АктуалноГрадътЗелен градНовини

Протестиращите искат общината да отчужди имота в Гребната

Протестиращите срещу застрояването на парка на Гребната база от Местната гражданска инициатива „За парка“ призоваха Община Пловдив и Общинският съвет да пристъпят към отуждаване на имота в Гребната база. Те се обосновават на резултатите от две правни становища, изготвени съответно по искане на местната администрация и на собствениците на 81 дка от зеленината до Гребната база „Тея Инвест“.

И в двете становища се твърди, че отчуждаването е вариант пред местната власт. В становището на „Тея инвест“ се твърди, че това ще е по-дълга и сложна процедура, затова предпочитат местната власт просто да откупи имота на пазарна цена. От Местната гражданска инициатива привличат внимание към факта, че Общинският съвет не одобри идеята за отчуждаване на свое гласуване, въпреки че общинските юристи твърдят, че това е опция за решение. Вариантът за дарение на имота се отхвърля от инвеститора, тъй като това ще накърни интересите на акционерите в дружеството, пишат още юристите.

Двете правни становища са получени по Закона за достъп до обществена информация и от Местната гражданска инициатива бяха предоставени на медиите. Публикуваме техния текст и становищата:

Гражданите от Местната гражданска инициатива, които поставихме на разглеждане в Общинския съвет въпроса за опасността от застрояване на 81 дка от парк “Отдих и култура”, изразяваме своето силно притеснение относно съдбата на този имот и защитата на обществения интерес. Въпреки високия обществен и медиен интерес, безпрецедентната обществена подкрепа за каузата и бурните дискусии в ОбС, повече от месец по-късно няма публична информация за това Община Пловдив да е предприела конкретни действия за разрешаване на казуса. За съжаление и повечето общинските съветници, макар много активни по време на сесията, включително с обвинения за популизъм към гражданите, загубиха интерес към темата.

Успяхме, чрез Закона за достъп до обществена информация, да разберем, че собственикът на имота и общината са се съгласили да изготвят правни анализи и пазарни оценки, след което да се срещнат отново. Засега пазарните оценки не са налични, но правните анализи подсказват за предстоящите стъпки. Тея Инвест в своя анализ изключва варианта да дари имота на общината, цитирайки защита на интереса на своите акционери. Напомняме, че няма обществено достъпна информация за реалните собственици на дружеството и считаме, че поради високия интерес към казуса и събитията около придобиването на имота би трябвало те да станат известни. Анализът на дружеството отбелязва, че има две възможности – придобиване на имота от страна на общината чрез покупко-продажба или отчуждаване, което се разглежда като по-времеемка и трудна стъпка. Оттам изтъкват, че това трябва да стане по пазарни цени и без възможност за замяна с равностойни по стойност общински имоти поради липса на такива.

По-интересен е анализът на общинската администрация. Той е с дата 12.01.2023 г. – ден преди бурната сесия на ОбС, в която голяма част от съветниците гласуваха “въздържал се” за предложението на гражданите за частична промяна на ОУП и отчуждаване на имота. В същото становище, обаче, юристите на общината отбелязват, че именно това е едно от възможните решения. Дали кметът и съветниците са се запознали с анализа на общинските юристи, преди да гласуват, не става ясно. На практика с решението си от 13.01.2023 г. мнозинството от съветниците подкопават позициите на общината при бъдещи преговори, изключвайки варианта, който максимално защитава обществения интерес.

Напомняме, че този имот е придобит при изключително съмнителни обстоятелства (виж хронологията), а собственикът е вече компенсиран повече от щедро за другия имот с общински имоти, които по пазарни оценки биха стрували десетки милиони левове. Другата част от парка (50 дка) беше заменена със седем имота, с възможност за обширно застрояване именно чрез процедура за отчуждаване и в името на това да остане парк. Няма как да не възникне въпросът защо към втория имот от 81 дка се подхожда по съвсем различен начин? За него ОУП се променя и той придобива статут рекреационни дейности и с възможност за над 60 000 кв.м. разгърната застроена площ, както Тея Инвест подробно посочват в своето становище. По този начин общината е поставена в ъгъла – или оставя имота да бъде застроен и се изгуби паркът или да бъде обратно изкупен за непосилно висока за бюджета сума.

Всичко това потвърждава нашата предишна позиция като гражданска инициатива и вярваме, че за да се възстанови справедливостта и да се защити обществения интерес, е необходимо Общинският съвет да преразгледа ОУП в тази му част и да се пристъпи към отчуждаване на имота.

Напомняме и че част от гражданите от МГИ подадоха жалби в Административния съд срещу изменението на ОУП, а Окръжната прокуратура започна проверка по казуса, при коята са разпитани всички общински съветници.

Всичко посочено по-горе поставя следните въпроси, които считаме, че е редно да се отправят към ръководството на Община Пловдив, както и към общинските съветници:
Каква ще бъде стратегията на Община Пловдив при предстоящите преговори, така че да се защити по най-добрия начин обществения интерес?
Формирана ли е работната група, която беше гласувана на заседанието на ОбС на 13.02.2023 г. и имала ли е вече заседание?
Кога се очакват пазарните анализи, за които двете страни са се споразумели да извършат на своята среща на 03.01.2023 г.?
Каква е позицията на групите в Общинския съвет относно казуса, предвид и предоставените правни анализи?

Местна гражданска инициатива “За парка”

Приложения:
протокол от среща между Община Пловдив и Тея Инвест, 03.01.2023 г.

правен анализ на Община Пловдив

правен анализ на Тея Инвест

https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1FF7_DJwU7a5Zz0VRQE6pMnlLjIdMnfjj

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

2 коментари

  1. Домързя ме да му изчета многословната „дисертация“ след като ми се мярна че (цит.):

    „…„Тея инвест“ … твърди, че това ще е по-дълга и сложна процедура, затова предпочитат местната власт просто да откупи имота на пазарна цена…“

    =което потвърждава подозрението, че Лауреатът пише ПО ПОРЪЧКА КОРИСТНО.

    КАТО КАК ТАКА ЛОНГОЗНАТА ГОРА НА ПЛОВДИВ Е СТАНАЛА „ЧАСТНА“ СОБСТВЕНОСТ, ТА СЕГА ВИДИТЕ ЛИ ОБРАТНО ДА Я „ОТКУПИМ НА ПАЗАРНА ЦЕНА“?

    #КОЙ ГИ ВЪРТИ И РАЗВЪРТА ТАКИВА ДАЛАВЕРИ?

    КАК ТАКА ЗАПЛАТАДЖИИТЕ В ПРОКУРАТУРА / ИКОН. ПОЛИЦИЯ НЕ ЗАБЕЛЯЗВАТ ЛИПСАТА НА ЖИТЕЙСКА ЛОГИКА ЗАД БУМАЩИНАТА?

    1. следите ли новините? ето тук е цялата хронология как е станал частен – със съдействието на всички управленци от 2002 г. насам: https://prodadenpark.org/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b8-%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%b8%d1%88-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba-%d0%b2-%d0%bd%d1%8f%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%be-%d0%bb%d0%b5%d1%81%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d1%82%d1%8a/
      искането е преразглеждане на ОУП, връщане на статут за озеленяване и тогава отчуждаване

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина