Вижте разликата
Установено е, че всяка година процентът на храната, която се изхвърля, без да се ползва, заради сроковете върху опаковките, нараства значително
Датата върху опаковката невинаги означава срока, в който е безопасно да консумирате даден продукт. Ето защо масовото бъркане на понятията „най-добро до” и „годно до”, води до изхвърлянето на купища храна, годна за консумация. Такива данни се посочват в доклад на Националния съвет за защита на природните ресурси в САЩ (NRDC) и експерти по законите за храните от Харвардския университет.
Гледайте и надписа, не само датата
Установено е, че всяка година процентът на храната, която се изхвърля, без да се ползва, заради сроковете върху опаковките, нараства значително. Затова е добре да знаете разликата в надписите на етикетите. „Най-добро до” всъщност означава докога хранителният продукт е годен за ядене. Това не се отнася нито до риска от хранителни отравяния, нито до евентуални инфекции, сигнализира единствено за периода, в който даден продукт е най-свеж и качествен. Някои храни обаче наистина имат „срок на годност”. И това уточнение се поставя върху особено нетрайни храни – например, прясна риба, прясно месо и други. Спазвайте този срок и инструкциите за съхранение, защото консумацията на подобни продукти след изтичането му може да доведе до хранителни инфекции.
Някои правила
Повечето риби и морски храни издържат около два дни в хладилника (малко повече, ако са сготвени).
Плодовете и зеленчуците издържат близо седмица.
Ако е пастьоризирано, млякото издържа около седмица в хладилник.
Сирената и маслото са дълготрайни продукти и могат да издържат до три-четири месеца, ако се съхраняват правилно.
Източник: активни потребители