АктуалноЗабавлениеКултураНовини

Десетки майстори ви очакват в Етнографския музей – ВИДЕО

Седмицата на традиционните занаяти предлага демонстрации, работилници за малки и големи, беседи и базар – ГАЛЕРИЯ

С пресъздаване на традиционния за Еньовден ритуал – Еньова буля, талантливите деца от Фолклорния танцов ансамбъл „Иглика“ към Център за подкрепа за личностно развитие на Общинския детски комплекс дадоха началото на 16-ата Седмицата на традиционните занаяти, която се провежда в двора на Регионален Етнографски музей  в Стария град на Пловдив.

Репортер на Под тепето ви направи съпричастни на откриването с видео на живо в страницата на медията в социалната мрежа Facebook.

Пред десетките пловдивчани и гости на града, изпълнили двора на Куюмджиевата къща, за празника Еньовден, направата на венци и напяването на китки с Еньовата буля, както и за майсторите – участници в изложението разказа Грозделина Георгиева, която е уредник в РЕМ – Пловдив от 2007 г., завеждащ фонд „Занаяти“.

След нея по традиция най-възрастният майстор от Задругата – ножарят уста Кирил Коликов гръмна със старинен пищов и благодари на присъстващите пазители на традициите живи.

Тази година акцентът в Седмицата е поставен върху древния и красив занаят плъстене. Всеки ден посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни майстори-плъстари, които ще демонстрират своите умения, ще обучават малки и големи, и ще предлагат своите ръчно изработени изделия.

 „Благодаря ви, че създадохме заедно традиция и всяка година от Еньовден до Петровден – в слънце и горещина, в дъжд и градушка, ние пак сме тук, от 2007 година до днес. Видно е, че вече няма място в двора за всички желаещи да участват, но както казват „сърце да е широко“, каза домакинът доц. д-р Ангел Янков, който благодари специално на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО за подкрепата и партньорството в организирането на Седмицата, както и на редица други инициативи на музея.

Доц. Янков покани присъстващите и на откриването тази вечер в 18 часа на националната изложба „Българските плъсти – послание от древността“, включваща плъстени килими от цялата българска територия с участието на шест музейни институции. Тя има за цел да покаже богатството и разнообразието на традиционните плъстени изделия, както и тяхното значение в българската култура и история.

„За нас е чест да сме партньори и бих искала да отбележа, че без работата на хора като Ангел Янков, Грозделина, целия екип на РЕМ – Пловдив, нашата мисия би била изпразнена от съдържание. Благодаря ви! Специално благодаря на Ангел Янков за това, че в разломните времена на обществена, социална и обществена криза той успява да събира различните културни институции и хора, да ги обединява, да разширява полето на дейност, да прави връзката между стари и млади. Успява да използва културата като притегателен център за диалог и хармония“, каза д-р Ирена Тодорова.

„Благодаря на Ангел Янков и Гроздалина Георгиева, че ни направиха част от този празник. В едни разломни времена, директорът на Етнографския музей в Пловдив успява да събере различни майстори, представители на различни институции, да привлече младите. И всичко това със средствата на културата, диалога, хармонията“, каза изпълнителният директор на Регионалния център на ЮНЕСКО д-р Ирена Тодорова.

Седмицата на занаятите продължава до неделя с богата съпътстваща програма.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина