
При очаквано голям интерес премина срещата на пловдивски студенти и преподаватели по изкуствата с художника от световна величина Бахрам Хаю, чиято изложба „Връзки“ се откри в сряда в Градската художествена галерия (Зала „2019“).

Обратно на драматизма и меланхолията, които насищат картините му, Бахрам с усмивка заяви пред младите си колеги, че всъщност е един осъществен щастлив човек, с прекрасно голямо семейство с деца и внуци, отдадени на различни изкуства. По неговия път върви 17-годишният му внук, току-що приет в престижната Художествена академия – Дюселдорф (Kunstakademie Düsseldorf), която през 80-те години на XX век завършва и той самият.









Младите художници и педагози от ПУ „Паисий Хлендарски“ и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ поискаха да узнаят за трудностите, които известният артист е срещнал като имигрант в Германия от родния Сирийски Кюрдистан, за оформянето на характерния му стил и специфична техника на рисуване, за пътя му до световната известност. Художникът скромно заяви, че е бил късметлия. И работи много в ателието си. „Рисуването за мен е като храненето“ – обобщи той.
В отговор на въпроси от преподавателите за мястото на живописта в съвременното изкуство артистът изрази своите убеденост, че нови поколения художници я възраждат и ще я има винаги, независимо че отдавна са ѝ предричали залез.
Пред студентската си публика Бахрам Хаю отново изрази своето възхищение от Пловдив – от хората му, от неговата многопластова култура (Бахрам Хаю е завършил и археология в Германия, преди да се отдаде на рисуването). Впечатлен е също, че се прави много за изкуството в този сравнително малък европейски град.
В сърцето и мислите му се заражда нов творчески импулс, свързан с нашата страна. Но той е инспириран от Батак, от всичко онова, което е видял и научил за трагичната му история при свое посещение там.
„Вие непременно разберете, когато изпълня този свой проект и го превърна в картини“ – обеща на тръгване от България Бахрам Хаю.
Силно въздействащата му изложба „Връзки“ може да се види до 11 юни.
А по време на Европейската нощ на музеите Зала „2019“ на ул. „Гладстон“ 32 ще работи с удължено работно време, като часовете между 18:00 и 22:00 ще са с безплатен достъп за посетителите.