АктуалноГласовеЖивотЗабавлениеКултураМненияНовини

Михаела Каменова: Животът ни е даден, за да му се радваме

Михаела Каменова гостува с вълнуваща изложба от скулптури и картини „Безвремие“ в галерия „Aeterna”. Експозицията бе подредена в ранния следобед днес – 30 септември. Заради противоепидемичните мерки откриванията на изложби вече не са това, което бяха. Репортер на Под тепето бе сред първите посетители и разговаря с твореца в двора на БезистенЪ, буквално 10 минути, след като е подредила експозицията. Около нея са двама-трима от студентите ѝ*, които са помагали. Това е втора самостоятелна изложба за Михаела Каменова. Първата е била преди няколко години в София. Всички ценители ще имат възможност да се срещнат с авторката, която ще бъде в арт салона до 19 часа.

 

Започвам разговора ни отзад напред. Питам има ли да каже нещо, което досега не са я питали в интервю, което иска да каже.

“Най-хубавото е, когато си правиш работите да се забавляваш. Има един софийски скулптор- Георги Донов, той все ми казваше “Живей красиво”. Почвам все повече да се убеждавам, че животът ни е даден, за да му се радваме, а не да се напрягаме и само да търсим някакви цели, без да осъзнаваме какво ни се случва и да си го живеем като хората. Все повече започвам да се замислям, че трябва да живееш красиво и да се радваш на живота.”

В Пловдив Михаела показва скулптури, които определя като преход от нейната дипломна работа в Академията на тема “Тълпа” – представлявала човешки фигури, които преминават от едно пространство в друго.

Допълва, че тогава не била доволна от резултата. Тогава работела основно с метал. Вмята на шега, че тъй като е Каменова се оказало, че ѝ е много приятно да работи и с камък.

На въпроса “не е ли скулптурата мъжка територия в изкуството” отговаря с убеждението, че има чалъми за всичко.

“Не е нужно толкова трудно да става. В работата с тези материали намираш твоя по-лесен начин.”

В Пловдив показва творби, които определя като “по-малки” и признава, че я влече големият формат. Нарича ги “мечтателски”, пространства между ситуации и хора – такива, че всеки си представя негова ситуация от живота.

“Едни човечета, малко замечтани, други тръгват нанякъде, не стигат до никъде, трети са целеустремени.”   

“Картините по стените са едно завръщане към това, че завърших “Живопис” в Художествената гимназия, а в Академията бях метал.”

За изложбата:

Безвремието е състояние, когато или няма време или ни се струва, че го няма, че е спряло. Цикълът творби, които представям са създадени на базата на емоционални състояния, душевни преживявания и чувства, отражения на действителността, пречупени през въображението. Скулптурите и картините в тази изложба, пресъздават различни ситуации, някои по-динамични, други създаващи чувство за инертност. От една страна, имат за цел да отразяват ежедневието ни, представено чрез човешката фигура, която е вглъбена, съзерцателна, питаща, мислеща, търсеща, от друга страна, дават усещане за измислена от съзнанието представа за нещо, преживяване, впечатление или случка, което в момента не е в обсега на сетивата.

Материалът използван за скулптурите, камък и метал, допринася за оформянето на тази въображаема реалност. Камъкът е използван почти необработен, реален, действителен, а металът е претворен в силно стилизирани човешки фигури. Картините са експресивни, в тях реалността отстъпва място на измислицата.

За автора:

*Михаела  Каменова е родена в София на 2 декември 1989 г. Завършила е НУИИ „Акад. Илия Петров“ и НХА със специалност „Метал”. Хоноруван преподавател е в  Академията в катедри: „Метал“ и Резба“ по дисциплини „Компютърно проектиране“ и „Техника и Технология“. Каменова е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. От  2014 г. Е член на Съюза на българските художници, а от  2011 г. –  член на FIDEM /International Art Medal Federation/. От 2009 г. активно присъства в художествения живот на България, има редица награди на различни авторитетни конкурси.  Има множество самостоятелни и съвместни изложби в България, Словакия, Сърбия, Дания, Германия.

Награди:

 – Първа награда за сребърна възпоменателна монета „Дряновски манастир“, БНБ, 2018

– Награда за млад автор, Девето международно биенале на малките форми Плевен 2018

   2017 г., 2016 г., 2014 г. :

– Награда за млад автор, ХХII, ХХI, XIX годишна изложба на художниците от район „Изгрев“, София, 2013:

– Втора награда за златна възпоменателна монета „Св.Пророк Илия“ БНБ

– Награда за млад скулптор „Интернационално биенале на Хумора и Сатирата в Изкуствата“ Габрово, 2012

– Първа награда за златна възпоменателна монета „Св. Св. Константин и Елена”, БНБ.

 

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина