Бойко Борисов каза: „Защо Авиоремонтният в Пловдив не поеме МиГ-овете?“ Ха!
Заводът бе собственост на офшорка на Цветан Василев, но кой стои днес зад него, е конспиративен въпрос
Автор: Надя Петрова*
Преди два дни премиерът Бойко Борисов обяви пред медиите, че завод „Терем – Георги Бенковски“ в Пловдив може да поеме ремонта на двигателите на шестте самолета МиГ 29. Това се случи три дни след като Народното събрание гласува да изпратим военните машини в Полша, а там да свършат работата за 6 138 000 евро.
Вчера в бившия Авиоремонтен завод в район „Тракия“ не пожелаха да коментират думите на премиера. „Военните предприятия не обявяват пред медиите какво работят и какво възнамеряват да правят“, обясниха накратко ситуацията от завода. Но допълниха, че в цеховете на дружеството работата не е спирала.
Репликата на Бойко Борисов предизвика доста въпроси сред определени среди. Първо, премиерът сбърка името на завода – случайно или нарочно? Второ, защо изказва подобна идея след като Народното събрание вече е гласувало риска да избере Полша за тази поръчка? Трето, ако все пак някогашният Авиоремонтен завод поеме тази супер поръчка, държавата трябва наруши собствените си закони. Четвърто – ако въпреки това Пловдив се заеме с ремонта на двигателите, кой точно ще усвои срещу работа, разбира се, средствата?
От 1 юли 2013 г. „Терем – Георги Бенковски“ има ново име и то е „Авионамс“. При портала на завода са се опитали да заличат старите надписи, но „Терем“ все още се чете.
През 2008 г. пловдивският завод бе сред малкото приватизирани предприятия от държавния военен комплекс. Сделката стана през ноември срещу 51 450 000 лева. Купувач бе „Телеком“ – фирма със софийски адрес, създадена още през 1990 г. Но, нали се сещате, че при подобни сделки зад официалните приватизатори стоят едни имена, на втория ред са други, но има и трети ред, който е тайна. Между другото, в едно от последните си интервюта банкерът Цветан Василев каза, че в България има много богати хора, които поради естеството на придобитото си богатство, са в сянка. И ще останат в нея, въпреки че страшно им се иска хората да разберат колко са могъщи.
Според някои публикации от 2008 г. зад фирмата „Телеком“ е стоял някогашният социалистически капиталист Бисер Димитров. По онова време собственик на „Телеком“ е „АГП Дивелопмънт“. През 2009 г. като втори съдружник се появява „Хедж инвестмънт България“. Двете дружества, които притежават тогава „Телеком“, си делят почти наравно акциите.
От 2013 г. обаче „Телеком“ си променя името на „Авионамс“АД,
а „АГП Дивелопмънт“ изчезва от имената на акционерите. Зад „Авионамс“ се намират няколко реда собственици. Собственик на дружеството е „Хедж инвестмънт България“, а негов притежател е регистрираната в офшорните Британски Виржински острови „И Еф Ви интернешънъл файненшъл венчърс“ЛТД, която притежава 90.7% от „Хедж инвестмънт България“.
При кризата с Корпоративна търговска банка името на Цветан Василев изплува като собственик на пловдивския авиоремонтен завод. Оттогава започват и проблемите на „Авионамс“АД, както и скритата война кой да притежава предприятието.
Пловдивският завод наистина може да ремонтира руските МиГ, както и друга самолети и вертолети. Правил го е успешно през годините. Наскоро, в едно интервю представителят в България на руския завод РСК „МИГ“ Александър Александров (българският космонавт), обяснява, че през 2009 година „Терем – Г. Бенковски“ е финализирал договор с РСК „МИГ“ за възстановяване летателната годност на 16 самолета „МИГ-29“. Александров добавя: „Оттук си задайте въпроса кой и защо допусна продажбата през 2008 г. на стратегически важни за страната обекти, какъвто беше заводът в Пловдив с уникални авиационни специалисти – 2700 души, за да стигнем до днешната сделка с Полша. В момента в този завод работят 300 души, а реално до сега в него са ремонтирани 26 двигателя на „МИГ 29“, за периода 1995 до 2009 г.“.
Авиоремонтният завод в Пловдив притежава множество сертификати, които му позволяват да извършва ремонти, поддръжка, изпитвания и прочие дейности на различни модели самолети и вертолети. Той притежава три бази. Едната е върху 40 дка в Пловдив( район „Тракия“). Другата е върху 85 дка в Граф Игнатиево. Третата – върху 91.5 дка в Крумово. Върху тях има десетки производствени и други сгради.
Обаче.
Още в края на 2013 г. Народното събрание приема Закона за икономическите и финансовите взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Законът забранява участието на офшорки в 28 дейности. Негови вносители са Йордан Цонев и Делян Пеевски. Със закона се забранява на офшорките да участват в процедури за обществени поръчки, в приватизационни сделки, в конкурси за получаване на концесии, за придобиване на държавно или общинско имущество и в други.
Наскоро се разбра, че тези ограничения вероятно скоро ще отпаднат по настояване на Брюксел. Законът обаче е все още действащ и заради него „Авионамс“, въпреки модерната си база, не може да участва в държавни поръчки.
Но това далеч не е всичко.
Още през юли 2014 г. фирма „Авионамс“ сама се отказва от участие в обществена поръчка за ремонт на български хеликоптери . Причината за невъзможността на компанията да изпълни обществената поръчка е, че всичките разплащателни сметки, включително сметките на персонала за изплащане на възнаграждения, са в „Корпоративна търговска банка“ и са запорирани. „Запорът на банковите сметки е поради поставянето на банката под особен надзор от БНБ, което поражда затруднения във взаимоотношенията на „Авионамс” АД с контрагенти и може да доведе до затруднения в основната дейност на дружеството“, пишат от фирмата до военното министерство.
По-късно, през март тази година, върху гладката повърхност над „Авионамс“ се появяват вълни. Белгиецът Пиер Луврие, който живее в Москва, обявява на пресконференция, че закупил от Цветан Василев за 1 евро няколко структуроопределящи за България предприятия. Едно от тях е Авиоремонтният завод в Пловдив. Държавата реагира чрез НАП, откъдето правят запор на сметките на „закупените“ фирми. За кратко Луврие, когото свързват с най-висшите политически кръгове на Русия, става прокурист в „Авионамс“. На 12 март обаче Съвета на директорите на дружеството го освобождава като прокурист. Едва през юли 2015 г. става ясно, че Луврие се е изтеглил от сделката и активите на върнати на Цветан Василев.
По-късно, в едно от писмата си, банкерът заявява, че дружеството вече се управлява от Командитно дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" чрез събирателно дружество "Лазов, Кражби & Кo".Впрочем, Лазов – Бисер Лазов, е държал 1 акция от 1000 лева в офшорката „И Еф Ви интернешънъл файненшъл венчърс“. Поне през 2012 г. името му фигурира като акционер. В началото на тази година Лазов е оспорил пред софийския съд вписване на промени в „Авионамс“ в Търговския регистър и това е оповестено с голям хъс от агенция „Пик“. И е в подкрепа на думите на Цветан Василев.
Служителите на „Авионамс“ в Пловдив обаче повтарят публичната версия, че заводът е собственост на Цветан Василев. Възможно е или да не знаят, или да им се струва, че е по-симпатично заводът да е на Василев, отколкото на Пеевски. Или това да е истината. Но, в крайна сметка, след всички проучвания за „Авионамс“ не намерихме отговор на въпроса защо Бойко Борисов подхвърли, че „Терем – Г. Бенковски“ може да ремонтира руските самолети. Това наистина е интересно.
* Авторът е издател на Agroplovdiv.bg