МненияПод ножа

Местната власт отсвири кръглата маса за бъдещето на Гарнизонна фурна

Представители на БСП, ДСБ, ПФ и Воля се запознаха с концепцията на Инициативния комитет

Всички в общината знаеха за събитието, но явно бягат от този дебат, каза Емил Миразчиев

Организираната тази вечер кръгла маса за бъдещето на Гарнизонна фурна не привлече вниманието на нито един представител на местната власт. Събитието бе организирано в Дома на културата от Инициативния комитет за спасяване на бившата казармена сграда. На него присъстваха представители на БСП, ДСБ, ПФ и Воля, но не и хора от ГЕРБ, общината или от администрацията на Район Западен, където се намира Фурната. Председателят на сдружение Изкуство днес Емил Миразчиев, архитект Чавдар Порязов и художникът Румен Нечев представиха накратко проекта „Център за съвременна култура” с идеята да се състои дебат, но такъв нямаше. Тъй като ги нямаше властимащите. Инициативният комитет извади конструктивното становище на специалиста Мариана Пиндикова, според което сградата е здрава, както и детайлно разписания бюджет за ремонт на Гарнизонна фурна. Документите бяха предадени на общинския съветник от БСП Иван Петков- Бебето, градския лидер на ДСБ Йордан Иванов, старейшината от Патриотичния фронт Камен Шишманов и представителката на Воля Сузана Николова.

Всички те са категорични, че трябва да има дебат по казуса. Според Николова проектът „Център за съвременна култура Фурната” трябва максимално бързо да се внесе за обсъждане в местния парламент. Камен Шишманов и Иван Петков поеха ангажимент да внесат предложението на инициативната група за разглеждане в Общински съвет. Очакванията им са местните велможи да дебатират казуса на заседание на 18 май.

Кметът Иван Тотев и районният кмет Димитър Колев знаеха за това събитие. Информирал съм всички, но никой от тях не дойде. Не ми е работа на мен да каня всеки един по отделно официално. Изпратил съм на Тотев всичко по казуса. Настояваме за обществен дебат по темата, но те явно бягат от този дебат, коментира отсъствието на местната власт Емил Миразчиев.  

Запазването на Фурната и функционирането и като център за култура и изкуство не изключва идеята за парк. Общата площ на имота е близо пет декара, а основната сграда на Фурната, която искаме да запазим, е около декар и половина разгърната площ. Сградата и в момента си плува в зеленина. Този един декар няма да повлияе с нищо на озеленяването на квартала, тъй като там си е зелено. Говорим за напълно базов ремонт, който да запази автентичния характер и дух на сградата. Предвиден е нов покрив, дограма на прозорците и вратите, ел. инсталация и санитарни възли, както и укрепване на някои компрометирани елементи. В бюджета, на стойност 320 хиляди лева, влиза и ремонтът на помощната сграда до Фурната. За концепцията Център за култура и изкуства не е нужен луксозен ремонт. Искаме живот в сградата с минимални средства, обясниха от Инициативния комитет. И дебело подчертаха, че това оживяване може да се случи с въпросните 320 хиляди лева, при положение, че заделени за събарянето на сградата са 350 хиляди лева.

Представителите на политическите партии, дошли на кръглата маса, се интересуваха най-вече от перата по бюджета, изнесен от Инициативния комитет и дали той е реалистичен. Миразчиев подчерта, че документът е представен на няколко строителни фирми и те са заявили, че за сумата от 320 хиляди лева Фурната може да функционира като Център за култура и изкуство. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина