Пловдивчани сведоха глави пред освободителите си
Кметът не се появи на церемонията по отбелязването на 139-годишнината, изпрати венец
Доц.д-р Тодор Радев: Националният патриотизъм не трябва да залита в крайно русофобоски, нито в крайно русофилски настроения
Таня Кънева
139-годишнината от Освобождението на Пловдив от османско иго бе тържествено отбелязана с поклонение пред паметника на капитан Бураго в Дондуковата градина. На честването направи впечатление отсъствието на градоначалника Иван Тотев. В строя на венценосците обаче най-отпред стоеше венец от негово име.
В словото си доц.д-р Тодор Радев, преподавател в катедра "История и археология" на Философско-исторически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ засегна темата за „крайно ненужното у нас противопоставяне между русофили и русофоби”.
„Мисля че тези празнични дни, предшестващи нашия Национален празник, трябва отново да ни накарат да се замислим! Защото русофило-русофобското противопоставяне не носи нищо добро за българската нация. Донякъде е осъдително крайното русофилство, защото на тази база ние сякаш малко безцеремонно стъпваме върху мощите на нашите възрожденски мъченици, тези които изнесоха голямата вековна борба против османската власт и със страшната си саможертва през Априлската епопея предизвикаха Руско-турската освободителна война, която иначе би била един политически мираж.
Още по осъдително би било залитането по крясъците на съвременните русофоби и особено в историята на дните, които почитаме. Ние трябва да си дава ясна сметка от гледна точка на историческата наука, че Освободителната война не е точно война за егоистичните цели на Руската империя на Балканите. Тази война до последно показва, че Руската империя би било по-добре да бъде избегната. Всички исторически документи го показват.”
Накрая доц.Радев призова да бъдем преди всичко българофили и да не оценяваме на база на последващи исторически събития реалностите на 1877-1878 година.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив Симеон Алексиев. В тържественото отбелязване на този исторически ден се включиха Военен духов оркестър, представителен взвод и представители на Комитет „Родолюбие“. Освен венците от политически партии, държавни и общински структури, и командващия щаба на Пловдивския гарнизон, за пръв път бе поднесен венец от името на пловдивска фирма, занимаваща се с авиомашиностроене.
Реалността в ограниченият отрязък от време 1877-1878, показва създаване на княжество България под руска окупация, заплатена със златни франкове. Точно в Пловдив, работническо селският доцент не може да продава зелени краставици. След датата която се празнува, Пловдив остава в ръцете на Алеко Богориди – губернатор подчинен на Великата порта.