АктуалноГрадътНовини

Предстои стартът на реконструкцията на Дондуковата градина

Първият обществен парк на България ще има повече зелени площи  

Предстои да започне ремонта на Дондуковота градина, обяви днес по време на посещението си в Природонаучния музей кметът на града Здравко Димитров.

Подробности по проекта съобщи кметът на район Централен Георги Стаменов, чиято администрация движи процедурата.

Очаква се в самият парк да има и арки от рози за влюбени двойки, които желаят да имат  ритуал по бракосъчетание на открито.

“’До месец и половина трябва да има избран изпълнител, ако няма обжалване на процедурата. След това на 6-месечието може да бъдат отпуснати средства от Общинския съвет и на есен да започнем”, коментира етапите райкметът Георги Стаменов.

3, 5 млн. лева е стойността на строително-монтажните дейности. Предвижда се възстановяване на беседката зад Природонаучния музей, където навремето Йосиф Шнитер е чертал първите градоустройствени планове на града. В нея са се взимали една част от важните за града решения, напомни Стаменов.

На този етап кметството на Централен разполага със отредени 200 хил. лева за процедурата. В рамките на 2021-ва ще се надява на около милион от останалата сума, а сл.г. отсатъка, за да се навакса със дейностите.

Реконструкцията предвижда сборищен център, увеличаване на зелените площи и намаляване на трайните настилки, както и възстановяване на част от остарелите дърветата.

Паркът ще бъде ограден, а работното време на градината ще е от 6 сутринта до 11- 12 часа вечерта със свободен достъп и контрол, за да може да се гарантира опазването ѝ, обясни Георги Стаменов.

Предвидено е видеонаблюдение.

Напомняме, че утре Район „Централен“ отбелязва Деня на Земята с почистване на Данов хълм.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

9 коментари

  1. Тук користта прозира от километри.
    Хората трябва да разберат, че ако искат да
    им е добре трябва да отстояват гражданските си права. Ако няма някакво обединение от гражданите, да им изиска обяснение кой предлага и защо този ремонт а в същото време Стария Град все още да е зле, никой не би ги спрял да я направят след това на лунапарк.

    1. Забелязваме такава „особеност“ в ПодТеЛето, как изтървани полит-НЕ-коректни („шчекотливи“ им казаха комунистите с българоСъвецко възпитание) ТЕМАТИКИ своевременно биват свалени / изчезнати / затрити от Лицето на Сайта.
      И по възможност и от Паметта на Града и от Фниманието на Гражданството.
      300 милиона, 305 =издребнявате! Много ПОВЕЧЕ мога да изкльопам! Не само в Росенец, в Барселония, ами у МонтеКарло цели Чифлици ша спретна, с папийонки на слугите!
      Е те тако се крЕ’пи ВЛАСТТА!
      (А Белене де, а …ГУЛАГ!)

  2. 300 милиона лева?Златни дървета ли ще слагат.Или златни алеи,пейки,бесетки?Една трета или 100 милиона ще стигнат за 10 парка.Срам и позор.крадливи и алчни хора.Не се ли наситиха??Всеки занимаващ се със строителство може да прецени колко ще струва всичко.Защо мълчим и до кога???????

    1. Внимателно четете, милионите не са 300!
      Кому са потребни тия измислени измъчени начинания, след като градината си е хубава каквато Е. А и преправяна многократно по всевъзможни прищявки да замяза на стара „разхубавена“ фльорца. Еле пък като я заградят околовръст с „огради“ ли, с ДУВАРИ ли, да не би населението да припари . . .

      1. Намирисва някакси на ПРИВАТИЗАЦИОННО ЩЕНИЕ тая разноска.
        След като похарчат МАЛКО милиончета от нашите ще я цуне некой по-здрав другар я от Дюбайско, я от Сръбско или Барселонско. НЕма начин ли? Законен начин и за Сарая на Бетономорието да не би да е имало, за Държавната Граница, за БРЕГОВАТА ЛИНИЯ? За колегата Меди?
        Може и да грешиме, де…

  3. Някога обществените паркове са били с огради, за да не влиза в тях простолюдието. Така са направили и у нас след Освобождението. Подражавайки на Европата. Преди това паркове не сме имали. После оградите са изчезнали. Тази бъдеща ограда обаче има друга цел, да увеличи цената на обществената поръчка.

  4. В АНТИЧНАТА ДЕМОКРАЦИЯ АМФИТЕАТЪРЪТ е бил безплатен и общодостъпен, по принципа „Хляб И Зрелища“ за Демоса. В Древния пък и ВЕЧЕН Град (майно-льо,цел свет си мислеше че Вечният Град е РОМА, Рим, ама ний ги надцакахми!) ние сме го „защитили“ с просташка махленска търгашеска тараба, решетка, за да късаме билетчета и да печелим Сухо. Искаха дори да покрият с непрозрачна мушама, да не можели „гратисчии“ да надничат. Така че:
    „…Паркът ще бъде ограден, а работното време на градината ще е от 6 сутринта до 11- 12 часа вечерта със свободен достъп и контрол, за да може да се гарантира опазването ѝ…“ сещате ли се как да си го превеждате на прост Език Свещен? А?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина