ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Пловдив отпразнува 138 години от освобождението си

Десетки пловдивчани дойдоха пред паметника на Капитан Бураго в Дондуковата градина, за да отдадат почит и се поклонят пред смелостта и дързостта на освободителите на Пловдив от османско владичество.

На тържествената церемония с военен духов оркестър и представителен взвод на Пловдивския гарнизон, организирана от общината по повод 138-годишнината от Освобождението на Пловдив,  присъстваха   кметът инж. Иван Тотев, председателят на Общинския съвет Савина Петкова, заместник-областният управител Иван Антонов, народният представител Димитър Шишков, командирът на 68-а бригада „Специални сили“ бригаден генерал бригаден генерал Явор Матеев, общински съветници, районните кметове, заместник-кметове, общественици, много граждани.

„Има дати, които остават в летописа на нашия хилядолетен град. Годината 1371-ва завинаги ще остане записана с черни букви, защото от нея започва един 5-вековен период , в който градът в Османската империя се нарича Филибе и е отделен от неговото естествено място като част от европейската християнска цивилизация. И други народи между ХIV  и ХIХ век са загубвали своята политическа независимост, но нашето робство е съвсем различно – чуждите завоеватели унищожават българската държавност, институциите на независимата ни църква и българската аристокрация. В историята на Пловдив със златни букви е записана датата 16 януари 1878 година, когато свободата отново изгрява над вечния град на Тракия“, каза в своето слово директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.

Той очерта трудния път към Освобождението, започнало в Пловдив от българските родолюбци и градски първенци от Чалъковия род с приноса им към образоваността и духовното израстване на българите, тъй като чак до края на ХVIII век никой от чуждестранните пътешественици, минали през града и описали възхищението си от Пловдив, не споменава за българско население тук.  
Стефан Шивачев припомни  и събитията от паметния 16 януари 1978 г., когато 28-годишният капитан Александър Петрович Бураго, командир на ескадрона на 63-та гвардейска дружина, превръща разузнавателната мисия, на която е изпратен, в освободителна и спасява града от опожаряване. 

С падане на колене и минута мълчание пловдивчани отдадоха почитта си към паметта на знайните и незнайни воини, дали живота си за свободата на техния град. В знак на признателност паметникът на Капитан Бураго бе отрупан с венци и цветя.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина