АктуалноГласовеЖивотИзбор на редактораМненияНовиниОбразование в Пловдив

Фотографът Александър Богдан Томпсън: Как да не бъдем смомби

Колко са смомбитата в България? Безброй! Вероятно все втори отговаря на диагнозата на този най-разпространен вирус, който се придава по технологичен път. Един фотограф от Пловдив тръгва не да брои смомбитата по улиците, а да се опита да популяризира думата и онова, което се крие зад нея.

Смомби произлиза от смартфон и зомби. Това е термин, който идва първо от Америка, а постепенно навлиза и у нас през Западна Европа.

Вече се ползва много сред младежите, предимно на майтап, но всъщност в тази дума има голяма истина. Вторачени в екраните на телефоните си ние се превръщаме в зомбита, намираме се в един съвсем различен свят извън реалния. Ставаме нечовеци”, сигурен е фотографът на Опера Пловдив Александър Богдан Томпсън.

Това безкрайно скролване из социалните мрежи е губене на време. Но не само. Губим и енергията си за нещо толкова ненужно, което нищо полезно не ни носи”, допълва той.  

Александър разработва сайт social-effect.net, посветен на ефектите от социалните медии върху обществото. „Реших да се захвана с тази инициатива, защото ме плаши бъдещето на всички подрастващи, които прекаляват с използването на телефоните и най-вече родителите, които гледат как децата им използват тези технологии от сутрин до вечер. Най-често заради едното удобство. Занимавайте децата си, обръщайте им внимание, играйте и си говорете с тях, а не им бутайте телефони в ръцете заради вашия личен комфорт”, призовава родителите Александър Богдан Томпсън.

Чрез портала, който вече е активен, той призовава всички, които искат да работят за тази кауза, да се свържат с него, за да бъдат обединени усилията на повече хора. Смята, че в училище преподавателите трябва да имат специално отделено време, в което да обясняват на децата как да работят със смартфон, какви рискове крие той заради нереалните светове, които отваря.

Основната му кауза са училищата. Александър Богдан Томпсън иска да успее да убеди родителите да дават на децата си телефон без интернет и без технологични екстри в училище. Фотографът смята, че когато подрастващите имат еднакви мобилни апарати, които не им дават достъп до социални мрежи и интернет, те ще станат креативни, ще се забавляват и спортуват в двора на училището, а няма да заравят носове в екраните на мобилните си смарт устройства.

 „Нека помогнем на нашите деца да не се изгубят в социалните медии”, апелира фотографът на Операта.

Иска да убеди директорите, преподавателите, родителите да говорят много повече за проблематиката от ползването на смартфони и социални медии, които определя като  много опасни за подрастващите. Смята, че детето трябва да се докосне до смартфона на по-късен етап в живота си.

Той не спира да работи с въпроса с дъщеря си, която е на пет годинки и все още няма мобилно смарт устройство в джоба.  Заема се с каузата след личен експеримент да изкара един месец без социални мрежи и смартфон.

Как се е чувствал в този период? Дали се живее по-добре, по-истински и по- свободно без социални медии и безкрайна интернет комуникация? Научете от разказа на Александър Богдан Томпсън пред камерата на оператора Божидар Дойчев в поредния епизод на „В Капана” на Под тепето.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

  1. Най-попyлярното и eфeктивно сpeдство за отслабванe в света блокиpа апетита и човек отслабва без усилия. Сега няма нужда да ходите на диeти, да ходите на фитнeс, да се измъчвате от глад. Помага на абсолютно всички, пpосто опитайте и завинаги ще забpавите за излишните килогpами. Ето това лeкаpство:–- https://use.my/ketoex

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина