АктуалноНовини

Добри тенденции отчете НОЩ

Вентилациите на моловете били много модерни и няма нужда от притеснения

Мутафчийски с прогноза: Бъдещето ще покаже. Всички сценарии които четете са възможни

В България трети пореден ден се наблюдава, че има повече оздравели от коронавируса, отколкото заразени и това е много радостна тенденция. Това коментира шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

„Броят на излекуваните вече трети ден е по-голям от броя на новозаразените“, съобщи професорът.

Той отчете и друга добра тенденция: че заразените и настанени в болнични заведения са под 300 човека, пак през същи период за три дни. Генералът си пожела хубавите тенденции да се запазят и да стават все по-добри.

В Европа, като цяло, също се наблюдава добра тенденция под 1000 заразени за ден.

От друга страна от една седмица има обръщане на тенденцията мъже/жени. За тези 7 дни жените са повечето заразени, в сравнения с броя на мъжете, а преди това бе обратното. Това се наблюдава и в други европейски страни, отговори ген. Мутафчийски на журналистически въпрос.

„Цифрите са цифри, фактите са факти. За своя първи етап мерките у нас изиграха своята роля. Лекарите не се уплашиха, и хората които организираха процеса на снабдяване не се уплашиха. С взаимна мобилизация и преструктуриране на производство, успяхме да се справим в онзи момент,“ коментира за пореден път предприетите мерки шефът на Щаба.

Благодарение на тези мерки, а може би и на други фактори България е пощадена, заяви Мутафчийски.

39 проби с положителен резултат за 24 часа в цялата страна

Генералът поздрави специално и медиите за обективно отразяване.

„Защо отпуснахте това, защо не отпуснахте онова?“ Този въпрос в момента не е точен. Ние вървим по график на постепенно отпускане на мерките. След всяко разхлабване се прави анализ, преди да се предприеме друго.

Физическа дистанция, поддържане на лична хигиена, дезинфекция на помещения и повърхности – тези мерки ще си останат за дълго след нас, коментира ръководителят на ВМА, той честити честит именния ден на Елена Николова – социална слаба, дългогодишна пациентка на болницата, която дарила 25 лева за персонала.

На въпрос каква е неговата прогноза за лятото ген. Мутафчийски отговори така: „Бъдещето ще покаже. Вирусът все още крие повече неизвестни, отколкото известни. Ако се добие групов имунитет, а той се добива чрез задължителна ваксинация, това е най-добрия сценарии.

Съществуват всякакви сценарии и всички сценарии, които четете са възможни. Никой не може да каже по какъв сценарии ще се развие бъдещето. Ако трябва да кажа едно нещо, то ще е препоръката на СЗО: Не е време да празнувате, а да бъдете внимателни. Това е правилното поведение.“

Той коментира и променената част от заповедта на министъра на здравеопазването за принудителното лечение на хората над 60 години.

„Много е хубаво, че задавате този въпрос, защото има една тънкост. Принудата бе за болниците. Схващате ли разликата?! Четох заповедта, защото това е рисков контингетн, който е най-застрашен от смърт.“

Доц. Тодор Кантарджиев коментира генетиката на вируса, като отбеляза, че в момента има 4 щама на световно ниво, които се изседват.

„Щамът, който беше в Китай е мутирал, има втори модел. Трети генетичен модел е в САЩ и четвърти в Европа. Това е много важно, защото генетичният модел е интересен и от изследването му се взимат данни за анализ и се правят мерки.“

По думите му, първите, които са внесли заразата у нас са от курортите в Западна Европа, като хванем техните щамове ще сме наясно с какво си имаме работа, за да работим по ваксина.

От НОЩ отбелязаха, че проверките на климатичните системи на моловтете са приключили само с няколко предписания. Те са показали, че вентилациите на търговските центрове са много модерни и няма нужда от притеснения.

Мутафчийски отбеляза, че националната информационната система, която точита данните, не е много точна и се работи по подобряването ѝ. „Има няколко лица, които не фигурират в нея през месец април.“

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина