Изпод тепетоМнения

Градската художествена галерия ще се преобрази

Усвояват таванското помещение и го превръщат в изложбена зала

Два асансьора ще помагат на хората с двигателни проблеми

Стефка Георгиева

Сградите в Стария град една след друга се преобразяват, възвръщайки блясъка и обаянието си. Музеи и галерии се ремонтират, а след Етнографския и Природонаучния музей, дойде ред и на Градската художествена галерия, помещаваща се на ул. „Съборна“, която е наследство от Йосиф Шнитер.

За историята на сградата вече сме ви разказвали доста. Сега, тя ще претърпи огромна промяна, като ще бъде подложена както на реставрация, така и на голям ремонт. Едно от най-сериозните изпитания ще бъде реставрирането на фреските по самата сграда, запазвайки автентичния си вид. Дограмата на сградата също ще бъде сменена с нова дървена такава, а таванското помещение е едно от най-големите „събития“, които ще се случат. Най-високата част на сградата ще бъде ремонтирана и усвоена, като там ще се обособи ново изложбено пространство, в което галерията да покаже още част от насъбралия се огромен фонд.

На големи промени ще бъде подложен и дворът на сградата. Директорът на Градска художествена галерия Пловдив, Красимир Линков, разказа че част от двора ще бъде подравнен. Ще бъдат направени места за отдих, а между тях ще бъдат поставени различни скулптори, които да радват окото на посетителите. Г-н Линков допълни още, че една от най-важните задачи, които трябва да бъдат изпълнени, е подобряване на достъпа до сградата за хора с нарушени двигателни функции. За целта ще бъдат поставени два асансьора – един в самия двор, за да помага на посетителите на галерията да достигнат до самата сграда, а другият ще се намира в самата галерия. Вторият асансьор ще се движи между етажите, за да могат пловдивчани и гости на града да се придвижват безпроблемно и с лекота да достигнат до всяко едно от изложбените помещения…

Цялата статия прочетете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

6 коментари

  1. Ако на оглупелия ЛИНКОВ (меко казано – на Главната Галерията си е кибар АРХИТЕКТУРА с Главен Вход от Пиацетта, със стълба и анекси и нямаше нужда да издъни „витрина“ сякаш продава сутиени!) ако не му харесва училищната сграда, и ако старинни дворове не му „уйдисват“ та ша ги подобрява === АМИ ТОГАВА ДА СЕ ОБЪРНЕ КЪМ ИЛКО ДА МУ СЪЧИНИ НОВА ГАЛЕРИЯ КАКТО ОПЕРАТА. Спрете подивелите Варвари, че съсипаха градчето! Дворът си е хубав!

  2. ВЪЗМУТИТЕЛНО Е ДА ВЪЗХВАЛЯВАТЕ (НЕЧЛЕНОРАЗДЕЛНО, ВСЕ ЕДНО КУДКУДЯК-КУДКУДЯК) ТАКЪВ ИЗЛИШЕН НЕ САМО, АМИ И ПАКОСТЕН „ПРОЕКТ“ – КОГАТО СТАРИЯТ ГРАД ИМА НЕОТЛОЖНИ ВЪПИЮЩИ НУЖДИ ЗА ОБГРИЖВАНЕ. КОЛКО ТИПИЧНО = В СТИЛ ВЕЛОДРОМИ И КОМАРОВЪДСТВО, ДОКАТО ЛАМАРТИН ГО ЗАНЕМАРИХА ПОЧТИ ДО ОПОЖАРЯВАНЕ. КОСМОС…

  3. Арх. Константинов, Петко, таткото, не беше ли оня който на Понеделник Пазаря ша дига 7 седем етажа със асансьор към Джамбаз Тепе, а? Въжени линии между тепета? Бабини Видини крепости на Небета? Творец! Вдъхновен! Почти като за „Пловдив За Едно!“. ПАЗЕТЕ СТАРИЯ ПЛОВДИВ ОТ ПОДОБРИТЕЛИ, ей, майни! Да идат да „преобразуват“ някъде из царевиците, или в София, жителството отдавна не е проблем

  4. Арх. Константинови, баща и син (Петко и Иван) ако не са забелязали, хич не им подсказвайте колко безнадеждно овехтяла е Хисар Капия. Мухъл. Прахоляк. Колко неприемливо е заглавието й, непатриотично (Къщата Хаджи Лампша така я наименуваха „балабановата“ -на съборилия я- през Кампанията, и то си остана, от немарливост). С творчески замах, смел полет и пладнешка дързост ще „подобрят“ и Хисар Капия с асансьори, лифтове и уреждане на ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ

  5. На тъпата „скулпТурска градина“ ако кулТурският министър е вдъхновител, то ще се намерят ЕДНИ ПАРИ ЗА ЕДНИ ХОРА. Главният подобрител и фалшификатор на Режима БоБо, Режима БоБо2 (а и Режима БоБо3 вероятно, то к’во друго ни остава) АКАДЕМИК БожоДи заедно с придворния му ПРОФ ЮФ ще са силна поддръжка. Поне в Стария Град ПРЕОБРАЗЯВАНИЯ и ПОДОБРЕНИЯ са в лош вкус. Простащини.

  6. Арогантно, грубиянско (а и многоЦИФРЕНО, ако хонорарите се пресмятат по стойността на работите) неуважение към вековни дадености. То не е архитектура, то е ландшафт. НЕНУЖЕН. Напомня на възмутителното съсипване на елегантната Пощенска Палата на арх. Стойко Стойков от комплексираното му синче „ЗАСЛ. АРХИТЕКТ“ Желязко Стойков (Буби, с фльорца, а без вкус). Я да булдозерираме тепето, та да стане Голф Корс. С Хрельови кули по Небета

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина