Кметът за Бюджет 2025: Стабилност и развитие

Стабилност и развитие. Така определи Бюджет 2025 кметът на Пловдив Костадин Димитров. Финансовата рамка на града тази година е с 30 милиона по-голяма от миналогодишната и е точно 715 154 301 лв. Приходите за държавно делегираните дейности са 446,3 милиона лева, от а местните са 276,8 милиона лева. Бюджетът ще бъде публикуван днес на сайта на общината, като се очаква да бъде гласуван в началото на май от местния парламент. Обявена е и датата за задължителното обществено обсъждане, като е избран възможно най- неподходящият ден за това- Велики четвъртък, когато гражданите вече започват да пътуват или да се подготвят за дългите Великденски празници.

Градоначалникът представи пред медиите основните акценти от най-важния документ за годината на града и посочи, че има ръст на приходите от държавата за делегираните дейности, но има свиване на местните приходи. „Залагаме по-малко пари от тях с оглед на реалностите“, заяви Димитров.
Той акцентира на проектите, които градската управа се надява да реализира с определените за Пловдив 350 милиона лева от Фонда за общините в следващите години. Проектите за 100 милиона от тях са предвидени за тази, като администрацията е в пълна готовност да реализира обекти за 85 милиона от тях. За останалите предстои довършване на процедурите по ЗОП и избор на изпълнители. Тук влизат дофинансирането на двата стадиона, кино Космос, втория етап на Голямоконарско шосе, реконструкцията на Рогошко шосе, вторият етап на улица „Царевец“, улиците „Генерал Колев“ и „Славянска“, ремонт на Околовръстното на Тракия, нова детска градина в Западен и реализацията на проекта за пешеходна „Иван Вазов“. Очаква се до края на годината да са стартирали дейностите по всеки един от изброените обекти.

Сред по-мащабните инфраструктурни проекти, които се предвижда да бъдат осъществени с останалите 250 милиона лева от Фонда за общините в следващите години, са завършването на бул. „Северен“, реконструкцията на бул. „Марица север“ от моста на панаира до пешеходния мост, източното платно на бул. „Васил Априлов“, последният етап от Кукленско шосе, проектирането на нов мост над река Марица и др. Общо 30 са проектите, които могат да бъдат стартирани с 350-те милиона от държавата.
75 милиона е приходният остатък от 2024г., а за тази година са предвидени 140 милиона за капиталови разходи, от които 75 милиона от местни приходи и 64 милиона от европейските програми. Кметът обаче не посочи конкретни проекти, които ще бъдат реализирани с тези средства като заяви, че големите инфраструктурни проекти ще се случат с пари от държавата от Фонда за общините.
Градоначалникът отчете, че 10 процента е ръстът в парите за култура тази година и че най-голямото парче от бюджетната „пица“ по традиция е за образованието.
За районите са предвидени еднакви средства- по около половин милион на всеки от тях. Това на практика завързва ръцете на районните кметове, избрани от гражданите на съответните райони спрямо програмите им за управление и инвестиции в кварталите. С въпросните средства те единствено ще могат да кърпят дупки, да подменят счупени пейки или улуци по детски градини например, но не и да реализират променящи средата проекти. Костадин Димитров заяви, че има разговор с всеки от кметовете на шестте градски района и че при процедурна готовност от тяхна страна общината ще даде пари за обекти по кварталите. „Нека представят проектите, готови сме да ги финансираме“, заяви градоначалникът.
Заложен е десет процента ръст на заплатите за общинските служители, който ще влезе в сила веднага след приемането на бюджета. Очаква се възнагражденията да бъдат повишени с дата 1 май, ако финансовата рамка бъде гласувана от общинските съветници след около месец.
Лошата новина, както я определи Костадин Димитров, е финансовата тежест, която виси на бюджета на града от предходния мандат- общо 30 милиона градската управа трябва да разплати тази година за сключени договори от времето на управлението на Здравко Димитров. 10 милиона лева трябва да бъдат изплатени на „Тея инвест“ за прословутия имот в парк „Отдих и култура“ (същата сума ще се изплаща и в следващите две бюджетни години), 11 милиона лева са задълженията по заеми, 5,5 милиона лева са за стадион „Христо Ботев“ и 1,7 милиона лева са дължимите към компанията „Тикси“.
Крадци