ГрадътКултураНовини

Мецосопраното Светлина Стоянова пристига за “Дни на музиката в Балабановата къща”

Новата голяма звезда на световната оперна сцена, мецосопраното Светлина Стоянова, пристига за рецитала си в Международния фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” буквално часове след спектакъла си в Миланската Скала! Младото мецосопрано се радва на световна кариера, която в последните две години се развива с шеметна скорост. Изключителната певица е ангажирана от едни от най-реномираните оперни театри в света: Ла Скала – Милано, Виенската Щатсопера, Операта в Хамбург, Мюнхенската опера, Латвийската опера и много други.

Пловдивската публика ще има уникалната възможност за първи път да се наслади на майсторството на Светлина Стоянова на 25 юни от 18.30 ч. в Епископската базилика на Филипопол. На сцената мецосопраното ще бъде в творчески тандем с изключителната пианистка Боряна Ламбрева – мечтан партньор от оперните певци. Програмата включва арии и песни от Г.Ф.Хендел, Х.Пърсел, В.А.Моцарт, Ж.Масне, Ш.Гуно, Б.Бритън, Ф.Пуленк, М. Де Фая, П.И.Чайковски, Г.Малер и др.

МФ “Дни на музиката в Балабановата къща” е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, Фондация “Музикартисимо”, Министерство на културата. Фестивалът е носител на редица авторитетни отличия – наградите „Музикален проект на годината” в престижната класация „Музикант на годината“ на БНР, награда „ПЛОВДИВ“ за музика, Златен медал от Министерство на културата за принос в честванията на 100-годишнината от рождението на Борис Христов и др. МФ “Дни на музиката в Балабановата къща” е удостояван трикратно със знаменателния лейбъл „Европейски фестивал“ на Европейската фестивална асоциация. Присъден за забележителната професионална класа и въздействие на фестивала на национално и международно равнище, този сертификат за качество поставя „Дни на музиката в Балабановата къща” сред най-значимите съвременни музикални форуми в европейския свят.

Билети онлайн в мрежата на Иментим.бг и на място в Епископската базилика преди концерта.

Светлина Стоянова е родена в София. В продължение на 9 години е част от Детския хор на БНР. Получава образованието си в Обединеното кралство, има бакалавърска степен с отличие и две магистърски степени (Вокално изпълнение – през 2016 и Опера – през 2018) от Кралската консерватория на Шотландия, под ръководството на Клеър Ширър. През 2016 Светлина е най-високо класираната певица сред жените в Le Grand Prix de l’Opera в Букурещ.

След записите й със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, през 2017 е отличена с Първа награда в Международния певчески конкурс „Neue Stimmen” в Гютерслох, Германия. Този успех дава силен тласък на кариерата на певицата. Получава покани от Opéra de Nice Côte d’Azur и от Anthéa Theatre да подготви ролята на Керубино („Сватбата на Фигаро” – Моцарт) и на Розина („Севилският бръснар” – Росини) за фестивала в Брегенц. Стоянова се присъединява към Виенската Щатсопера като солист за сезони 2018/19 и 2019/20. Там тя прави дебюта си като Дриада („Aриадна на Наксос” – Р. Щраус) и се изявява в ролите на Розина („Севилският бръснар”), Керубино („Сватбата на Фигаро”), Росвайс („Валкюра” – Вагнер), Лола („Селска чест” – Маскани) и др. Участва и в гастроли на Виенската опера като Керубино в „Elbphilharmonie”, Хамбург и като Церлина („Дон Жуан” – Моцарт) в „Tonhalle”, Дюселдорф. С ансамбъл „Матеус”, под диригентството на Жан-Кристоф Спинози, Светлина Стоянова дебютира в ролята на Изабела („Италианката в Алжир” – Росини) в турнето на ансамбъла във Франция. През лятото на 2020 тя се представя за първи път и като Анджелина („Пепеляшка” – Росини) на фестивала „New Generation” във Флоренция, Италия. Оттогава дебютира на престижни сцени като Росиниевия оперен фестивал в Песаро, Болшой театър в Москва и Цюрихската опера. Тя е особено свързана с Миланската Скала, където се е изявявала като Розина („Севилският бръснар”), Керубино („Сватбата на Фигаро”), Зулма („Италианката в Алжир” – Росини) и Дриада („Ариадна на Наксос”).

Наред с оперната си кариера Светлина Стоянова гради име и като харизматична камерна певица. Изнася рецитали в „Musikverein”, Виена с пианиста Стивън Хопкинс; в „Уигмор хол”, Лондон и др. Пяла е в матинета и концерти, организирани от Виенската Щатсопера. Също и в поредицата „Live Music Now” в Usher Hall, Единбург, и на фестивала в Единбург. Репертоарът й включва Ангелът в „Сънят на Геронтий” на Елгар, „Глория” на Вивалди и „Меса в до мажор” на Бетовен (с оркестъра на Шотландската опера), и Симфония № 4 на Малер (със Симфоничния оркестър на БНР). Светлина е удостоена с честта да изпее Месата в ре мажор на Дворжак на церемонията по откриването на фестивала в Брегенц – 2018. Тя е една от 30-те млади таланти в селекцията „30 под 30“ на списание „Forbes” – България за 2019. Сред наградите й са също призът за млад певец „Daniel Froschauer Award” – 2019, Сребърен медал от „Musician’s Company Award” и Грамотата “за принос към популяризирането на българската култура по света“ от Министерството на културата на Р България – 2020.

Боряна Ламбрева е позната с активната си дейност на акомпаниращ пианист – предимно в сферата на оперното и камерно-вокалното изпълнителство. През годините регистрира многобройни участия като пианист в академични, национални и международни конкурси. На концертния подиум се изявява в сътрудничество с наши и чуждестранни изпълнители – на сцените в България, Русия, Италия, Франция, Австрия, Унгария, Чехия, Македония и др. Името ѝ често се среща в програмите на утвърдени музикални фестивали като МФ „Софийски музикални седмици“, МФ „Мартенски музикални дни“, МФ „Варненско лято“, МФ „Дни на музиката в Балабановата къща“, Празници на изкуствата „Аполония“, „Скопско лято“ и др. Участва в концерти с мецосопраното Веселина Кацарова в Седмицата на България в Европейския парламент – Брюксел, с Райна Кабаиванска и нейни ученици в концерт пред Президентите на Италия и България в Музей Капитолини – Рим.

През 2020 изнася рецитал с камерзенгерин Красимира Стоянова в рамките на Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“. Като препочитан пианист в майсторски класове, провеждани у нас и в чужбина от водещи певци, диригенти и оперни режисьори – Анна Томова-Синтова, Красимира Стоянова, Веселина Кацарова и мн. др., Боряна Ламбрева отбелязва и забележително дългогодишно сътрудничество с оперната прима Райна Кабаиванска, в чиито ежегодни майсторски класове в България, организирани и продуцирани от НБУ, тя е пианист-акомпанятор повече от двадесет години. Пианистката развива и активна звукозаписна дейност, предимно за фонда на БНР – в последните години осъществява студийни записи с изявени певци като Кирил Манолов, Михаил Михайлов, Цветана Бандаловска и др. Професор по „Камерно пеене“ в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където през 2013 защитава и докторска дисертация, Боряна Ламбрева е автор на две книги, анализиращи мястото и интерпретационната проблематика в изпълнителската практика и академичното образование на камерни вокални произведения, развитие и история на жанра у нас, както и професионалния път на емблематични български изпълнители, достигнали творчески висоти в тази област от музикалното изкуство.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина