
Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, наричана още ДПС-Доган, ще подкрепи втория вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“, обяви от парламентарната трибуна депутатът от ДПС-Доган Хюсни Адем.
Депутатите обсъждат втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“
С подкрепата на доганистите вотът на недоверие ще получи 73 гласа „за“, което обаче е крайно недостатъчно, пише Mediapool. За да падне правителството са нужни гласовете на поне 121 от народните представители.
„Ставаме свидетели на утвърждаване на модела „Пеевски“. Институциите се използват за репресии, съдебната системата все още е зависима. Въпреки нашите призиви за спазване на споразумението на съвместно управление, ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха идеята за санитарния кордон около Пеевски. Няма да поддържаме мнозинство, което поддържа модела на корупцията и поризвола. Ще продължим да подкрепяме важните закони, утвърждаващи евроатлантизма. Ще подкрепим вота на недоверие, защото не може да си затворим очите пред задкулисиео, което продължава да управлява в България. Този вот е диагноза и сигал, че България не бива да бъде управлявана с лицемерие и морален компромис. Именно Пеевски е символът на задкулисието и негов официален говорител“, каза Адем от парламентарната трибуна.
Във вторник хората на Доган оттглиха подкрепата си за управляващото мнозинство, съставено от ГЕРБ, БСП и ИТН. От БСП обвиниха хората на Доган в лицемерие и обявиха, че управляващата коалиция няма да търпи подобно поведение.
Скандали за начало на дебата
Вторият вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“ започна с напрежение. Радостин Василев – лидерът на партия МЕЧ, която е инициатор на вота, не успя да прочете мотивите за предвидените в правилника 10 минути и председателят на парламента Наталия Киселова му спря микрофона.
Това предизвика депутатите от МЕЧ да се наредят пред трибуната, а Киселова даде 15 минути почивка.
„Досега не се е случвало председателят да прекъсне един от вносителите при представянето на мотивите на вот на недоверие. Безпрецедентен акт на Наталия Киселова, която част от организираната престъпност, избрана от нея и прикрива тази престъпност, която ни управлява с подкрепата на Пеевски“, каза Василев по време на почивката.
Той се закани, че ако Киселова не им позволи да изчетат мотивите си в днес, ще изместят вота за Разпети петък.
„Киселова не позволява на парламента да работи, а слушахме всякакви тъпотии, но вотът на МЕЧ и мотивите, свързани с европрокуратурата, с доказани схеми за Чирен и прикриване на схеми на Даниел Митов за нея не са важни”, каза Василев.
Според лидера на МЕЧ мнозинството няма никаква жизненост, но има подкрепата на Пеевски и безмълвието на ПП-ДБ го поддържат.
След почивката Василев реши да седне на мястото на Киселова в залата. Последва спор между двамата и в крайна сметка лидерът на МЕЧ се върна на мястото си.
„Пеевски управлява правителството“
Според председателя на проруската партия „Възраждане“ правителството е изцяло под контрола на Делян Пеевски. По думите му Пеевски нарежда на Борисов, защото лидерът на ГЕРБ се страхува от него. Костадинов смята, че правителството е обречено и е под покровителството на Пеевски и призова депутатите да „прекратят тази агония и да свалят правителството“.
Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов определи вота като „навременен и много нужен“, защото „липсата на предвидимост и сигурност, както и неспазването на законите прогонват младите хора“. Той разказа за корупционна схема при доставиките на хранителни стоки в училище.
В дебата се включи и Кирил Веселински от МЕЧ. Той пусна записи на Станислав Балабанов от януари, в които твърди, че няма да допунсат Пеевски от властта, както и изказвания на Тошко Йорданов, в които той критукува настоящите си партньори в управлението.
„Борисов избяга чак в Германия, за да не присъства на дебата“, каза още Веселински.
Той призова и лидера на ИТН Слави Трифонов да размисли от „тъмната стая“ и партията му да подкрепи вота. Накрая дори пусна песен на Трифонов и започна да се движи в такт с музиката от трибуната на Народното събрание.
Георги Хрисиморов от „Възраждане“ пък нападна ПП-ДБ, че техни представители се включват в протести срещу Пеевски, но изобщо не са в зала по време на дебатите.
В пленарната зала в момента липсват не само депутатите от ПП-ДБ, но и голяма част от народните представители от управляващото мнозинство.
ПП-ДБ няма да участва във вота, видя проруско мнозинство
Вотът изглежда обречен, въпреки подкрепата на доганистите, след като коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ обяви, че пак няма да гласува инициативата за сваляне на правителството на проруските партии в парламента. ПП-ДБ действаха по същия начин и при първия вот на недоверие, внесен от „Възраждане“ заради провал във външната политика.
“Опитват се да представят този вот като избор за борба с корупцията и влизането на България в еврозоната. Няма да участваме в утрешното гласуване, за да подкрепим влизането на България в еврозоната, където е европейското бъдеще на страната”, каза Николай Денков, според когото еврозоната ще помогне на страната да се бори с прането на пари и финансовите манипулации.
По думите на Надежда Йорданова в парламента няма антикорупционно мнозинство готово да изолира Делян Пеевски и вторият вот на недоверие ще бъде прах в очите на хората.
Според нея в Народното събрание вече има проруско мнозинство, което показва намерения да рестартира проекта за АЕЦ „Белене“.
Пред ден БСП обяви, че правителството няма да продава на Украйна двата руски реактора от спрения проект за строеж на АЕЦ „Белене“ и се обмисля възкресяването на ядрения проект
“Това е тревожен жест на управляващите и Борисов, но добронамерен жест към Путин така, както стана с Турски поток. Това е тревожен знак на ГЕРБ и Борисов за това накъде водят България и дали не поставят под риск еврозоната. Отговорност на ГЕРБ и Борисов е България да не затъне в корупционното блато на “гьола”, както те са определяли проекта за АЕЦ “Белене”, каза Надежда Йорданова.
Според бившия премиер Николай Денков правителството ще получава подкрепата на Делян Пеевски.
“Докато им бъде изгодно да си правят схеми и да използват парите в бюджета, това правителство ще стои, а след като си изплетат кошницата, ще свалят правителството”, каза Денков.
“ДПС- Ново начало” ще подкрепи кабинета
“ДПС-Ново начало” ще подкрепи управляващите и ще гласува против предстоящия вот на недоверие, стана ясно от изказване на депутата Хамид Хамид на влизане в парламента в сряда.
„Тези вотове на недоверие няма как да минават, докато не излезе конвергентния доклад за влизане в еврозоната. Не е коментирано официално влизане на „ДПС – Ново начало“ в управляващата коалиция“, каза той.
Според Искра Михайлова от ДПС-Ново начало България има нужда от редовно правителство.
Малко по-късно лидерът на „ДПС-Ново Начало“ Делян Пеевски заяви, че няма проблем със стабилността на правителството и партията му ще го подкрепи.
„Никакъв проблем няма със стабилността, ДПС-НН ще го подкрепи, защото е време да се работи за хората. Искам премиерът и министрите да се захващат и работят за хората. Този кабинет няма да падне, колкото и да им се иска на олигарсите и други политически лица. Ако си вършат работата, ще имат подкрпеата. Моята мисия и отговорност е хората да живеят добре“, каза санкционираният за значима корупция от Великобритания и САЩ Делян Пеевски.
Вот на недоверие заради корупцията
Дебатите за втория вот на недоверие се провеждат в сряда, а гласуването ще се случи ден по-късно.
Още при внасянето му инициаторите от МЕЧ обявиха, че очакват изненади в подкрепата. „Разчитаме на смислен дебат и разчитаме на изненада в подкрепата“, каза Радостин Василев миналата седмица.
За да бъде приет вот на недоверие, трябва да бъде подкрепен от поне 121 народни представители.
Досега подкрепа за свалянето на кабинета са заявили от трите внесли вота формации – МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“, които имат общо 54 народни представители.
Още при внасянето на вота в деловодството на Народното събрание вносителите признаха, че той няма как да успее и ще бъде отхвърлен, както стана с първия.
В сряда обаче лидерът на МЕЧ Радостин Василев каза, че новият вот на недоверие вече успява, защото е “разклатило управляващото мнозинство”
“В дебатите днес на много хора ще им стане ясно, че този кабинет продължава дълготрайната политика на корупция и с нищо не е променил ситуацията. ДПС-ДПС беше насила в управлението, за да пази два имунитета. Сега е интересно като се оттеглиха, дали те ще бъдат свалени, което трябва да се случи. Призовавам ги да подкрепят вота на недоверие, защото това е единственият шанс за съхранение на политическата им формация. Смятам, че ще го направят“, заяви Василев пред журналисти на влизане в парламента.
Първият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков по инициатива на „Възраждане“ заради провал във външната политика беше неуспешен. Подкрепиха го само 54 депутати от “Възраждане”, МЕЧ и “Величие”.