БългарияВластНовини

Държавата откри второ висше училище без реален учебен процес

Празни аудитории и общежития в Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов

Второ висше училище, освен частния Европейския политехнически университет в Перник, не провежда реален учебен процес, констатира Министерството на образованието и науката (МОН). Информация за констатациите е публикувана от МОН в края на април, пет месеца след проверката на място. Тя е била извършена от комисия от експерти към министерството по сигнали за законови нарушения.

Става въпрос за държавната Стопанска академия в Свищов, пише „Дневник“. По думите на преподаватели – аудиториите и общежитията ѝ са празни.

Ето И н ф о р м а ц и ята за извършената проверка на място в Стопанската академия „Д. А. Ценов“ – Свищов:

„Комисия от експерти на Министерството на образованието и науката извърши проверка в Стопанската академия „Д. А. Ценов“ (СА) – Свищов в периода 20 – 21 ноември 2024 г. по повод постъпили сигнали в Министерството с твърдения за нарушения на Закона за висшето образование (ЗВО), Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ), Правилника за прилагане на ЗРАСРБ и Правилника за дейността на СА – Свищов.

За установените факти и констатираните нарушения е съставен констативен протокол. Въз основа на направените от комисията констатации са отправени следните препоръки към ръководните органи на СА – Свищов:

Попълването на числения състав на колективните органи за управление на катедрите и факултетите да се осъществява в духа и принципите на Закона за висшето образование, като се спазва йерархическата система на академичните длъжности.

Ректорът да предприеме незабавни действия за провеждането на реален учебен процес и да въведе работещ механизъм за постоянен контрол върху посещаемостта на аудиторните занятия;

Изборите на ръководни органи на висшето училище да се провеждат в съответствие със Закона за висшето образование и с Правилника за дейността на СА „Д. А. Ценов“.

В позиция на ВУЗ-а до медиите по повод разпространената информация се казва, че Твърденията за Стопанската академия са на преподаватели с неудовлетворени амбиции. В нея пише още, че за отправените от МОН препоръки, академичното ръководство е предприело необходимите мерки, но също така става ясно, че не всички са изпълнени.

Снимка: Цветелина Белутова/ Дневник

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

10 коментари

  1. Как пък нито един коментиращ не се запита, защо МОН не публикува констатации, както е разписано в нормативните разпоредби?

  2. Завършила съм ИСИ(сега УАСГ), специалност ПГС(високо строителство).
    Тежка специалност с много формули
    За наше учудване, един от преподавателите
    ни разреши на изпита да ползваме учебник и записки. Пред него разлистваш учебника и ако няколко пъти подминеш въпроса, те къса. Значи не си чел.
    Мнението му беше, че не може дълго време всичко да се помни, а трябва при нужда да знаеш КЪДЕ да ПОТЪРСИШ и ПРОЧЕТЕШ.
    През дългия ми стаж като проектант се уверих, колко правилни са били доводите му.

  3. Уважаеми,

    Благодаря за коментара. Съгласен съм, че фактите са най-важни — именно затова настоявам да ги разглеждаме в пълнота, без манипулации или едностранни тълкувания.
    Фактите са:
    Проверка е извършена;
    Не са констатирани нарушения, а са отправени препоръки;
    Препоръките не са санкции, нито са признание за вина;
    Академията е предприела действия в отговор, което показва институционална отговорност.
    Ето защо моят „акцент“ не е върху „оправдание“, а върху ясно разграничение между сигнал, проверка и заключение. Това, че някой е „проверен“, не означава, че е виновен. Подобни внушения, представяни за „факти“, уронват престижа на институция с десетилетна история и хиляди възпитаници, които не заслужават да бъдат подложени на съмнение само поради ничии „неудовлетворени амбиции“.
    Истината трябва да служи на обективността, а не на сензациите.

    С уважение

    1. Имате ли въобще представа какви хора учат в тази т.н. академия.
      Тоази академия е пълен провал и харчене на пари на вятъра.
      Цончо Ганев докато живее със семейството си в София записва да учи в тази академия и сега има претенции да е икономист.

  4. Подобни обвинения са не само несправедливи, но и сериозно уронват престижа на една доказана образователна институция с дългогодишна история, изграден авторитет и десетки хиляди подготвени специалисти в различни сфери на стопанския живот.
    Фактът, че в резултат на подадени сигнали МОН е извършило проверка и е отправило препоръки, а не санкции или заключения за нарушение, говори сам по себе си. Приравняването на „препоръка“ към „нарушение“ от страна на определени медии е явна манипулация и опит за нанасяне на институционална вреда, обслужваща неясни интереси.
    Свищовската академия е институция, която продължава да обучава хиляди студенти – включително от чужбина – и се ползва с доверие не само на кандидат-студентите, но и на работодателите, които търсят подготвени кадри.
    Убедено заставам зад Академията, зад преподавателите, администрацията и всички усилия, които те полагат, за да осигурят качествено образование и реални академични резултати.

    1. СА е направила много неща и всичките са в минало време. Днес реномето е само минало. Подигравката „На изпит с учебник“ е точно обратното на качествено образование.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина