ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Справедливост и правораздаване в България? Да, има ги!

Интелектуалният труд у нас вече е защитен, казват юристи след първата присъда за нарушени авторски права

Дълбоко вярвам в правосъдието, казва математичката Нина Иванова, след като ВКС осъди Надя Фурнаджиева за незаконен тираж на учебно помагало

Адв. Костов: Фокусът в този процес беше най-вече върху това да бъде създадена практика в защитата и устояването на авторското право, а не да бъде наказана издателката като личност

Адв. Атанас Костов и Нина Иванова удовлетворени от справедливия край на съдебната сагаСветъл лъч в българското правосъдие! Абсолютен съдебен прецедент! Изключителен знак! Това са само част от определенията, които тръгнаха след едно наистина емблематично съдебно решение на ВКС от преди няколко дни. Върховните магистрати осъдиха пловдивската издателка Надя Фурнаджиева за нарушени авторски права, с което сложиха черен печат върху много порочни практики, свързани със злоупотреби с интелектуален труд. На фона на постоянните критики към родната правосъдна система, резонните крясъци за спешни реформи, това решение на ВКС може и трябва да бъде давано за пример и да бъде осъзнато от обществото като наистина знаково, коментират юристи. Още повече, че България отдавна е в най-мрачната половина от Черния списък на страните, в които авторското право е незащитено. Е, вече май не е така. Информацията за решението на ВКС със сигурност вече се анализира от европейските ни партньори, а това е още една добавена стойност от него- позакрепване на разклатения ни имидж пред втренчените към нас евро погледи.  

Делото срещу Фурнаджиева приключи на последна инстанция преди броени дни. Тя бе наказана с уловна присъда за незаконна допечатка на тираж от два сборника по математика. Сагата продължи близо три години и половина и завърши с осъдителна присъда, първа за такъв казус. Но авторите дочакаха справедливост. Беше много трудно, извървяхме дълъг път, но се борихме до край за правата си, казват Нина Иванова, хоноруван преподавател по математика в ПУ и един от авторите на въпросния сборник, и адвокатът й Атанас Костов. Двамата застанаха пред Под тепето, за да коментират знака, който спечеленото от тях дело оставя.

Историята започва в края на 2011-та, когато тримата автори на учебните помагала Нина Иванова, Лилия Дилкина и Константин Бекриев установяват случайно, че от интелектуалния им труд незаконно се възползва издателката Надя Фурнаджиева. Авторите имат договор със собственичката на Летера за отпечатване на 1000 бройки, но разбират, че има допечатка, за която не са информирани. Това се случва, след като вече имат нов договор, но с друго издателство, което отпечатва законно помагалото им. Разследването започва след подаване на сигнал от пострадалите. Икономическа полиция под наблюдението на прокуратурата нахлува едновременно в трите бази на Летера и изземва допечатката, както и множество документи, свързани с нея. Доказателствата изглеждат повече от сериозни. Но делото се сгромолясва на първа инстанция- Районният съд оневинява издателката Фурнаджиева. В битката остава само един от тримата автори- Нина Иванова. Която заедно с адвоката си Атанас Костов тръгват нагоре по инстанциите, за да се поздравят с успех в началото на тази седмица.       

Чувствам се удовлетворена от правосъдието, което получих в България. Точно в този контекст искам да стане абсолютно ясно, че това не е мое самостоятелно дело, а точно обратното- това е нещо, зад което застанаха икономическа полиция, районна прокуратура. Хората от тези институции изпълниха по изключителен начин служебните си задължения и аз съм им много благодарна за това. За всички е ясно, че това беше един сериозен проблем и единствено и само техните навременни, организирани и конфиденциални действия допринесоха за крайния успех. Бяха събрани абсолютно неоспорими доказателства, които за щастие бяха приети по същия начин в съда. За което благодаря и на него, казва доволна от развръзката математичката Нина Иванова. Дебело подчертава, че и към периода на решението на Районния съд, и към днешна дата, дълбоко вярва в правосъдието. Тази моя увереност ми помогна да премина през тези 3 години и 4 месеца. Искам да се чуят имената на прокурор Чавдар Грошев, следователя от икономическа полиция Евелина Адърска, в последствие обвинителя от окръжна прокуратура Галин Гавраилов, прокурор Маринова от Върховна прокуратура. Това са хора, които подходиха по изключителен начин към задълженията си, не пести суперлативи за работилите по казуса тя.

Това ли е светлият лъч в дълбокия мрак, в който в последните години е потънала правосъдната ни система? Не, уверена е Нина. Тъй като смята, че на преден план в правораздаването винаги излизат неприятните моменти, скандалите. Практиката обаче е тъкмо обратното. Голямата част от хората в системата си вършат работата и трябва да се дава гласност на това. Ще ми се да отдадем значимото на труда на хората, благодарение на които се радвам на справедливост.  Трябва да е ясно, че аз и съавторите ми сме едни най-обикновени хора, които нямат влияние за въздействие върху системата, допълва Иванова. Препоръчва на всеки, които се занимава с интелектуален труд, да се запознае добре с правата си и да ги устоява. Тъй като е убедена, че  институциите ще подходят при техните проблеми по същия начин, по който са подходили към нейния. Да, тромава е системата, бавно се случват нещата, но се случват, което е по-важното. Трябва да излезем малко над народопсихологията на българина и схващането, че някой друг ще ни свърши работата. Такъв изход от делото е възможно само при едно много добро съдействие между потърпевшите и правораздавателната система, дава рецептата за справедливост математичката.  

Това е абсолютен прецедент по устояване на авторски права, в частност по отношение на печатните издания. Практиката сочи, че към настоящия етап е нямало друго такова спечелено  дело с устояване на права на автори, касаещи издателски договори. Оказва се, че по-голяма част от издателите почти винаги правят втори или трети тираж, а това обстоятелство като цяло е трудно доказуемо. В конкретния случай професионализмът и фокусът на разследващия орган- в случая на икономическа полиция в Пловдив, Търново и София, естествено под прекия контрол на Районна прокуратура- Пловдив, доведе до реално техническия и юридически резултат. При извършената проверка през 2011-та бяха иззети не само доказателства за въпросния незаконен тираж втори, но и други търговски документи като фактури и товарителници, които доказват правоотношенията между участниците в извършването на това престъпление. И аз самият като адвокат по делото успях да си свърша работата, тъй като доказателственият материал ми помогна да обоснова нашата процесуална теза. В противен случай нашата позиция щеше да е базирана изцяло на твърдения, без да можем да я докажем реално, каза на свой ред специализиралият се в защита на авторските права адвокат Атанас Костов.  

Двамата с Нина се надяват самата съдебна система да оцени по достойнство това решение и финала на това дело. Защото то има важно имиджово значение на страната ни и правосъдната ни система в частност. Трябва да му бъде отдадено значимото. Защото България е поставена в унизително отношение по повод спазването на авторските права пред очите на света. И в този момент ето един пример, че тук системата работи, казва Нина. Фокусът в този процес беше най-вече върху това да бъде създадена практика в защитата и устояването на авторското право, а не да бъде наказана Надя Фурнаджиева като личност. Борбата на Нина е свързана с това да покаже на авторите какво е правилното поведение в този контекст. Защото тук не става въпрос за личност, а за общата практика, която така или иначе в настоящия етап е доста негативна по отношение на авторите. Нашата цел бе да създадем точно този прецедент, който обаче постепенно да се превърне в практика и за авторите, и за съдебната система. Честно казано и в момента наблюдаваме нападките по адрес на Надя Фурнаджиева. Не ни харесва фактът, че тя е атакувана с коментари от други автори, които твърдят, че са пострадали, но не ни подкрепиха в хода на делото, казва адв. Костов. И добавя, че от самото начало на процеса той и клиентката й не са отричали приносът на издателката Фурнаджиева като обществена личност и нещата които е направила за Пловдив. Тук ставаше въпрос по-скоро за конкретното деяние към авторите и нарушаване на техните права. Фокусът не е върху самата издателка, а върху това, което е направила. Това бе казано и в самото дело. Че ние не се целим в г-жа Фурнаджиева като личност, а в самото престъпление като такова. Това донякъде доведе до решението на Районен съд, защото може би помислиха, че едва ли не фокусът се губи. Горните инстанции обаче погледнаха към делото под друг ъгъл, правилния, коментира юристът. Той също е на мнение, че решението на ВКС оставя знак. Тъй като не е тайна, че тези дела все още се разглеждат като бутикови в България и самата правосъдна система от една страна ги неглижира като смята, че те не са важни. Той е категоричен обаче  фокусът върху тези дела е свързан със значителен обществен интерес, защото творческите индустрии в България през последните няколко години се развиха значително, много хора са заети в нея, а тяхната професия е да бъдат автори на някакъв интелектуален продукт. Много важно е авторите да получат някаква култура за това, че все пак могат да устояват правата си и могат да се борят за това докрай. Мисля си, че изходът на това дело е важен най-вече защото може да им дава кураж- правосъдната система все пак работи в тази посока и те трябва да се борят да устояват професията си, завършва адв. Костов.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина