Забравеният град

Чешмата кръстник на Бунарджика „плаче” от години

Строително скеле едва поддържа масивния градеж

 Бездомници го рушат през 1912, Божидар Здравков го съгражда наново през 1934г.

Предполага се, че там е имало храм на Деметра

Чешмата кръстник на Бунарджика „плаче” от години в полите на тепето. Възстановеният през 1934г. от кмета Божидар Здравков водоскок, чийто оригинал мнозина историци датират от османския период на Пловдив, е в меко казано окаяно състояние.Чешмата във вида, в който съществува клето днес, е съградена наново с идеите за социализирането на хълма през 30-те години на миналия век, след като през 1912 година бездомници я разрушават до основи. Масивният градеж с красиви колони и детайли е подпрян от строително скеле, за да не рухне. Мерките по укрепване, предприети преди много, много време, не пречат на младежи със спрейове да атакуват системно старата турска чешма, за да маркират територия по възможно най-абсурдния начин. Вода, естествено, не тече също от десетилетия, а освен всичко скелето крие опасност за преминаващите по алеята. С проекта за реконструкция на водните площи на Бунарджика се надяваме и тази чешма да бъде реставрирана и да функционира по предназначение отново. Както и цялата система от водни каскади, която също не работи от памтивека.  

Трудно може да се датира кога точно е съградена тази чешма. Според някои тя е от Османския период, но може да е и от Античния. В древността на хълма е имало много чешми, обясни за Под тепето историкът Владимир Балчев. Предполага се още, че там, на същото място, е имало светилище на Деметра, но от него няма нищо останало.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. След “ реставрацията “ на Тотев, Фърков и Кисьов хората ще се чудят какво е имало на Небеттепе. – Може би е имало тракийско селище или българско или турско ? нищо не е останало.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина