ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗелен градНовини

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти

WWF призовава: Абонирай се за природата!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават незабелязани. Нека им отдадем дължимото и да им покажем, че имаме нужда от тях.

До момента в световен мащаб са идентифицирани повече от 1,2 млн. вида растения, животни и гъби, много от които още не са описани от учените.  Колкото по-близо е даден регион до екватора, толкова по-голямо е биоразнообразието в него. В Амазонската дъждовна гора например виреят над 40 000 вида растения, а на територия от само 150 декара на о-в Борнео можем да открием цели 700 вида дървета.

Дивият живот в България

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие. По данни от Червената книга може да се очаква, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск.

„Наред с бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания. Мечките например обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери. Затова от WWF включихме в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват“разказва Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF.

WWF в дивата природа

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни.

„Благодарение на фотокапаните ние изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване. Така определихме и участъци за засаждане на диви горскоплодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридорисподеля Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Защо опазваме дивите животни?

WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята. На тях дължим жизненоважни услуги като чист въздух, чиста вода, здравословна храна, лекарства, устойчивост, закрила срещу бедствия, подслон, естествени пространства, които да обитаваме и на които да се наслаждаваме. Не бива да забравяме, че нашето оцеляване зависи именно от тях.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина