
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми.
Този коментар направи пред БНР Боян Рашев, експерт в управлението на енергията, ресурсите и околната среда, предава Vesti.bg.
Сутрин слънчевите мощности започват да произвеждат страшно много електричество и към 11.00 ЕСО започва да ги ограничава. Половината слънчево производство „се изхвърля“ и не се допуска до мрежата, за да не се случи това, което се случи в Испания, обясни той.
Два дни след огромния срив в Испания все още битуват спекулации. Управляващите подчертават, че проблемът не е в зелената енергия. Мрежовият оператор е предупреждавал за риска от сериозни прекъсвания заради увеличаване на възобновяемата енергия. Експертите твърдят, че масовото производство с тези технологии не е проблем, ако се направят корекции. Испания е световен лидер в производството на ток от ВЕИ. Не се очаква страната рязко да се пренасочи към производство от традиционните източници. Испанското правителство има план за поетапно затваряне на ядрените централи, обобщи Димитър Драганов, кореспондент на БНР в Испания.
„Релевантни са винаги коментарите на техничарите – на хората, които отговарят за мрежата. Те предупреждават за този проблем от години. Високото проникване на слънчеви и вятърни централи в една мрежа създава проблеми – първо с огромните скокове на генерация, които се появяват от нищото, второ – с огромните спадове на генерация“, подчерта Боян Рашев. Според него единственият перфектен енергиен източник са газовите централи, защото там има пълен контрол.
„Проблемът е много голям. Не искаме да се случи нещо подобно в България“, допълни той. „Три блока на големите тецове работят непрекъснато, неслучайно не спират – за да може системата да отговори в случай на такъв проблем“, обясни Рашев.
И прогнозира, че няма да има адекватна реакция в ЕС на случилото се в Испания.
„Ако нещо такова се случи в средата на зимата – нали се сещате какво ще стане, колко хора ще загинат. Бъдещето е да имаме енергиен микс, който е управляем. Зелената енергия не може да е доминираща, защото нямаш контрол“, предупреди експертът.
„Много пари се мобилизират само там, където има очакване за големи печалби. Алчността движи инвестициите. Големи печалби от енергиен източник, който не можеш да контролираш, не могат да се очакват на базата на свободния пазар“, заяви Боян Рашев.
По думите му, без политически протекции в България трудно се случват подобни неща, особено в енергетиката.
„Големи пари отиват там, където се очакват големи печалби. Не отиват на случайно място“, каза той.
Местата с голям ветроенергиен потенциал са по морето и по планините. Около Бузлуджа има перки. На хората не им харесва по билото да има такива огромни обекти, каквито човек не иска да вижда, като отиде на планина. Единственото място, което не би пречило толкова на ежедневието на хората, е офшорната зона в Черно море, отбеляза Рашев.
Нека се опитваме да си представим, че утре подобен проект ще бъде изграден на Черни връх. Може ли да си представите каква ще е реакцията в София? Кюстендил и Осогово са в същото отношение, в каквото сме в София с Витоша, посочи Рашев във връзка с протестната готовност на кюстендилци да оспорят изграждането на ветропарк в планината, която свързват с туризъм.
„Районът наистина има туристически потенциал. С гигантски структури като перките със сигурност няма да изглежда по-добре“, допълни експертът.