БългарияЖивотНовини

Манипулирани снимки на синоптични карти се използват за климатична дезинформация

Автор: Ваня Гривова

Източник: Factcheck.bg

  • Манипулирани метеорологични карти и подвеждащи сравнения невярно внушават, че медиите преувеличават последиците от глобалното затопляне;
  • Проверители на факти отбелязват заблуждаващите карти като един от най-популярните примери за климатична дезинформация на Балканите;
  • Червеният цвят като символ на високи температури не е новост в метеорологичните прогнози.

В български Фейсбук профили се разпространява изображение от прогнозата за времето на германската национална обществена телевизия ARD/Das Erste с обхваната от пламъци метеорологична карта и звуци на сирени.

Проверка на Factcheck.bg показа, че в прогнозата за времето, излъчена на 8 юни 2023 г., топлинната карта не гори, нито се чуват сирени на фон, а синоптикът Свен Пльогер говори за „слънчево и приятно време“. Тези елементи са били добавени допълнително и не са част от оригиналното излъчване на прогнозата по германската телевизия.

В долния ляв ъгъл на видеото като воден знак може да бъде видяна и профилната снимка на Туитър профил, чието описание е „satire wohin man schaut“ (сатира откъдето и да го погледнеш). Публикацията с горящата карта е една от най-популярните в профила му с над 10 хил. гледания.

Проверката на Factcheck.bg показа, че подобни подвеждащи карти са популярни както в България, така и в други държави на Балканите. Разследване на няколко организации за проверка на фактите от Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина и Черна гора установява, че това е един от най-широко разпространените примери за дезинформация за климатичните промени.

Моделите, по които работи манипулацията с картите, са два. В някои случаи, както в първия пример, става дума за технически манипулирано изображение на карта, в което са добавени допълнителни елементи. Другият модел е съпоставянето на карти от различни години с еднакви температури, но с различен цвят на фона. Във всички случаи невярно се внушава, че телевизиите умишлено слагат червен фон на картите, за да подсилят впечатлението за повишаване на температурите.

Източник: AFP Провери

Че телевизиите сменят цветовете на синоптичните карти, за да внушат, че температурите са по-високи, твърди и Владислав Апостолов в текста си „Слънчасаха ли медиите?“, публикуван в уебсайта „Ах, тези медии“: „Английски, немски и скандинавски телевизии са представяли лятната карта преди години с нормални за лятото цветове – жълто и зелено. Стилизирани и весели слънчица по картата сигнализират за високи летни температури над 30 градуса по Целзий. Новите графики представляват пейзаж по Данте. Същите температури, но добрата стара Англия е цялата в тъмночервено. Сетивата възприемат екстремната естетика на подсъзнателно ниво. Ярката и наситена огнена палитра има предупредителен ефект, стимулира страха от бедствие и природна катастрофа.“ Той дава за пример тези карти на Швеция, които според надписите на изображенията са от 1986 г. и 2022 г. и показват еднакви температури, но са с различен цвят на фона.

Същите карти са популярни и в други балкански държави и са проверени от черногорската платформа за проверка на факти Raskrinkavanje.me, както и от Euronews и Reuters. Проверките показват, че картата отляво се отнася за 2016 г., а не за 1986 г., и е от прогнозата за времето на шведския национален обществен телевизионен оператор SVT. Втората карта се отнася за 2021 г., а не за 2022 г. и е била излъчена от различна медия – шведската телевизионна мрежа TV4. Двете медии обикновено използват различен дизайн на картите за представяне на прогнозата за времето.

Друга снимка, която показва температурите в Обединеното кралство на две различни карти, освен от Апостолов, е публикувана и в текст на „Флагман“ от юли 2022 г. „Температурите там сега не са кой знае колко различни от тези в предходни години, просто картите на метеоролозите по телевизиите са оцветени в червено,“ твърди публикацията.

Същото изображение е било популярно и в Босна и Херцеговина, затова е било проверено от босненската платформа за проверка на фактите Raskrinkavanje.ba. Проверката показва, че в случая наистина има промяна в цвета на метеорологичните карти, използвани от Националната метеорологична служба на Великобритания. Промяната обаче не е свързана с климатичните промени, а има съвсем друга цел – за да могат хората, които не различават нюансите на цветовете, да се ориентират колко ще е топло по това колко е тъмен определен цвят. Метеорологът Ейдън МакГивърн, който е създал дизайна на новата карта, коментира пред The Independent: „Цветовата скала е проектирана от съображения за достъпност – за далтонисти като мен е по-лесно да различават различните цветове, когато преливат от светло към тъмно, вместо да се променят като нюанс“.

В други случаи манипулацията се прави чрез сравняване на различни видове карти. Отделът за проверка на фактите на Агенция Франс Прес разглежда разпространеното в социалните мрежи сравнение на две метеорологични карти – този път в Германия. В него са сравнени два различни вида карти – топографска и топлинна, използвани в прогнозите за времето на програмата Tagesthemen на германския национален обществен телевизионен канал ARD/Das Erste.

Изображението по-горе е от прогнозата за времето на 21 юни 2017 г. В него е използвана топографска карта, при която нюансите на зеленото са определени от терена. Другата карта показва прогнозата за 20, а не 21 юни 2022 г., като там е използвана топлинна карта.

Стопкадри от прогнозите за времето на Tagesthemen с различни нюанси на червеното, публикувани в Youtube за 1 август (вляво), 5 август (в средата) и 14 август (вдясно) 2023 г.
Топлинна карта и карта на облачността, представени в една и съща прогноза за времето от 11 юли 2010 г.

Противно на твърденията, топлинните карти са дългогодишен инструмент за визуално представяне на метеорологичните прогнози, а червеният цвят като символ на високи температури не е нововъведение или вид климатичен алармизъм.

Яркочервена карта от прогноза за времето на ARD/Das Erste, излъчена на 1 юни 1999 г.:

Проверено:

Подвеждащи са твърденията, че медиите използват червени топлинни карти в прогнозите си, за да внушат усещане за по-високи температури. Манипулирани метеорологични карти и заблуждаващи сравнения между различни карти представляват един от най-популярните видове климатична дезинформация на Балканите. Топлинните карти са дългогодишен инструмент за визуално представяне на метеорологичните прогнози, а червеният цвят като символ на високи температури не е нововъведение.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина