БългарияНовини

Креативност с кауза: ПромениКартинката през погледа на студенти от НАТФИЗ в нова серия вдъхновяващи видеа

Информационната кампания на Филип Морис България ПромениКартинката за четвърта поредна година продължава успешното си партньорство с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Като част от сътрудничеството на специално събитие в София бе представена новата серия от въздействащи видеа на студенти от факултет „Екранни изкуства“ в академията, вдъхновени от каузата на ПромениКартинката за по-чисти градове и природа. Миналогодишните видео творби на техни колеги събраха над половин милион гледания в ТикТок само за няколко дни и бяха излъчени на близо 20 арт фестивали в цялата страна, а новите креативни кратки филми вече предизвикват фурор от положителни отзиви.

Събитието срещна на едно място представители на културния сектор, партньори на инициативата, медии и съмишленици на каузата, за да разкажат как отговорното поведение, изкуството и културата могат да бъдат двигатели на устойчива промяна.

Седем екипа от студенти във втори курс по режисура, операторско майсторство, драматургия, монтаж, звук, сценарий и продуцентство представиха по провокативен и въздействащ начин своя поглед как да „променим картинката“, като отправят апел за социално отговорно поведение и опазване на околната среда. Всяко видео е глас за промяна, визуален призив към по-чиста и осъзната среда.

Кампанията ПромениКартинката доказа още веднъж, че когато изкуството срещне ангажираността, се раждат идеи, които имат силата да променят света – стъпка по стъпка, кадър по кадър.
Новите видеа, създадени от седем студентски екипа под ръководството на преподаватели и режисьори от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ предизвикаха вълнение и размисъл. Всяко от тях носи уникален почерк и личен поглед към темата за замърсяването с неправилно изхвърлени фасове – проблем, често подценяван, но с мащабни последствия за околната среда. Студентите успяват да пречупят сериозната тема през творчески ракурси, да зададат въпроси и да отправят ясно послание – промяната започва от нас самите.

Аплодисментите в залата не бяха само за техническото изпълнение, но и за куража, с който младите творци застават зад социалната и екологична кауза. Преподаватели от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, представители на Филип Морис България и посланици на кампанията споделиха емоцията си от видяното и подчертаха значението на тази колаборация като реален пример за синергия между образование, култура и корпоративна отговорност.

„Вече четири години доказваме, че партньорството ни е наистина успешно – то обединява всички млади хора в академията и е в полза на обществото ни. Това е една от онези ценни инициативи между образованието и бизнеса, които не само помагат на студентите да се реализират, но и ги изграждат като отговорни личности. Проектът е силна творческа провокация за тях. Всички поколения имат енергията и желанието да променят картинките – по свой начин, навсякъде по света. Посланието на ПромениКартинката е актуално за целия свят“, подчерта доц. Росица Илиева, един от основните преподаватели по „Филмов и телевизионен монтаж“ в катедра „Продукция и постпродукция“ във факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ.

Творбите на студентите вече са достъпни онлайн и носят енергия, която не просто информира, а възпитава, докосва, променя. Именно това прави изкуството толкова силно – способността му да събужда съвестта и да предизвиква действие, споделиха участниците.

„Всички знаят за „лошите момчета“ на мотори, по които всички момичета са луди и които стават още по – готини, когато си хвърлят фаса на земята. Но в нашето видео ние променихме края, а с него и картинката“, сподели младият сценарист и режисьор Тодор.

В специална дискусия за ролята на културата като проводник на социални и обществено значими кауза се включиха Деница Езекиева от Съюза на артистите в България (САБ) и арх. Явор Панев от фондация „Оптимистас“ – партньори на ПромениКартинката. Те споделиха вдъхновяващи примери от последните си съвместни инициативи с кампанията. Сред тях – серия творчески работилници и дискусии със студенти от НАТФИЗ и НХА, организирани от САБ с подкрепата на ПромениКартинката, като част от календара на Националните награди ИКАР 2025. Гостите разказаха и за артистичната инсталация на кампанията, която беше представена по време на Фестивала на хумора и сатирата в Габрово.

„Радваме се, че през последната година нарастна изключително броя на партньорите исъмишлениците на кампанията ПромениКартинката, активните хора, които желаят да бъдат част от нея, а все повече доброволци се включват в инициативите и почистващите акции. „Пътуващата“ изложба на ПромениКартинката продължава да се разраства и да посещава нови градове в страната и също да печели нови приятели и поддръжници на кампанията. Резултатите от проведено проучване в края на миналата година от GfK Consumer Panel Bulgaria показват, че има повишена чувствителност по темата за околната среда и замърсяването с цигарени филтри. Данните показват, че все повече пълнолетни пушачи и потребители на тютюневи изделия започват да преосмислят поведението си и заявяват, че не са склонни да изхвърлят фасовете си по улиците, допълни Анелия Иванова, мениджър Връзки с обществеността във Филип Морис България. Това показва, че усилията ни по кампанията следва да продължат и имат смисъл за промяна на средата.

„Вече четвърта година ние виждаме ето такива млади хора – отговорни, вдъхновени, емоционални и социално ангажирани, които ни карат да се изпълваме с възхищение и гордост. Те не просто създават изкуство – те създават промяна. И навсякъде в страната срещаме подкрепа и съпричастност от хората, които вярват, че дори една малка стъпка – една дума, един кадър, едно действие – може да промени картинката, допълни посланикът на кампанията Ива Екимова.

Кампанията ПромениКартинката, стартирала през 2021 г., продължава да насочва вниманието към значимия проблем със замърсяването на градската среда и природата с неправилно изхвърлени отпадъци. Със своите инициативи – включително видео проекти, доброволчески акции, пътуващи изложби и образователни събития – тя цели да информира, провокира размисъл и насърчава отговорно потребителско поведение и устойчиви навици в ежедневието на хората.

Устойчивост и отговорна трансформация

По време на събитието бяха споделени и акценти от последния Интегриран доклад на Филип Морис Интернешънъл със специален фокус върху темите за устойчивото развитие, отговорната трансформация и социалната ангажираност. Сред иновациите беше представен и предстоящ проект, чрез който използвани тютюневи филтри ще бъдат оползотворявани за производство на електрическа енергия – още една стъпка към намаляване на отпадъците след потребление.

„От 2021 г. сме ремонтирали и рециклирали близо 900 000 устройства на водещата бездимна алтернатива на компанията – само един от примерите как устойчивите практики могат да се превърнат в реални резултати. Предстои и старта на нов проект, чрез който ще превръщаме използвани тютюневи филтри в електрическа енергия. Целта ни е хората да свикнат да ги връщат – ние ще ги предаваме на нашия партньор Екосейф, който разполага със специализиран инсинератор. Там филтрите ще бъдат оползотворявани чрез изгаряне, а полученият ресурс ще се трансформира в енергия“, разказа по време на събитието Диляна Якова, мениджър „Регулации и устойчиво развитие“ във Филип Морис България.

Тя резюмира постигнатия напредък към бъдеще без дим в годишния доклад за устойчиво развитие на компанията. Филип Морис Интернешънъл е инвестирала до момента над 14 милиарда щатски долара в научната разработка, развитието и предлагането на бездимни алтернативи, потребителите им са близо 38,6 млн. души на 95 пазара. Нетните приходи на глобалната компания, които се формират от бездимни алтернативи за 2024 г., са 39% (в сравнение с 36.4% за 2023 г.)

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина