След като в съревнованието „Веселин Ханчев“ се оказа, че журито е включило във финалния подбор стихове, генерирани от алгоритмите, сюжетът се повтаря
Изкуственият интелект за втори път само в рамките на седмици попадна в селекцията на български поетичен конкурс, съобщава OFFNews. След като в престижното младежко съревнование „Веселин Ханчев“ се оказа, че журито е включило във финалния подбор стихове, генерирани от алгоритмите, сюжетът се повтаря в конкурса „Станка Пенчева“.
Този път става дума за описан социален експеримент на Георги Караманев, създателя на сайта Дигитални истории, който стои „зад поета“ Максим Иванов.
На 25 октомври бяха обявени 10-те финалисти в конкурса „Станка Пенчева“ под надслов „Дървото на живота“. Организиран от община Стралджа с подкрепата на Съюза на българските писатели, в него участват поети без ограничение за възрастта. Сред финалистите се оказаха и трите произведения, подписани с името Максим Иванов.
Победителите ще бъдат обявени утре, но – от името на Максим – Георги Караманев, който е изпратил стиховете, декларира, че се отказва от участие. Той е уведомил организаторите на конкурса за идеята на експеримента.
„Точно днес е моментът да поговорим за това как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни български конкурса за поезия“, пише Караманев.
„За това накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея. Накъде отиват хората и творчеството. Как да си припомним сърцевината на изкуството. Къде да потърсим бъдещите изкуства“.
Историята започна, след като преди дни организаторите на конкурса за поети под 25 г. „Веселин Ханчев“ обявиха, че един от авторите, класирани във финалната селекция, е признал, че е изпратил стихове, генерирани от изкуствен интелект. Целта е била да обърне внимание към темата за изкуството и достиженията на тези технологии, които са способни да уподобят човека. Цитиран като Христиан Папазов от Ножарево, авторът даде отговори и за БТА, преди да изчезне. Пред Нова телевизия кметът на Ножарево каза, че човек с такова име не живее в селото.
Историята обаче се повтаря с конкурса „Станка Пенчева“. Георги Караманев разказва, че е избрал символично Деня на будителите, за да разкаже тази история. Че не би повторил опита на Христиан, ако е знаел за него, преди да изпрати стиховете.
„Целта ми не е нито да лъжа някого, нито да лишавам други автори от попадане в престижния списък. От 4 години се опитвам да привличам вниманието към темите за технологичното развитие, които подценяваме“, казва той.
В журито на конкурса влизат Веселина Седларска, Ники Комедвенска и Иван Гранитски. Караманев не смята, че те са допуснали грешка и им се извинява. Защото не е искал да лъже никого, а да привлече внимание към темата за това докъде всъщност са стигнали технологиите.
Програмист и журналист, през последните години той направи поредица от нестандартни експерименти, свързани с напредъка на технологиите. Създаде изцяло генериран от ИИ профил в социалните мрежи, после направи анкета, с която да провери дали днес сме способни да различим генерираното от създаденото. В момента тече следващият му експеримент – за това дали сме способни да различим исторически факти от измислиците на ChatGPT.
В тазгодишното издание на конкурса „Веселин Ханчев“ се включиха 84 автора, а в посветения на Станка Пенчева – 55. „(Поне) двама от авторите изпратиха генерирани стихове. И успехът им да попаднат в топ 10 беше 100%. По етични причини само можем да гадаем кое място биха заели в крайното класиране. С това общо са изпреварили 109 други автори, включили се в конкурса“, пресмята Караманев.
Ето едно от трите стихотворения, с които участва „Максим Иванов“:
Клони на вятъра
Ръцете на вятъра
протягат клоните ми –
навътре към небето,
навън към сънищата.
Там, където
съдбата разлиства мечтите,
аз те чакам –
дете на вятъра.
България е , и винаги е била изостанала държава. Тези неща , с които вече 100 дена занимавате хората , щото някоя „задъртяла“ лелка не и е дошло в „ентелегентната“ кратуна да проверят „изкуството“ с аи-чекър е от смешно , та направо пародично! Чудя се кое е по…. това с „лелката“ или , че тва е центъра на новинарските емисии……