18 проекта за Тютюневия град в архитектурния конкурс на КАБ, 3 са избраните
Предложенията дават много конкретни и различни примери за спасяването и оживяването на складовете
Проф. Кръстев: Трябва спешно укрепване на оцелялото след пожара, защото сградите ще загинат през зимата
Оцелялото от складовете трябва да се съхрани на всяка цена, като разрушените да бъдат така възстановени, че да чертаят тяхната драматична биография
И.д. главен архитект на Пловдив Юлиана Петрова е харесала най- нестандартния и мащабен проект за градската зона
18 проекта са участвали в архитектурния конкурс за Тютюневия град, организиран в рамките на Архитектурен форум 2016 на КАБ. Три от тях са премирани от журито, председателствано от проф. Тодор Кръстев. Всяко от предложенията дава различен поглед към спасяването и оживяването на тази така ценна за града зона и посочва конкретни примери как това може да се случи. Много от архитектите залагат на цели бизнес стратегии в проектите си, тъй като факторът „Частна собственост” е основен и непреодолим. Първото и най-важно нещо, което трябва да се направи, е онова, което е останало от складовете, да се укрепи, тъй като сградите са много уязвими и ще загинат зимата, подчерта дебело проф. Кръстев.
Този конкурс е стратегически важен. При този инвестиционен натиск върху културното наследство и тази яростна саморазправа с културните паметници, конкурсът трябва да даде знаци. Той е резултат от тази гражданска и професионална енергия, която пламна с огъня в Тютюневия град. Това е провокирало и архитектите, които участваха с проектите си. Всеки от тях дава различна гледна точка към складовете, но всички са убедени, че това е една зона с идентичност. С този конкурс ще отправим важни апели към местната и държавна власти. Даваме насоки на мислене, а то трябва да е комплексно. Територията не трябва да се гледа на парче. Нужна е стратегия и баланс между публичните и частни интереси. Изказваме и становище по отношение на начина, по който следва сградите да бъдат спасени. Оцелялото представлява изключително ценна архитектурна субстанция. Оригиналът трябва да се съхрани на всяка цена, като разрушените участъци да бъдат така възстановени, че да чертаят тази драматична биография на сградите. Отхвърляме категорично идеята за събарянето на складовете и преизграждането им, каза при обявяването на резултатите от конкурса проф. Тодор Кръстев.
Председателят на КАБ Борислав Игнатов заяви, че Архитектурен форум 2016 и конкурсът към него е посланието на професионалната гилдия към обществото срещу простащината и арогантността през последните години. Тези събития в тютюневия град слагат края на този процес. Всяка загубена сграда е загуба на голям процент от малкия ни фонд на архитектурно наследство. Трябва да спрем да заличаваме историята си, категоричен бе арх. Игнатов. И допълни, че КАБ стартира мащабна кампания в цялата страна по индивидуално маркиране на всеки културен паметник със знак, както и изработването на интерактивна общодостъпна национална карта на културно-историческото наследство.
На събитието днес присъства и и.д. главен архитект на Пловдив Юлиана Петрова. Стана ясно, че при избора на журито тя се е спряла на най-мащабния и смел проект за Тютюневия град, който представя бъдещето на цялата територия в много по-широк план.
Браво на арх. Юлиана Петрова, софиянци да не ни дават акъл…………