ГласовеМнения

Промените в Закона за културното наследство: Топката е в Тотев, но рефер е гражданското общество

Кметът трябва да реши кой ще брани паметниците на културата в Пловдив- послушник или истински експерт, който ще се грижи са обществения интерес

Иво Дернев

Спорните поправки в Закона за културното наследство бяха приети на първо четене днес след бурни дебати в Народното събрание. Ремонтът в закона, който направи мнозинството в парламента, изправя косите на експертите и гражданите, за които темата е от изключителна важност. Новите текстове на практика неглижират почти напълно функциите на и без това пратения в ъгъла през годините Национален институт за недвижимо културно наследство, тъй като позволяват той да бъде заобикалян. 

Според промените, оценките за намеси в културно-исторически паметници ще могат да се правят от експерти, назначени на щат в общините. В бели държави това не би било проблем, но на място, в което бутафорията мачка историята, естетиката и истинските ценности заради усвояване на европейски средства, угодия на силния на деня или липса на компетентност, може да се превърне в заразно зло. Особено с въвеждането на така нареченото „мълчаливо съгласие”, както предвиждат промените в закона- липсата на становище дава зелен светофар на инвеститора. Представете си например какво би се случило, ако бизнесменът Х реши да бутне невероятната баухаус сграда на върха на Трихълмието вместо да я реставрира, а общинският експерт реши да замълчи услужливо. Както се досещате, мълчанието може да бъде мотивирано по много начини, коментираха архитекти пред Под тепето, след днешното гласуване в парламента.

Много експерти и дори специалисти от Паметниците на културата не крият, че промяна трябва да има. Но философията в случая е сбъркана. Комисиите по места ще бъдат притискани от интересите на администрациите или частния бизнес. Идеята за облекчаване на наистина тромавите процедури по одобрение за намеси върху културни паметници е прекрасна, но казусите трябва да продължат да се решават експертно. А настоящите промени отварят вратичка за административно решение на подобни въпроси. Представете си, че нашата община имаше инструмента да позволи на близкия до всяка власт Божидар Димитров и любимия му арх. Фърков да вдигнат увеселителен парк на сакралното Небет тепе, за да усвоят европейски пари? Щеше ли експертът, назначен от самата община, да каже „Не”? Едва ли…

Това са промени не за облекчение на процедурите, а за отърваване от механизма на контрол и надзор, подчертава Жана Джугаланова, старши експерт към НИНКН. Тя и преди е заявявала пред Под тепето, че е „За” децентрализацията, но само ако тя е обмислена отвсякъде и преди случването й проблемите бъдат решени. Тя е на мнение, че преди децентрализацията трябва да се направи дигитализация на националния архив, за да може всеки  да има достъп до информацията за всеки паметник. Липсва и Стратегия за опазване на културното наследство- най-важният документ, за който много се говори, но нищо не се прави.

Отговорността за опазване на културно- историческото наследство по места ще е изцяло в ръцете на кмета, който може да си създаде цяла местна нормативна уредба по въпроса. В нашия случай Иван Тотев ще носи цялата отговорност за това паметниците ни да бъдат съхранени и да изглеждат така, както трябва.

Водата тече надолу. И най-добросъвестният човек в тази ситуация може да стане немарлив, щом има неработеща система, казва Джгуланова.

Сега кметът трябва да реши дали да има работещ и отговорен и работен експерт, който да защитава обществения интерес или послушник, който да козирува и изпълнява заповеди, да се съобразява с желанията на бизнеса. Топката е в него, в градоначалника. Но той не трябва да забравя, че рефер в този мач е гражданското общество, то е съдията със свирката. А както се разбра по казуса с Небет тепе- то, гражданското общество, може да бъде много шумно, когато отстоява важна кауза. И може не просто да спъва интереси, а да сваля политически и управленски скалпове…

Под тепето се опита да се свърже днес с ресорния зам.-кмет Амелия Гешева по темата, но безуспешно. Ще направим опит и утре, за да разберем как администрацията приема днешното решение на парламента и какво ще предприеме.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. издирваната дама преди време обяви, че дават на Кисьов пари за разкопки на Небеттепе. По време на дебатите той обяви, че ще “ преработи“ проекта на Фърков след като направи разкопи , а кмета Тотев обяви че този проект ще се реализира с пари на Общината независимо от отказа на такива по Норвежката програма. Явно се чака новия закон за да ставе възможно това.

  2. Те нямат един експерт по културно наследство. Самата Гешева е от типа „послушник“. Разчитаме на вас и на експертите извън общината да следят какво се случва. „Мълчаливото съгласие“ рискува да направи Пловдив неузнаваемо грозен. В историческия център на Пловдив, не трябва да се оставя на инвеститорите да диктуват какво се случва. Те и без това не са от Пловдив повечето, та хич не им пука за идентичност и история.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина