ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Вотът на недоверие – „преброяване на дивите зайци”!

Очаква ни гореща политическа пролет…

Димитър Герганов

       През седмицата правителството на Борисов ще се изправи пред вот на недоверие. Стандартната парламентарна процедура е един от „инструментите” на опозицията да бъде забелязана. Медийно време, напоителни интервюта и дълбокомислени заключения. Притеснен ли е Бойко? Едва ли – иначе не би тръгнал за Прага, където с колегите си от Вишеградската четворка ще обсъждат имигрантския натиск. Впрочем, тази разходка е напълно безсмислена, защото премиерът анонсира витиева позиция в стил „хем вълкът сит, хем агнето цяло”, която ще му спечели всичко друго, но не и уважение. В превод – внимаваме да не разсърдим Берлин, че не се знае, какво ще изскочи от „огледалото”, но и симпатизираме на Унгария, Чехия, Полша и Словакия, които лансират екзотичната, ала здравомислеща идея за „защитна стена” по гръцко-македонската граница. 

       Има и още една причина за „предпазливост” – винаги могат да ни спрат еврофондовете, ако много вирим носа, защото при по-задълбочени проверки веднага ще „лъснат” надписани поръчки и ще бъдат осветени различни зависимости. Подобен род санкция би била истинска катастрофа за родната икономика – според много наблюдатели растежът през 2015 г. се дължи предимно и основно на европейските пари. Така или иначе, през настоящата година траншовете няма да бъдат сериозни, поради бюрократични срокове свързани с новия програмен период. И все пак подобно „петно” е недопустимо – намеква за провала на Орешарски.

      Предвижданията за 2016 г. на независимите анализатори не изглеждат никак розови. Очертават се рискове в няколко направления. Неблагоприятната международна конюктура вече предизвика забавяне в износа, няма основание да се очаква и някакъв драматичен ръст в чуждестранните инвестиции. Съществува опасност блокадите на гръцките фермери да се превърнат от „грипен вирус”, който отминава за седмица-две, в хронично заболяване, което ще тормози транспортните ни фирми през цялата година. Основанията – в „сиртакито” между Ципрас, кредиторите и засегнатите прослойки от гръцкото общество стъпките са разнопосочни и единственият логичен резултат се нарича – фалит. Т.е. въпросът е не – Дали ще се случи?, а Кога?

      Оптимистичните прогнози за силен туристически сезон може и да не се сбъднат, в степента желана от родните хотелиери най-вече в частта руски туристи. Комбинацията от ожесточаване на конфликта в Сирия, продължаващ спад в цените на петрола и обезценяване на рублата, едва ли ще се трансформира в препълнени чартъри към летищата във Варна и Бургас. По-скоро много от руснаците ще отложат почивките си или ще предпочетат да ги прекарат у дома. Не случайно знаковият почивен комплекс край Камчия е обявен за продан.

      На този фон „туристическите грижи” на Доган и Пеевски заемат непропорционално място в обществения фокус. За всеки непредубеден е ясно, че двамата нито са герои, нито някакъв особен изчезващ вид патриоти. Ако трябва да ги опиша накратко, биха изглеждали така – политико-корпоративни играчи, които се чувстват уютно в корумпирана среда и предпочитат да действат в сянка. Работят за собствени и чужди интереси. Изповядват идеология и твърдят, че споделят ценности, но само на книга. Прочее, последното в голяма степен е характерно за целия ни политически елит. От друга страна контролираното изпускане на информация за забраната от определени турски медии и последвалото „не отричаме, нито потвърждаваме” по дипломатически канали идва грубо като за послание от съюзническа държава. Най-малкото не се вписва в традицията на българо-турските отношения от последните 25 години. 

     Някой психоаналитик би заключил, че цари всеобща изнервеност. И ще бъде напълно прав. Вотът на недоверие все пак ще преброи „дивите зайци – в този смисъл можем да го приемем като обикновено упражнение по аритметика. Най-против ще бъдат Ана Баракова и подобните й „късметлии”, които добре знаят, че при предсрочен вот ще видят депутатско кресло през крив макарон. Няма да бъдат щастливи от такава перспектива и тези платили за местата си, защото „инвестицията” им ще изгори. Интересно ще бъде гласуването на „реформаторите”, които не подкрепиха избора на министър Кунева. 

       Вотът няма да мине. Градусът в котела обаче ще се повиши. Очаква ни гореща политическа пролет…

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина