АктуалноГрадътИзбор на редактораНовини

КАБ против инженеринга за строеж на Математическата гимназия

Камара на архитектите в България и конкретно пловдивският клон за пореден път се изказват против порочната практика за възлагане на инженеринг на изграждането на важен градски проект, в случая – Математическата гимназия. Както е известно, предстои изграждането на нов корпус на престижната школа. Припомняме, че Обявиха поръчката за новата Математическата гимназия на 24 септември т. г., като проектът е на стойност 29 750 000 лв. и трябва да бъде напълно завършен след около три години. Както ви съобщихме КАБ обжалва процедурата за обществена поръчка с жалба на 7 октомври – Обжалване спира поръчката за нова сграда на МГ-то в Пловдив.

Само ден по-късно по същия начин местната власт е възложила и строителството на нова сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“.

Арх. Чавдар Тенев от КАБ – Пловдив обяснява в своя позиция, споделена пред „Под тепето“, че правилният подход трябва да бъде архитектурен конкурс.

Ето и цялата позиция на КАБ и арх. Тенев:

Камарата на архитектите в България категорично се противопоставя на един много порочен модел, наречен „инженеринг“ за възлагане на обществени поръчки за изграждане на важни обществени сгради. Така беше възложена обществена поръчка за построяване на бъдещата Математическа гимназия, за която КАБ обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията с жалба, внесена на 07.10.2024г. Предварително бяхме информирали общинските власти, че този модел е неприемлив и бяхме препоръчали, той да не се прилага, а да се обяви конкурс за архитектурен проект и след това да се възложи обществена поръчка за строителство. Въпреки това общинските власти не се съобразиха с нашата препоръка, която е изцяло в интерес на обществеността.

Сега установяваме отново, че е обявена по същия начин – „инженеринг“ обществена поръчка за друг важен обект, а именно „Изграждане на нова сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“. Поръчката е обявена на 08.10.2024г., като видимо общинските власти въобще не са се трогнали от тревогите, споделени от архитектурната гилдия, в лицето на Камарата на архитектите в България. Това ще бъде обсъдено с Централното ръковоство на КАБ и най-вероятно отново трябва да се реагира официално.

За по-голяма яснота първо ще обясня как би трябвало да се проведе поръчката за изграждане на такъв важен обект и след това ще обясня пороците на тъй наречения „инженеринг“.

Правилният подход е първо да се проведе конкурс за архитектурен проект. Общината да избере най-добрия проект от конкурсните предложения и по този проект с обществена поръчка да търси строител за неговото изпълнение. Така строителите биха се конкурирали на базата на едно и също проектно решение и техните оферти биха били реално сравними. При „инженеринга“ първият етап, а именно архитектурният конкурс за проект се избягва и директно се преминава към избор на изпълнител. При този начин на възлагане на обществената поръчка, строителят трябва да изработи и проекта на сградата. И в крайна сметка Общината ще получи сграда, каквато е измислил строителят без преди това, тя да е имала избор.

Ето с това сме категорично несъгласни.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. Какво очаквате да построят крадците на герб??? 90% от сумата с инжинеринга ще отиде в джоба им …защото ще се разберат предварително с единия кон, който ще спечели нагласената поръчка…

      1. Може и да не е калпав, обаче едно е да се стараеш да спечелиш конкурс в конкуренция с останалите, съвсем друго да обслужиш строителя, за когото най-важното е да спечели. По възможност с по-малко усилия.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина