закупени с дарение от фонд „Обединени срещу COVID-19“ на Българския дарителски форум, Фондация „Америка за България“, Посолството на САЩ и Американската търговска камара в България.

Сто души от селата Войнягово, Дъбене, Климент, Каравелово и Богдан и град Клисура получиха подкрепа чрез дарението. Много от тях живеят сами и са трудноподвижни, но не попадат в обхвата на общинските програми за помощ. За Баба Гена например се грижи нейната снаха, за други – помощници, наети от децата им, които са в чужбина, а трети разчитат изцяло на помощта на съседи. Транспортните връзки до селата в общината са ограничени и допълнително намалени по време на пандемията, което още повече затруднява снабдяването с храна и лекарства. Затова и всички, получили дарението, бяха изключително благодарни както за хранителните пакети, така и за посетителите.

Баба Гена посрещна младежите с думите: „Не ви виждам, не ви чувам, но добре сте ми дошли,“ а деветдесетгодишната Баба Стана от Войнягово ги утеши, че „и това ще мине, важно е да се обичат хората“.

Дванадесет от най-активните младежи доброволци към Младежкия център се включиха в инициативата, която се осъществи с подкрепата на местните кметове и председателя на сдружение „Младежки и граждански инициативи в Розовата долина“ госпожа Цветина Захарлиева.

„Чрез проекта ни поддържаме доброволческия дух на младежите, като им позволихме и на тях да излязат от вкъщи контролирано по двама с изрично разрешение на родителите“, казва тя. Споделя, че много от родителите ѝ се обаждат, за да благодарят, че сдружението включва децата им и ги учи на съпричастност и добри дела.

Не само родителите оценяват възможността. „Обичам да се включвам, защото искам да помагам на възрастните хора и на хората, които имат нужда от помощ“, казва най-младата доброволка Илияна.

Акцията в Общината Карлово дава на младежите и добър урок по честност и добросъвестност. Много хора отклоняват дарението с думи, сходни на тези, с които жител на село Богдан мотивира отказа си: „Благодаря ви за помощта, но дайте на някой, който има по-голяма нужда от мен. Аз се справям“. Така дванадесет възрастни хора в затруднено положение от Клисура също се сдобиха с хранителни пакети и дезинфектанти.

„Най-хубавият ефект от проекта ни и популяризирането му е, че с нас се свързаха още младежи, които искат да са доброволци в тези акции, както и хора, които също искат да помогнат и да дарят. Така че продължаваме и през юни“, казва госпожа Захарлиева.

Сдружение „Младежки и граждански инициативи в Розовата долина“ е основано през 2007 г. от младежи ентусиасти в партньорство с Община Карлово и учебен център „Интелект“. Сдружението насърчава доброволчеството и дарителството в региона, с акцент върху младежките програми, и информира по важни теми като взаимоотношенията между поколенията, опазване на околната среда, социално и полово равенство, памет за Холокоста и уважение към различията. През годините организацията си партнира с общини, местни и международни НПО, посолства и европейски институции и помага на стотици младежи да участват в програми за образователен обмен и в кампании в полза на местната общност.

Фонд „Обединени срещу COVID-19“ е създаден по инициатива на Българския дарителски форум, Фондация „Америка за България“, Посолството на САЩ и Американската търговска камара в страната и работи с финансовата подкрепа на български, американски и международни компании и индивидуални дарители. Между март и май 2020 г. фондът подкрепи 106 местни инициативи, обхващащи около 700 000 души в цяла България.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина