АктуалноГрадътКултураНовини

Новата ГХГ: Чудесна, но недовършена сграда, хаотична експозиция

Липсваща логика в подредбата, куп пропуски и неточности в надписите и текстове от Уикипедия се набиват на очи в експозицията

Екипът е дружелюбен, ремонтът на сградата е прекрасен, но пък недовършен – пътят за инвалиди е недостъпен от кал и строителни материали

На 15 май 2019 година започна ремонтът на сградата на Постоянната експозиция на Градската художествена галерия – Пловдив. Преди няколко дни тя отново стана достъпна с шумно откриване наново, но какво всъщност има в нея след ремонта за 1,5 млн лева?

Прекрасна реставрация и отлични помещения, недовършени части

Обновената сграда е реставрирана прекрасно. Забележки – или дискусии – по дадени решения могат да се правят, но генерално новата изложбена площ е чудесна, а сградата е запазила и отвън, и отвътре автентичния си почти 150-годишен дух.

Самата сграда отвън изглежда отлично и няма нужда за дебат. Пространството около нея предизвика спорове – големите стълбища донякъде не отговарят на духа на Стария град с неговите малки дворове. Старата ограда на Девическата гимназия бе премахната за парадното стълбище в момента. Според едната гледна точка старият двор трябваше да бъде запазен в съзвучие както с останалите сгради, така и с автентичността. Според другата – тази важна сграда трябва да бъде акцентирана в ансамбъла на Стария град, а вече имаме различни прецеденти през годините с такива големи мащабни пространства, например – стълбището пред катедралния храм „Успение Богородично“. Спорен, за някои, е и материалът от стълбите – повече използване на автентичен камък би се свързал повече с околната среда в архитектурния резерват.

Лошо впечатление прави недовършената част – плавният подход за хора с увреждания от улица „Стоян Чалъков“ към аварийното стълбище. Вероятно там се планира павиране, но в момента този подход е кален, с натрупани строителни материали и стърчащи железа.

Всъщност срокът за изпълнение на ремонта бе 290 дни – малко под 10 месеца. Сградата трябваше да отвори през март 2020 година, преди старта на ковид пандемията. В действителност ремонтът продължи 1066 дни – над три пъти повече. Това огромно забавяне така и не бе обяснено, а никакво „гонене на срокове“ не може да бъде оправдание в случая.

Произволна подредба без никаква логика

Ако пропуските в строителната част можем да ги пренебрегнем, гледайки прекрасната сграда, то в подредбата на експозицията и надписите странностите и бързите необмислени решения са далеч повече. А текстовете са фундаментално важни, когато говорим за музейна (постоянна) експозиция – това е неразривна част от историческия разказ, който тази експозиция предлага.

Единствената частична логика, която може да проследим в трите етажа на експозицията е някаква хронология – игнорирайки партерния етаж (в него, неясно защо, са подредени японски гравюри – чудесно наследство, но защо пловдивската експозиция започва именно с това?), първият е с изкуство от XIX век и първата половина на XX век, вторият – с изкуство от втората половина на XX век, а третият с най-ново, съвременно изкуство. Уж.

Късни творби на Златю Бояджиев са подредени сред рисувани 40 години по-рано работи на Перец, Лавренов и Рилски

Тази подредба обаче не е спазена и творби от различните периоди се появяват напълно хаотично в различните етажи. В коридора на първия етаж има множество работи от 50-те, включително и картина на Васил Бараков от 1972 година. В последното помещение сред ранни творби на пловдивската група – Давид Перец, Владимир Рилски, но също Владимир Димитров – Майстора има и група работи на Златю Бояджиев от неговия втори период – от 60-те и 70-те, без никаква логика със заобикалящите го творби. Е, ако стаята е „пловдивска“ – какво търси там Майстора?

На втория етаж пък редом до работи именно от 60-те и 70-те, неясно защо, се появява картина на Георги Богданов от 1933 година. Няма никаква логика тези картини да се подреждат напълно произволно по етажите – при това без никакви текстове и обяснения за посетителите.

„Циганка“ от Георги Богданов от 1933 година е заобиколена от творби от половин век по-късно

Различните помещения също са подредени без особена логика. По стаите виждаме едни до други пейзажи и портрети, исторически сюжети и алегории, от несвързани никак едни с други автори, творили понякога в различни периоди.

Алегории, исторически сюжети и портрети подредени без логика

Подредбата по размер също понякога е неадекватна. Няколко от най-големите творби в колекцията на ГХГ са подредени в най-тесните помещения: в коридора на първия етаж, където е невъзможно да бъдат обхванати с поглед, както и две огромни платна – на Златю Бояджиев и на Кирил Петров на стълбищата между етажите, където няма как да се погледнат на нивото на очите и посетителят трябва да ги гледа от стъпалата на стълбищата. А това са едни отлични пространства за въвеждащи и информационни текстове или дизайнерски решения, ако изобщо по стълбите и коридорите изобщо се поставят неща.

пловдив градска художествена галерия

Фрапиращи грешки в надписите и „мултимедия“ на ученическо ниво

Най-фрапиращо е отношението към надписите. Картините, просто закачени по стените са прекрасни, но повечето посетители без задълбочен интерес или добро образование по темата няма как да гадаят коя творба на кого е – затова и надписите и техните години са изключително важни. Такива в повечето случаи липсват.

Най-шокиращият е случаят с надпис към картина на Давид Перец, датирана през 1906 година – когато всъщност художникът е новородено бебе.

Безчет са останалите картини, в които годината на създаване е повече или по-малко четима на самото платно, но тя не е извадена на надписа към нея.

Някои от картините – например „Голгота“ на Борис Денев – са монографирани и публикувани с известна година, но също нямат такава на надписа в пловдивския музей на изкуството.

Легендарната „Голгота“ на Борис Денев е рисувана през 1924 година, но това не може да го разберете в галерията

Някои от творбите пък изобщо нямат надпис – като работата на Васил Стоилов на входа на експозицията – сам по себе си станен избор, неясно защо с такъв акцент върху този превъзходен, но нямащ нищо общо с Пловдив, автор.

На фона на тези детински пропуски това, че надписите всъщност са разностилни, на места с текст върху стената, на места на стикери (които сериозните галерии вече не ползват дори за временни изложби, камо ли за постоянна експозиция); това, че текстовете върху стената са на 30-40 см от пода и повечето хора трябва да се навеждат, за да ги четат; това, че някои от стикерите вече се разлепят – всичко това, скандално за една нормална галерия, тук можем да го приемем за бял кахър и дребнотемие.

Аматьорски опит за въвеждане на мултимедия в експозицията са и два екрана, поставени близо до картини на Златю Бояджиев и на Иван Мърквичка. На тях са инсталирани програми, в които можем да прочетем биографията им или да разгледаме творби, които не са в експозицията. Усилието, положено за тези текстове обаче е минимално: текстът за Златю Бояджиев е на практика копи-пейст от статията му в Уикипедия (вече и в средните училища не приемат такива домашни работи, камо ли в храма на изкуството); текстът за Мърквичка е преразказ с копирани изречения от сайта „Българска история“ – bulgarianhistory.org.

Текстът за Златю Бояджиев е копие от уикипедия (https://bg.wikipedia.org/wiki/Златьо_Бояджиев#Биография_и_творчество)

Това са приемливи текстове, без фактологически грешки, но да се представя това в 2022 година като нещо интерактивно, е обида към всеки човек под 60 години със собствен смартфон. Галерията трябва да е уникално място, което да те привлича – да идеш там, защото няма къде другаде да получиш същите преживявания. А не да бъде място, което ти предлага информацията, която намираш при първия клик в гугъл.

Всичко това можеше да бъде избегнато – с по-прозрачно поведение на Градската галерия

Безспорно е, че в ГХГ-Пловдив има превъзходни произведения, много от които са легендарни за цялата история на българското изкуство. Повърхностното и провинциално отношение към тях, обаче, е недопустимо и трябва да бъде поправено час по-скоро. Всички по-дребни и по-големи грешки можеше да бъдат избегнати още преди откриването.

Част от тези неща, разбира се, са дребни неточности. Ясно е, че някой е объркал годината на раждане на Давид Перец с годината на създаване на картината „Из Смолян“. Но от дизайна, през печата, до откриването за българската общественост, някой трябваше да забележи тази грешка и да я поправи. Отварянето на галерията за всеки един пловдивчанин – припомняме, с две години закъснение – трябваше да бъде перфектно и изпипано до последния детайл.

Мънички картини са закачени на 3-4 метра височина и посетителите се измъчват да ги видят

Една разходка на група външни за галерията експерти, както се прави в цивилизованите държави – преди откриването, щеше да открие всички тези неточности. Да припомни на екипа на галерията да сложи надписите на буквално десетките картини в експозицията, датирани, но представени без година; да припомни за монографираните картини; да уточни грешките при надписването на техниките на някои творби. Да проведе дискусия защо миниатюрни работи са поставени на 4 метра височина. Да разбере, евентуално, каква е логиката да не се следва никаква хронология или никаква тематика в почти всички зали. И още куп въпроси, които всеки посетител би си задал, би се зачудил, но не би получил никакъв отговор.

За най-дясната творба на Владимир Димитров – Майстора няма никакъв надпис

И все пак доста от нещата в новата Постоянна експозиция са положителни. Сградата е отлична. Хората са дружелюбни. Работното време е адекватно. Осветлението е добро. Всичко това ще създаде добро впечатление на всеки посетител – но Пловдив ще продължи да има провинциално подредена галерия, която може само да завижда на колегите си в Казанлък, Разград или Кюстендил.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

15 коментари

  1. Вижте си FB страницата, колко малко последователи и никакъв PR, според мен. Има линк за уредничките с видео от BNT,, което не се отваря, заради некадърност споделен линк, според мен

  2. Браво на автора! Посетих галерията в събота и съм напълно съгласен с всяка дума написана от него. Дори и за лаик е очевиден хаосът в подредбата. И аз забелязах, че има големи картини в тесните коридори, които изобщо не могат да се разгледат. Същевременно има големи празни места в залите. За надписите е точна така, както го е написал. Японските гравюри са много хубави, но мястото им изобщо не е там. Като цяло остава впечатлението за прибързана работа. Дано по-късно да преподредят експозицията.

  3. Ей, много злоба се излива по повод статията. Едва ли авторите на коментарите са посетили експозицията на ГХГ. Важно е да се оплюва и омаловажава по просташки начин. Поредните тролове!

  4. Айде, доста бързичко скалъпихте статийката, господин Каракалинка! Грозни снимки и злостно набързо нахвърлено четиво 🙂 За следващата статия пожелавам повече старание (поне две години)!

    1. К’ви две години, к’ви пет лева – тоя се произнася и обсъжда и присъжда по всякоя керемида, къща, постройка, паваж (с изкл. на Джамбаз Тепе) – по всяко време, без да го питаш.

      Отърване няма. Съдба. Такива времена … (културното министърче, а?)

      ((Ти си героиня, ма, изглежда си ПРОЧЕЛА ТВОРБАТА?))

    2. Вие да не сте калинка на заплата към културния отдел на общината, та така яростно плювате. Явно някой не си е свършил работата както трябва или не е квалифициран за тази длъжност. А снимките сами по себе си не може да са грозни, ако не отразяват грозна действителност. Аман от пишман академици, професори, тролове и долни лизачи! Пишете компетентно по фактите без личностни нападки и обиди!

  5. До Относно Заглавието КараКАЛИНКАво:
    Пак ли ти говорят от Космоса или ли си пропуснал да вземеш хапчетата си. Пийте ги тези лекарства редовно, нищо че вредят на мераците. Ако прочетеш какво си написал, сигурно и ти няма да разбереш за какво иде реч. Мисъл няма, само плюнки, а някой си мисли, че е имал полюция. Не, то винаги си е било изцапано. А архитекта отдавна не е между живите, но творенията му се ценят и са станали част от прекрасния ни град.

  6. Много ги разбира милото хибридно студентче от НБУ (недоучило) та ни ощастливява честичко с едни напоителни поучения, които са многословни словоизлияния и богато илюстрирани с майсторски фотоси. ЛауреЯтско равнище.

    Четете, ако си нямате работа!

    1. От самия ти ник се вижда, че си въздухар и трол. Кое от написаното не е вярно. Момчето дава безплатни съвети, но и оценява обективно положителните страни. Ще добавя, че централното външно стълбище е отвратително направено. Надявам се, че ще го довършат или оправят. А Вие Акад. Проф сигурно сте виждали галерията само по снимките на удобните пловдивски сайтове или на Google Earth.

      1. Малко възражение само по заглавието от КараКАЛИНКАта, понеже текст от тоя разбирател не четем, не е здравословно:

        „Новата ГХГ: чудесна, но…“

        В белите държави (пък и в някои от многобройните ЕСК-та = ЕвроСтолици) който не е положил изпитите и не си е получил ОЦЕНКИТЕ, задължителни за компетентност и ПРАВОСПОСОБНОСТ в някое поприще – няма право да раздава ОЦЕНКИ. Има логика сякаш, която …не важи в някои медии. Собственик бил на „архитектурна“ Фондация = ах, сестро! Какви времена настанаха, бе Наско Атанасов / МК…

        Към архитекта, поръчал възхвала от КараКАЛИНКА (поради изгодна тарифа ли?) малка препоръка: не си струва, има обратен знак, вместо „похвала“ става освиркване. Даже забранявай да те коментира тоя!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина