Архивите разказват: Никола Генадиев – основател на първия траен ежедневен български вестник след Освобождението
Генадиев е от онези редки българи, които са с противоречива репутация в обществото. Бил е деец на Съединението, доброволец в Сръбско-българската война, юрист, издател, журналист и депутат. Името му се свързва с няколко корупционни скандала
На 1 декември през 1868 г в град Битоля е роден Никола Иванов Генадиев – журналист. Завършва основно образование в родния си град. През 1876 г. семейството му се премества в Пловдив, където през 1885 г. Генадиев завършва Пловдивската мъжка гимназия. Взима участие в Съединението, а след него по време на Сръбско-българската война е доброволец в отряда на капитан Коста Паница. През 1891 г. завършва право в Брюкселския свободен университет, след което работи като адвокат и журналист в Пловдив.
Заедно с брат си Харитон основава вестник „Балканска зора“. Първият траен ежедневен български вестник след Освобождението. Излиза в Пловдив от 1890 до 1894 година и от 1 до 4 октомври 1900 година. От 1892 г.
Редакцията на „Балканска зора“ от ляво: Никола Генадиев, Харитон Генадиев, Иван Стоянович, Владимир Неделев
По време на Първото българско земеделско промишлено изложение през 1892 г., една от най-очакваните атракции е полета на балона на Йожен Годар. На 19 август същата година при много по-голямо въодушевление, отколкото самото откриване на изложението, пред погледите на стотици зяпачи и гости на панаира. Йожен Годар – „въздухо-плавачът”, както го наричат вестниците, полита заедно с редактора на в. Балканска зора Никола Генадиев на фона на мощни възгласи „ура” и химна „Шуми Марица”.
Никола Генадиев е и сред активните дейци на Народнолибералната партия. Многократно избиран за депутат, Генадиев се проявява като отличен парламентарен оратор. При повторното поемане на властта от Народнолибералната партия Генадиев е министър на правосъдието (май 1903 – януари 1904), а по-късно министър на търговията и земеделието (1904 – 1908) в кабинета на Рачо Петров и правителството на Димитър Петков.
Източник: Тези събития са описани от няколко летописци на Пловдив, събрани и поместени в „Енциклопедия на Пловдив“, съставена от Божидар Тотев. Статията, както и почти всички други в енциклопедията са сбор от няколко източника като: пловдивски летописци, огромно количество енциклопедии, История на България, спомени, статии от вестници, Интернет, от чужда преса и още много други, събирани 50 години от автора Божидар Тотев. Сравнявани като гледна точка, комбинирани (без да се променя същността на историята). Всички източници са коректно цитирани в енциклопедията без изключение.
Художникът Божидар Тотев е роден през 1947 година в Пловдив. Работи в ДТ “Н.О.Масалитинов“ от 1969 до 1971 г. и в Института за паметници на културата при реставрацията на Къща Ламартин в Стария град през 1971 г. От 1976-а живее в Смолян. Работил е в Дома на армията и Родопския драматичен театър. Посвещава на този труд 50 години от живота си, събирайки материали. Последните 10 са посветени на оформянето на“Енциклопедия Пловдив“. Още за книгата му може да видите ТУК.