ГласовеМнения

Еколози срещу администрация за промяната на Общия устройствен план на парк Отдих и култура

Георги Сербезов: Промяната е абсолютно незаконна и допуска 80 % застрояване на зелената зона

Защо изсякохте дърветата в зоопарка, питат градоначалника природозащитниците

Над 100 са общо отрязаните дървета в района на бъдещия зоокът, изчислява бившата кметица на Западен Десислава Желязкова

Сечта е санитарна, премахнати са 20 опасни растения, отговарят от администрацията

Военните действия между еколози и общинска администрация се прехвърлиха в общинския съвет днес. Причината за екшъна бе извънредната точка за промяна на Общия устройствен план на парк Отдих и култура. Тя бе приета с 33 от гласовете на старейшините, а според природозащитниците действията им са абсолютно незаконни. С гласуването За бащиците дадоха зелен светофар за изваждане на строително разрешение за пловдивския зоопарк и за старт на дейностите по втория гребен канал. Еколозите контрират, че случилото се днес допуска 80 процента застрояване на зелените площи и тоталното им бетониране.  Инж. Георги Сербезов подчерта, че преотреждането на зелени територии в нещо друго е възможно само след обществено обсъждане и задължително представяне на протоколите от него, както и че има висящо дело в по оспорване на решението на РИОСВ, за необходимостта от екологична оценка.

Попитаха кмета защо бърза с промяната на устройствения план. Защото го дължим на децата на Пловдив и родителите им. Защото искаме да имаме модерна зоологическа градина. Възмутен съм от общинските съветници, които гласуваха против тази промяна и от тези, които не бяха в залата. Те казаха на пловдивчани- не искаме зоологическа градина, няма да водите децата си там. Тези общински съветници не правят нищо за Пловдив, отговори след гласуването на спорната точка Тотев. Той бе нападнат от бившата кметица на район Западен за сечта в бившата зоологическа градина. По думите й в района са отсечени общо близо 100 дървета. Общината тотално не спазва никакъв закон. Говорим за Закона за устройство на териториите и Закона за защитените територии. При сеч на 20 дървета трябва да има оценка на РИОСВ, каквато няма. Само вътре в градината са премахнати 42 дървета. Още около 50 в района около нея, коментира Желязкова.  

Според администрацията сечта в зоологическата градина е била санитарна, а дърветата са изглеждали такаПремахнатите дървета са 20 и сечта е била санитарна. Дърветата  не са част от проекта за реконструкция и разширение на Зоопарка, а отстраняването им се наложи по санитарни причини. Те бяха на територията на досегашните клетки и застрашаваха безопасността както на животните, така и хората. Премахването им, макар и отдавна наложително, стана възможно едва след премахването на старите клетки, категорични са от администрацията.  

Ето и пълния текст на обръщението на Георги Сербезов, председател на УС Сдружение с нестопанска цел Граждански контрол – защита на животните, което той представи пред старейшините преди гласуването на точката днес:

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
Обръщаме се към Вас във връзка с депозираното в ОбС Пловдив с вх. номер 15XI-83/11-03- 2015 предложение на г-н Минко Кафтански – Зам.-кмет на Община Пловдив, за Одобрява неизменение на ОУП -Пловдив,одобрен с решение № 375 от 05.09.2007 г., в обхвата на устройствена зона ‘ЗСА’-спорт и атракции на територията на спортен комплекс ‘Отдих и култура’ гр.Пловдив .

Предложението е включено като точка 4 от дневния ред на заседанието на ОбС Пловдив, свикано за 19.03.2015 г

Предвид факта, че дневния ред на заседанието бе публикуван на интернет страницата на Община Пловдив едва на 17.03.2015 (два дни преди сесията), както и с оглед на необходимостта от време да се запознаете с нашите съображения, сме лишени от възможността да формулираме изложението си така обстойно, както бихме искали, за което,надяваме се, ще ни извините.

Считаме, че приемането на горното предложение на зам-кмета на Община Пловдив с решение на ОбС Пловдив би било изключително незаконосъобразно на няколко основания, най-важните от които са:
– съгласно разпоредбата на чл.82, ал.4 от Закона за опазване на околната среда, влязло в сила решение на Директора на РИОСВ е задължително условие за последващото одобряване на плана. Представляваното от мен сдружение е подало жалба, по която е образувано административно дело 1443/2014 на Административен съд Пловдив, висящо към момента, противРешение ПВ-3-ЕО/08.05.2014 на Директора на РИОСВ Пловдив, с което е решено да не се извършва екологична оценка на изменението на ОУП на гр. Пловдив в частта, която е предмет на предложението на г-н Кафтански.
Действително с Определение 513/05.03.2015 съдът е допуснал предварително
изпълнение на Решението на директора на РИОСВ Пловдив, което от своя страна ще обжалваме, но допускане на предварително изпълнение на административен акт не е равнозначно на влязъл в сила административен акт, т.е. към момента не изпълнено задължителното условие на чл.82, ал.4 от ЗООС.

– приложеното към предложението на г-н Кафтански т.нар. Обобщено съдържание от протоколи за обществени обсъждания по чл.127, ал.1 от ЗУТ представлява напълно негоден да удовлетвори изискването на нормата на л.127, ал.1 от ЗУТ документ.
Вносителят е длъжен да представи на ОбС самите протоколи от обществените
обсъждания, а не да „обобщава“ по свои собствени критерии изказаните мнения, възражения и предложения. Обидно несериозно е мнението на пловдивската общественост, участвала в обществените обсъждания, да бъде „обобщавано“ в обем на общо една страница печатен текст и то по напълно тенденциозен и лишаващ от възможността за обективно запознаване начин. В хода на обсъжданията бяха представени и редица писмени експертни становища на организации като Съюза на ландшафтните архитекти, клуб Пловдив, например. Смисълът на провеждането на подобни обществени обсъждания, по силата на закона, е именно да бъде дадена възможност на обществеността да участва в процеса на вземане на решение, при това
не пряко, а посредством задължението на органите, одобряващи плана, да вземат предвид изказаните в хода на обсъжданията становища. Невъзможно е общинските съветници да се запознаят с тях и да ги вземат предвид без изобщо те да им бъдат предоставени под формата на пълните протоколи от обсъжданията.

Считаме, че при тези обстоятелства евентуалното одобряване на предложението на г-н Кафтански с решение на ОбС Пловдив би довело единствено до постановяване на незаконосъобразен акт, в допълнение към демонстрацията на недопустимо, арогантно и тенденциозно изключване на гражданите на община Пловдив от процеса на вземане на решения от страна на общинската администрация.

Считаме също, че натрапваната от общинската администрация „спешност“ за измененията на ОУП на гр. Пловдив, във връзка с ясно обявените от нейна страна конкретни инвестиционни намерения, за реализацията на които тези изменения са необходими, просто не съществува. Дори и да съществуваше, обаче, на нея не може да бъде давано предимство
нито пред интереса и правото на обществеността да получи яснота за въздействието от реализацията на измененията на ОУП върху околната среда (каквато именно е целта на Екологичната оценка), нито пред изискванията на закона.

Обръщаме особено внимание на факта, че разпоредбата на чл.62а,ал.3, т.2 от ЗУТ изисква промяната на предназначението на територии, предвидени в ОУП за озеленени площи (какъвто именно е случая – около 670 дка., отредени по силата на действащия ОУП за ЗоЗ – зона за обществено озеленяване, ще бъдат преотредени за ЗСА – зона за спорт и атракции, за която Наредба 7 позволява застрояване до 80%) да става с решение на ОбС, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците. Във връзка с този факт, както и с изложените по-горе съображения, апелираме да не гласувате в подкрепа на предложението на г-н Кафтански, т.е. да гласувате „против“ или „въздържал се“.

Визираме не принципно неодобрение на изменението на ОУП, дори и в същия обхват и по същия проект, а на незаконосъобразността на евентуално решение на ОбС Пловдив за одобряването на измененията на ОУП при настоящите обстоятелства. След санирането на указаните по-горе правни пороци от страна на общинската администрация не съществуват правни пречки за по-нататъшното процедиране на предлаганото изменение на ОУП.

Имаме предвид както задължителното предоставяне на пълните протоколи от обществените обсъждания, така и изчакване Решението на директора на РИОСВ да влезе в сила или да бъде отменено от ВАС на РБ и бъде изготвена Екологична оценка. Едва и само при законосъобразно проведена и приключила процедура по Екологична оценка, както общинските съветници, така и пловдивската общественост ще имат гаранции и яснота по отношение на екологичната цена за реализацията на предлаганото изменение на ОУП и само тогава общинските съветници и пловдивската общественост ще имат реална възможност да преценят дали са склонни да я платят.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Докога ще се прикриват истински нарушения под добри намерения и грижа за децата и родителите? Защо Зоологическата градина служи за буфер, на факта, че с тази промяна в ОУП вместо досегашния 1%, застрояването ще стане 80%? Това ли е доброто за децата? Това ли е доброто ЗА ПАРК „Отдих и култура“?

  2. Проектът на печално известния с корупцията си архитект М.Б. предвижда застрояване на парка по подобие на не по-малко печално известния Слънчев бряг.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина